Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A liberális tényleg diplomás...

A liberális tényleg diplomás komcsi?

Figyelt kérdés

Érdekes...

[link]


júl. 17. 07:00
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
82%

Kicsit öngól ez...

A fidesz liberális pártként indult és diplomát szerzett volt KISZ-esek alapították. Soros-ösztöndíjjal.

Szóval ja, ilyen szempontból igaza van, elég volt a saját múltjából kiindulnia.

júl. 17. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
74%

Nem. A kommunizmus sosem volt egyén-központú, ahogy a neve is mutatja, egy KOLLEKTIVISTA ideológia.


A régivágású szociáldemokrácia, konzervatív szocializmus úgyszintén NEM egyén-központú.


Ezek az ideológiák sokat keveredtek, "korcsosultak", rétegződtek, a gyakorlatban nem igazán találsz "TISZTA" ideológiákat a 21. században.


De alapvető különbség van az alapállásban, össze sem lehet hasonlítani a két dolgot.


A közép-kelet-európai forradalmakat nem véletlenül csinálták a liberálisok általában, 1990 táján a legvéresebb ellentét a kommunisták és a liberálisok között volt, nem a bal- és jobboldal között (a történelmi jobboldalt lenullázták, kiirtották, elüldözték a kommunisták, nem volt organikus folytatásuk a régióban, gyakorlatilag a nulláról építették újra, és ez időbe telt).


A kommunizmus = ERŐS, gondoskodó állam, központosítás (akár államosítás), "a dolgozó nép" KOLLEKTÍV felemelése, az egyén másodlagos! Az egyén ÁLDOZZA FEL MAGÁT a közösségért, az eszméért, a világfforradalomért, a kommunizmus győzelméért.


Ha a kommunisták a legkisebb mértékben is liberálisok lennének, nem tudtak volna milliós népirtásokat "A NÉP" érdekével igazolni.



A liberalizmus = GYENGE és decentralizált állam, ami teret enged az "önszabályozó" szabad piacnak (ahol a kereslet határozza meg a kínálatot), a társadalom alapegysége pedig AZ EGYÉN (nem egy pártszervezet, egy kollektíva, nem is a család - hanem AZ EGYÉN!).


A liberelizmus alapértéke, ahogy a neve is mutatja, a SZABADSÁG, mégpedig AZ EGYÉN szintjén (a társadalom = az egyének összessége).


Az egyén nem áldozható fel a közösségért, hacsak szabad akaratából ő maga úgy nem dönt, hogy feláldozza magát érte!



A két szemlélet sok esetben KIZÁRJA egymást. Pl. a kommunisták KIZÁRÓLAG közösségi jogokat ismertek el, az egyének sokaságát viszont úgy ölték meg mint egy kutyát.


Sok "liberális demokrácia" viszont épp ellenkezőleg: KIZÁRÓLAG EGYÉNI JOGOKAT ismer el, a közösségi jogokat tagadja.


Ég és föld a két dolog!


Hogy milyen mélyen különbözik, azt szemléltetni tudom, erdélyiként, a romániai magyarság helyzetén:


1. A kommunisták tízezrével üldözték, kínozták, gyilkolták az erdélyi magyarság színét-javát (papokat, polgárokat, nemeseket, értelmiségieket, "horthysta" múlttal megvádolt szegény közembereket) - de közben VOLT MAGYAR AUTONÓMIA (Magyar Autonóm Tartomány, később Maros-Magyar Autonóm Tartomány néven), sztálini nyomásra!


Az egyes magyar szenvedett - de a magyar KÖZÖSSÉG jogát elismerték egy autonómiára. Paradox...



2. A mai román "liberális demokrácia" megfellebbezhetetlen alapértékként rögzíti az EGYÉNEK EGYENLŐ JOGAIT, de nem ismer el SEMMILYEN kollektív jogot (pontosabban nagyon-nagyon keveset).


Azaz: a magyar egyén alkotmányban előírt módon EGYENLŐ a román személlyel és ugyanolyan joga van az identitása megéléséhez, kifejezéséhez.


A magyar KÖZÖSSÉG viszont NEM EGYENLŐ a román közösséggel, nincs joga ugyanolyan önrendelkezési formákhoz, nincs joga saját magának eldönteni kultúrpolitikai, oktatásügyi, stb. kérdéseket, tehát nem lehet társadalom a társadalomban.


Arra ez a szemlélet már nem tud válaszolni, hogy én hogyan is érezhetném egyenlő egyénnek magamat, ha a közösségem másodrendű?


Még rosszabb példa a francia nemzeti liberalizmus, amely minden francia állampolgárt francia NEMZETISÉGŰNEK tekint, akkor is ha breton, baszk vagy provanszál az illető (a Franciaországon kívüli franciákat viszont nem tekinti franciának, csak FRANKOFON népeknek: azaz a franciaországi arab kultúrájú és nyelvű ember az ő szemükben francia - de a quebeci, svájci, belgiumi francia csak frankofon!).


Ebben a szemléletben az egyén tökéletesen egyenlő a többi egyénnel, de a közösség (bármilyen közösség) NINCS IS ELISMERVE!


Magyarán: minden egyénnek egyenlő joga van franciának lenni, franciául beszélni, francia iskolába járni (akkor is, ha breton, baszk vagy provanszál)!


Ez a nacionalista liberalizmus is liberalizmus (Romániában a Nemzeti Liberális Párt az egyik legnacionalistább párt az országban, és ők is kb. úgy képzelik az egyének szabadságát, hogy minden egyénnek egyenlő joga van románnak lenni :-))))) ).


De a baloldali liberalizmusra ugyanúgy igaz, hogy az EGYÉNRE koncentrál, azon belül is az egyén SZABADSÁGJOGAIRA.


Na ez az, amit viszont a kommunisták mindig lábbal tiportak, abszolút nem volt szempont, ha az egyén éhen is döglik, de "a dolgozó nép" egésze csak úgy vágtat a szebb jövő felé!

júl. 17. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
60%
Orbán egy diplomás komcsi, oszt mégse liberális, szóval nem hiszem.
júl. 17. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 Gombanyo12 válasza:
Wikipédia: A liberalizmus, más néven szabadelvűség, a szabadságot jelentő liberty szó után alapvetően a személyes szabadságon és törvény előtti egyenlőségen alapul, vagyis a szabad gondolatok széles spektrumát jelentő eszmerendszer, melyek közös vonása, hogy az egyén szabadságát jelölik meg mint legfontosabb politikai célt. Gyökerei a 17–18. századra, a felvilágosodás idejére nyúlnak vissza. Olyan korábbi alapvető elveket tagadott meg, mint az uralkodók isteni felhatalmazása, az öröklött kiváltságok, államvallás és protekcionizmus.
okt. 14. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

"a személyes szabadságon és törvény előtti egyenlőségen alapul"

A katolicizmusnak is ez az alapja.

okt. 15. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
62%

Nem. De a konzervatív tényleg diplomás náci.


Legalábbis nálatok, Magyarországon.

okt. 18. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!