Az EU miért nem foglalkozik azzal hogy a kelet-közep európai országokban is olyan fizetések,legyenek mint nyugateurópában?
#20
"Megint egy olyan valaki, akinek fogalma sincs a valóságról."
Nem megint, még mindig itt vagy, ezért beszélsz hülyeségeket.
"Nyugaton is az emberek jó része le kellett, hogy mondjon rengeteg mindenröl"
Ez tényszerűen nem igaz. Ezek mérve voltak. Nyugaton az volt az átlag eset, hogy a hónap végi félretett pénz mennyisége változott. Ez volt az átlag, ez tény.
Nyilván, minden országban van kifejezetten szegény réteg, de még egyszer, mert elsőre nem fogtad fel, az átlag esetről beszélek.
"oylan meg a bérböl élök között nem igazán van, aki havi 1000 eurót félre tudna tenni."
A számok példának szolgáltak, de láthatóan ez se jutott el az agyadig, viszont ettől függetlenül a tény, tény marad. És nyugaton a kérdés átlagos esetben annyi volt, hogy mennyi a félretett pénz a hónap végén.
#19
Nem értek egyet. Lehet félre értettél.
Adam Smith-nek nyilván nem volt igaza, Keynes-nek részben. Vagyis valamilyen szinten az államnak be kell avatkoznia a gazdaságba. De a béreket, és az irányt nem a kormány szabja meg. Hiába mondja orbán hogy akksi nagyhatalom leszünk, közben brcsődöl az elektromos autógyártás. Ez nem kapitalizmus. A befektetők, és a piac, kereslet-kínálat dönti el, hogy merre menjen a gazdaság.
A fizetésekről szólt a kérdés. Hiába mondja orbán, Magyar, bárki, hogy 1 milla legyen a minimálbér, ha nincs mögötte egy önálló, erős gazdaság. Nincs hozzáadott érték. Az csak inflációt és munkanélküliséget gerjeszt.
22.
"ha nincs mögötte egy önálló, erős gazdaság."
És szerinted valaha lesz? Soha nem is volt igazán. Szeretjük magunkat ebbe a tévképzetbe ringatni, hogy a magyar gazdaság "bezzeg régen", de ilyen nem volt. 1-2 sikeresebb cégünk volt, de a sok gagyi impex, téesz, gmk, "-ért" végződésű valami nem volt sikeres. A Kádár-érát hitelekből bohóckodta végig az ország, azt nyögte utána Magyarország. Azóta persze újabb hitelek is lettek, IMF még Fletóval, a kínaiak most Orbánnal stb.
De Kádár se volt jobb. Rákosi idejében is a "fejlesztések" egyrészt a Szovjetunió pénzéből történtek, másrészt iszonyú önkizsákmányolással. Előtte a Horthy-rendszerben is max a kispolgári kereskedő-réteg volt a motor, korábban pedig Ausztria volt aki fizette a magyarok életét és iparosodását. Persze nem jóarcságból, hanem mert ezen cégek vezetői székeiben osztrák - vagy zsidó - emberek voltak, akik tudták hová és kinek tartoznak hűséggel. A magyar meg örült, mert volt meló, mert gyártottunk ezt-azt.
#22
"Nem értek egyet."
Érdekes, tekintve, hogy ugyanazt írtad le, amit én, mert te ezt állítottad: "nincs mögötte egy önálló, erős gazdaság. Nincs hozzáadott érték"
Én pedig ezt írtam a #19-es válaszomban: "Ezek mind az ország gazdaságától és oktatásától függnek"
Onnan indulunk, hogy jó oktatás kell, ami képes tanult szakembereket képezni, ami 100%-ban a kormánytól függ. Emellé jön, hogy milyen cégekért lobbizik a kormány, hogy idejöjjenek, ez szintén a kormánytól függ. És a kettő együtt, ha jól csinálják, akkor egy erős gazdaságot eredményez, ami feltolja a béreket.
Vagyis legnagyobb arányban a kormánytól függ, hogy milyen bérek vannak. Ezt te is beismerted, kár hazudozni.
Oktatási reform, abba pénzt energiát tudást beletenni hosszútávú befektetés.
A kormányok, legfőképp a mostani, választástól választásig tervez. Azzal nem lehet meggyőzni a birkákat, hogy ez majd meghozza a gyümölcsét 20 év múlva. Hiába vannak rá jó példák, Finnország, Szingapúr.
De amit most tehetett volna, hogy támogatja a kkv-at. Amennyi pénzt a veszteséges környezetszennyező akksigyárak kaptak, meg amennyit betonra költöttünk(stadionok, autópályák, irodaházak, Ferőtó, Balaton, stb)azokkal a pénzekkel egy tényleg működő gazdaságot lehetett volna beindítani. Kedvező volt a nemzetközi gazdasági környezet.
