Egy 80 éves, egész életét ledolgozó idős asszonynak miért kell mellékállást vállalnia nyugdíj mellett hogy el tudja magát tartani magyarországon ma?
#32 Mikor volt ez így? Mert ha így lett volna, akkor nekünk bérelszámolóknak a "szocializmusban" elég lett volna az utolsó 5 év keresetét megadnunk, amikor egy munkavállalónk nyugdíjba vonult. Ezzel szemben viszont az egész nálunk töltött idejére meg kellett adnunk, attól kezdve, hogy elkezdett dolgozni. Sötét, poros irattárak mélyén kutattuk fel a sokszor 20-30 éves, vagy még régebbi bérkartonokat, amikor jött a nyugdíjintézettől a megkeresés, hogy adjuk meg XY munkavállaló havi kereseti adatait. Sokszor azt sem tudtuk ki volt az az ember, mert vagy húsz-harminc évvel azelőtt dolgozott nálunk 10 évig, vagy csak egy hónapig, de akkor is elő kellett keresni, és meg kellett adni az adatokat.
Ez 1972 és 1993 közötti időszakban biztos hogy így volt, mert én akkor bérelszámoló voltam. És arra sem emlékszem, hogy előtte vagy utána lett volna ilyen utolsó 5 évből a legjobb 3 év dolog.
Azt senki nem írta hogy nem tartották nyilván a ledolgozott évek számát. Azt sem hogy nem számítottak százalék arányban a ledolgozott évek.
Azt írtuk: Jövedelem szempontjából az utolsó 5 évet vették figyelembe, és bárhol voltál bérelszámoló attól ez még így igaz!
A ledolgozott évek számát nyilvántartották. Eleve a munkakönyvben nyilvántartották azt, hogy ki mikor, hol dolgozott. És tőlünk nem azt kérték, hogy igazoljuk le a nálunk letöltött idejét, hanem hogy a KERESETÉT adjuk meg tételesen, havi bontásban.
De egyébként is tudtam, hogy ez beleszámít a nyugdíj alapját képező átlagkeresetbe. Ezt akkoriban még mindenki tudta, aki valami hasonló területen dolgozott, vagy éppen ő maga, vagy egy családtagja révén érintett volt, és egy kicsit is tájékozott volt.
Amikor 1988-ban eltörölték ezt a törvényt (bár úgy emlékszem nem is pont 88-ban törölték el, hanem valamivel később, már a rendszerváltás után módosították, de a 88 utáni keresetekre vonatkoztatva.)
De akkor is úgy módosították, hogy akinek nem volt meg a 10 éve 1988 és a nyugdíjba vonulása között, annak vissza kellett nyúlni a korábbi éveihez, és abból kiegészíteni 10 évre. Bár én 88-tól már pont egy olyan cégnél dolgoztam, amelyik akkor alakult, mert akkor váltak le az anyavállalattól, és alakítottak önálló részvénytársaságot. Nem voltak jogutódai az anyavállalatnak, tehát nekik nem voltak ilyen régi dolgozóik, náluk mindenki csak 88-tól dolgozott. Ezért nekem itt már hál Istennek nem kellett sötét pincékben kutakodnom, mert nagyon utáltam. Úgyhogy az is lehet, hogy ebből az időből nem is emlékszem mindenre pontosan, azért kérdeztem, hogy ez mikor volt? Lehetséges hogy valamilyen speciális esetekben volt átmenetileg valakikre érvényesen ilyen is.
De a 30 as válaszoló azt írta hogy a szocializmusban volt így, akkor pedig biztosan nem volt. Akkor az egész életpálya keresete beleszámított az átlagba. Hacsaknem valamikor nagyon régen, még az 50-es években, vagy a 60-as évek elején.
"De a 30 as válaszoló azt írta hogy a szocializmusban volt így, akkor pedig biztosan nem volt."
Hiába vitatod, de úgy volt, ahogy írtam. Az fel sem merül nálad, hogy lehetett ez 1972. előtt is, mikor te kezdtél bérelszámolóként, pedig az az időszak is a szocializmus volt. Te kijelented, hogy nem volt ilyen. Persze te egy egyszerű bérelszámolóként tudod, hogy akkoriban hogy voltak a nyugdíjszámítási szabályok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!