Dobrev Magyar és Orbán is hatalmas béremeléseket ígér. Melyikük tudná ezt megvalósítani szerinted?
Dobrev Klára mögött áll támogatólag rengeteg befolyásos európai uniós politikus és nemzetközileg elismert politikusnak és szakembernek számít.
Orbán Viktor mögött csak Vlagyimir Putyin áll, de nem támogatólag, hanem bábozik vele kedvére. Az Európai Parlamentben Orbán egyetlen jelentős politikussal sincs jóban, csak az oroszpárti szélsőjobbal, aminek nincs ereje.
Ebből egyértelműen látszik hogy csak Dobrev Klára képes megvalósítani azt, hogy uniós pénzek érkezzenek Magyarországra és ennek köszönhetően továbbá a gazdasági reform miatt a béremelések megvalósítása elkezdődhessen.
Orbán nem ígért hatalmas béremeléseket.
Orbán a munkáltatókra hagyja a béremelések mértékét.
A munkáltatóknak meg szerinted mennyire érdekük hogy az emberek jól éljenek? Nekik a profit a lényeg.
Orbán biztos nem!!!
Ha akarta volna, megtehette volna. De nem akarta!
Dobrev vélhetően megtenné! Különben nekem Dobrev nagyon jó lenne, mert én szeretném az Európai Egyesült Államokat!!!
Ez mindenkitől pont egyformán üres kampány ígéret. Ugyanis a béreket nem a kormány adja, hanem a munkáltató. Bárki képes lenne valóra váltani. A kérdés az, hogy milyen következményei lennének, ha megteszi.
A kormány előírhat fizetés emelést, illetve kialakíthat olyan adózási és egyéb gazdasági környezetet, hogy képes is lehessen a gazdaság magasabb béreket kitermelni és kifizetni, de messze nem annyira egyszerű kérdés ez, hogy X megcsinálja, Y meg nem és messze nem csak egyetlen döntésen múlik.
Csak az átlag választó nem szeret bonyolult gazdasági összefüggésekben gondolkodni. Egyszerűbb egy jóságos vezetőben vakon hinni, hogy majd attól minden szuper lesz, ha ő vezet minket és minden borzalmas, ha nem ő vezet. Egyszerűbb mindenért a politikusokat áldani/dicsérni, mint átlátni a világ összetettségét - a politikusok meg persze visszaélnek vele, hogy a választók egyszerű megoldások ígéretére vágynak, hogy hatalmat tudjanak általa szerezni.
Ingyen ebéd nincs. Valakinek mindenképp ki kell fizetnie a költségeket.
A magán vállalkozások bevétele a vevőiktől van. Abból tudnak fizetést adni is, meg adót fizetni is, ami bevételt az ügyfeleiktől szereznek. Akár az adóikat emelik, akár a fizetéseket kell emelniük, mindkettőhöz több bevételre van szükség, vagyis nőni fognak az árak. Nem azért, mert a cégek gonoszak, hanem mert gazdasági vállalkozásuk. Abból van pénzük, amit az üzlet során csinálnak. A magasabb bolti árakat meg mindenki abból a fizetéséből fizeti ki, amit a munkahelyén kap.
Az állam pénze is a te pénzedből van, mert befizeted adóban. Az adók egy részét levonják a fizetésedből és már meg sem kapod. Egy másik részét ugyan megkapod a fizetéssel, de kifizeted a vásárlásoknál ÁFA, chips adó, jövedéki adó és egy rakás másik jogcímen.
Ha a cégekre vetnek ki külön adókat, akkor a cégek árakat emelnek, hogy kitermeljék a megnövekedett költségeiket. Így végül, ha 4,5% különadót fizettetnek a kereskedőkkel, akkor a vásárlónak fog 27% helyett 31,5%-al többe kerülni a boltokban minden.
Közben meg a politikusok mondhatják, hogy a gonosz cégeket adóztatják, csak közben ez egyáltalán nem így van. Csupán hárítják a felelősséget, hogy ne bukjanak bele abba, hogy megszorításokat vezettek be - pedig pont ezt teszik.
Lehet olyan törvényeket alkotni, amik kötelezően emelik mindenkinek a fizetését. Csak épp ettől még a cégeknek nem fog jobban menni az üzlet, hogy legyen is miből kifizetni azokat a magasabb béreket. Ami nem jön be a cégnek bevételként, azt nem tudja kifizetni béremelésként.
Szóval, ha nőni fognak a fizetések, akkor vagy elküldenek egy csomó embert, hogy magasabb fizetéssel kevesebb ember bére kijöjjön ugyanabból a bevételből, amit képes a cég kitermelni, vagy árat emelnek a cégek, hogy ki tudják termelni a magasabb fizetéseket.
Ha meg minden cég árakat emel, hogy a magasabb béreket legyen miből kifizetni, akkor a bérek vásárló értéke nem fog semmivel növekedni, hiszen a több fizetésből még magasabb árakat kell mindenkinek kifizetnie. Vagyis a béremelésedet (és a megtakarításaid vásárlóértékét is) elviszi az infláció, mert ugyanannyi pénzért kevesebb dolgot tudsz megvenni.
De a politikusok elmondhatják, hogy megígérték a magasabb fizetést és be is tartották...
Lehet csökkenteni az adókat is, hogy több pénz maradjon az embereknél. Csak ehhez az állami költségeket is csökkenteni kell, mert az üresebb államkasszából kevesebb dologra fogja futni mint addig.
Itt jön be a nagy kérdés, hogy ezt vajon hogyan érik el? Hatékonyabbá, kevésbé pazarlóvá teszik az állam működését? Kiszűrik a korrupciót, túlszámlázásokat, tévedéseket, pazarlást, felesleges költségeket, hogy a társadalmi haszon nélkül elfolyó pénzt megfogják? Esetleg privatizálnak állami feladatokat (oktatás, egészségügy, közlekedés, posta, stb), hogy ne az államnak kerüljön ezentúl pénzébe - cserébe viszont a működésének a költségeit egy magán cégnek a lakosság lesz kénytelen megfizetni. Ezzel lényegében annyi változik, hogy nem az állam által beszedett adókból az állam elosztásában fizetsz érte, hanem közvetlenül annak, aki szolgáltat, akkor amikor igénybe veszed a szolgáltatást.
Vagy maradnak a kiemelt feladatok állami kezelésben és el lehet mondani róluk, hogy ingyenesek/olcsók, csak mivel pénz nem nagyon jut rájuk az államkasszából, így jól működni nem nagyon fognak. Papíron az állam gondoskodik az emberekről, csak szükséged ne legyen rá, mert akkor megtapasztalod, hogy ez mennyire nem igaz és vagy nagyon silány minőségű, akár életveszélyes, amit gondoskodásként kapsz tőlük, vagy inkább fizetsz érte, hogy kapj is valamit...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!