Adórendszerrel, támogatásokkal segíthet a kormány. De nem orbán viktor dolga eldönteni, milyen nagyhatalom legyünk.
Idecsalogatott multik ügyében nem értek egyet. Összeszerelő üzemek két dolog miatt jönnek. Adómentesség, támogatások, olcsó munkaerő.
Igazi magyar vállalkozások kkv-k, mezőgazdaság, turizmus, vendéglátás.
A magyar "tőkésosztály" is rossz irány. mészáros, tiborc és a többi neres oligarha a piacon életképtelen lenne. Állami pénzekből, működő magyar vállalkozások kisajátításából, vagy tönkre tételéből nem lehet gazdasági növekedés.
Ez utóbbit biztos forrásból tudom. Sajnos a sikeres magyar cégeknek három választásuk van. Vagy csődbe viszik őket, vagy a cégük tulajdonának egy részét "önként" átadják, vagy átviszik Ausztriába.
Kicsit eltértem a témától. Fizetések emelkedése, ilyen gazdasági anomáliában kizárt. Örülhetünk ha az inflációt követi. Választások előtt vlsz lesz némi minimálbér emelés.
"Igazi magyar vállalkozások kkv-k, mezőgazdaság, turizmus, vendéglátás."
Ezeket kellene támogatni, ez kimaradt.
#25
"Oktatási reform, abba pénzt energiát tudást beletenni hosszútávú befektetés."
Attól még ez az egyetlen út.
"azokkal a pénzekkel egy tényleg működő gazdaságot lehetett volna beindítani. Kedvező volt a nemzetközi gazdasági környezet."
Nem lehetett volna. A gazdasági környezet önmagában nem old meg semmit. A nap végén ezekben a gyárakban, irodákban szakembereknek kell dolgozni, hogy a cég versenyképes tudjon lenni. Mo. jelenleg szakember hiányban szenved ilyen téren, mert nincs annyi szakember, akikből ki lehet építeni egy nemzetgazdaságot.
Vagyis ott tartunk, hogy megint az oktatáshoz kellene nyúlni. És igen, ez sok pénz és idő, csak ez a különbség egy nemzeti kormány és egy tehetségtelen bagázs között.
"De nem orbán viktor dolga eldönteni, milyen nagyhatalom legyünk."
De, eldönthető, sőt, nagyon sok esetben ez történt.
A kormány felismerte, hogy az adott ország miben erős és arra épített. A magyarok kifejezetten jók matekból és így építhettünk volna informatikára.
Ez máshol is így volt, lsd. Tajvan, ahol szintén el lett döntve, hogy milyen irányba mennek és jelenleg a bolygó félvezető gyártásának 60%-a Tajvanhoz köthető.
"Idecsalogatott multik ügyében nem értek egyet. Összeszerelő üzemek két dolog miatt jönnek. Adómentesség, támogatások, olcsó munkaerő."
A multik nem csak összeszerelő üzemek, hanem ide érthető a Bosch, Nokia vagy Ericsson R&D részlege is, ahol több, mint ezer mérnök dolgozik.
A mérnökökből hiány van, ha holnap minden mérnöki állást be tudnának tölteni Mo.-on, akkor elkezdenének ide jönni a cégek, mert a holnap után végzett mérnököket már fel tudnák venni.
Ha a cégnek megéri pl. szakértelem miatt, akkor magától is idejön.
"Igazi magyar vállalkozások kkv-k, mezőgazdaság, turizmus, vendéglátás. [...] Ezeket kellene támogatni, ez kimaradt."
A turizmus és vendéglátást itt el lehet felejteni, ha egyszer is nemzetgazdaságot akarunk. Semmivel se jobb vagy megbízhatóbb a külföldi turistákra hagyatkozni, mint külföldi multikra, sőt, a multik nehezebben mennek el, így az előnyösebb.
A covid remekül bemutatta, hogy se a turizmus + vendéglátás, se a luxus cikkek (autóipar) nem megbízható egy ilyen esetben, mert ezeken spórol először egy válság során az ember, nem megy nyaralni és nem vesz új kocsit.
Az előbbi 2 meg jelenleg életképtelen. Még a spanyolból hozott gyümölcsök is olcsóbbak, mivel nálunk nem működik a piac. Pont azért termelnek ilyen szarul a cégek, mert mindig ki vannak mentve mindenféle támogatásokkal.
És persze, az lenne, hogy a kkv-k jó része csődbe menne támogatás nélkül, de akik meg nem azok jó eséllyel versenyképesek lesznek nyugati cégekkel szemben is. Erre kellene építeni.
Valószínűleg létezik erről interjú, de érdemes meghallgatni Bojár Gábort, hogy nekik milyen nehézségekkel kellett megküzdeniük, amikor szocializmusból kellett a nyugati cégekkel versenyezni, mert pont azért lettek sikeresek, mert nem volt kinyalva a s*ggük az állam által.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!