Miért tartják haza árulónak Orbán Balázst?
#10 Még én is tanultam az átkosban 56-ról. Akkor úgy állították be, hogy volt egy valóban jogos elégedetlenség, és arra rátelepedtek az ellenforradalmárok, és ezért kellett behívni az oroszokat. De azért utána minden sokkal jobb lett, mert a párt önkritikát gyakorolt, mi lettünk a legvidámabb barakk.
Érdekes módon nem ítélték el teljes egészében a forradalmat, hanem részben jogosnak tartották.
#11 19:41
A történelem mindig kényes téma, különösen az az időszak, ami közel áll a jelenhez.
Egyrészt azért, mert tipikusan, amit az ember megélt, azt nem igazán tudja történelemként kezelni, másrészt a friss történéseket még más szemüvegen keresztül nézik az emberek mint az utókor (ezért sem tudják történelemként megélni), és nagyon sok élő érdek lehet még, aki a történések elferdítésén, eltitkolásán munkálkodik.
Nem véletlenül nem kerültek még nyilvánosságra az ügynökakták pl.
Biztosan be fog kerülni ez az időszak is a történelemkönyvekbe, de ezt mindig az utókor írja, a jelenkor mindig csak szeretné.
pl. beleírták Orbánék a történelemkönyvbe magát Orbánt mint napjaink történelme... valóban része a történelemnek, de ezt még mi (pláne ő utasítására) nem tehetjük meg.
Biztosan lesz szó arról, a jelenlegi mennyire sötét vagy sem időszaka volt Magyarországnak, mennyire puskáztuk el vagy aknáztuk ki az EU adta lehetőségeket, mennyire fejlődött vagy visszafejlődött a társadalmunk, mennyire tudtunk vagy sem hozzájárulni pozitív vagy negatív értelemben háborúhoz, az EU esetleges széteséséhez vagy sem.
Néhány folyamatot a jelenkorban egyszerűen nem is látunk, és sok múlik a - most még - jövőn is, hogy adott dolog hogyan lesz megítélve.
pl. Orosz - Ukrán háború kapcsán Magyarország viselkedésének megítélése teljesen más lehet akkor, ha nagyjábóli béke alakul ki nem túlságosan nagy területi átalakulásokkal és akár akkor, ha kiderül, volt egy megállapodásunk az Oroszokkal a régebben elcsatolt területek visszacsatolására... és még ezt is árnyalja, ha egy ilyen akció később Magyarországot sodorja háborús helyzetbe.
1996-ban az 1990-es eseményeket tanítani kicsit bátor vállalás volt, legfeljebb, nagyon maximum egy általános ismeretterjesztés, nem igazán visszakért anyag szintjén szabad az ilyesminek megjelenni, de jobb, ha ennyire sem.
Az 1990-es rendszerváltozás valóban fontos esemény, de azért itt is látjuk már, hogy olyan mértékben nem volt ez rendszerváltozás, mint, amennyire kellett volna lennie - és lehet, néhány problémánk forrása is az, hogy sikerült átmenteni a kommunizmust egy új rendszerbe...
...de újra: a közelmúlt történelme nem történelem olyasvalaki számára, aki megélte az adott kort. Történelemmé később válik, az már egyfajta, utólagos, távolabbról visszatekintett állapot... és még ez is finomodhat, tisztázódhat a későbbiek folyamán...
...nemhogy 6 év vagy 1-2 évtized alatt...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!