Összesen mennyibe kerül a költségvetésnek mostani olimpikonjaink díjazása és a várható életjáradéka?
Talán a tokiói olimpia után olvastam, hogy a költségvetésben az életjáradékokra kb. 6 milliárd forint van elkülönítve. Ezen osztoznak azok, akik 1990 után érmet szereztek. Mivel az életjáradék összege a mindenkori átlagbérhez van kötve, így nyilván régebben ez kisebb, a jövőben magasabb összeg lesz számszerűsítve. (Maga az életjáradék ötlete azért merült fel, mert voltak olyan rendszerváltás előtt olimpiai érmet szerzők, akik idősebb korukra eléggé rossz anyagi körülmények között éltek.)
A költségvetéshez mérten nézve a 2024-es költségvetés 40 755 milliárd forint kiadással számol, ez a 6 milliárdos összeg nagyságrendileg a költségvetés 0,01%-át – vagy ha úgy tetszik a tízezredét – teszi ki.
> Magyarország az érmek után a hetedik legmagasabb pénzjutalmat kiosztó ország. És valahogy gazdaságilag nem a hetedik helyen állunk.
Valóban nem, de nem az olimpikonoknak folyósított életjáradékon múlik az, hogy nem a hetedik leggazdagabb ország vagyunk. Van száz, ha nem ezer más dolog, aminek a költsége sokkal inkább megkérdőjelezhető lenne. A dolog kicsit olyan, mintha valaki megenne 4 szelet süteményt, aztán az ásványvizes palackon vizsgálgatná, hogy mennyi kalória is van benne, nem kellene-e mellőznie az elfogyasztását, nem fog-e így elhízni tőle.
Az olimpikonok legalább egy ideig az egész országot szórakoztatták, lelkesítették, sokakat inspiráltak a sportolásra, ami mögött sok-sok év lemondásokkal teli, megfeszített munkája áll. A fene tudja, én jobb helyen látom az adóm helyét egy olimpikon életjáradékában, mint mondjuk az egyszeri, 70 milliárdba kerülő vadászati világkiállításban, vagy a kézen-közön valakik zsebében eltűnő százmilliárdokban.
"Magyarország az érmek után a hetedik legmagasabb pénzjutalmat kiosztó ország." ugye tudod hogy ez csak pappíron van így. Nálunk a központi költségvetésben számolják az ilyen kiadásokat máshol szövetségi tartományi szinten, vagy az egyes szakágakon keresztül folyósítanak nagyon jelentős összegeket a sportolóknak. Ugye nem gondolod hogy a brit sportolók teljes díjazás nélkül nyerik az érmeket, pedig pappíron ez a helyzet.
Sokkal több pénz megy el hazánkban a futballra, aminek a színvonalát látjuk...
Másrészt csak egy Lölö biznisz több pénzt vesz ki a költségvetésből mint az egész olimpiára költött összegek.
#4 - "sokakat inspiráltak a sportolásra"
Az élsport csak az élsportot termeli újra.
Hiába az olimpiai aranyak, hiába 12 évnyi mindennapos testnevelés óra a rangsor végén állunk sportolásban.
A többivel egyetértek.
Csak hogy ne essék féleértés. Én örülök az elért sikereknek és annak, hogy egy pillanatra sikerül valami emelkedettebb kontextusban is képviselni hazánkat, nem csak a politikai botrányainkkal. Teljesen egyetértek és támogatom az olimpikonjaink díjazását. Küzdöttek érte, erre tették fel az életüket, és nyilván nem úgy vágták hozzájuk azokat az érmeket. Sok sikert kívánok nekik a továbbiakban!
DE!!!
Azt kvára felháborítónak tartom, hogy miközben gazdaságilag a béka segge alatt vagyunk, Magyarország aránytalanul magas összegeket ad (hetedik?!).
És nem ér azzal jönni, hogy nem ez az oka a gazdaság csődjének. Meg hogy a politikusok többet lopnak. Persze. Én értem. Nyilván nem az olimpiai díjazásba meg a tűzijátékba rokkan bele az ország gazdasága. Engem csak ez a nagyzási vágy zavar, meg ez a túlkompenzálás úgy, hogy annak nincs meg a megfelelő fedezete. Ez megint ugyanaz, mint ez a krva kényszer, hogy minden évben egyre nagyobb és nagyobb tűzijátékot kell csinálni augusztus 20-án, miközben nem gondolom, hogy van mire fel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!