Hogy lehetséges, hogy a forint árfolyama nem követte le az inflációt, azaz a forint vásárlóértékének drasztikus romlását az elmúlt években?
Olyan bő két évvel ezelőtt volt az amikor összeszarta magát a forint vásárlóértéke. Akkor 370 forint volt egy euro, most 390. Igaz volt már 430 felett is, de visszaerősödött és viszonylag stabil, miközben a vásárló értéke még tovább romlott azóta.
Havi szinten járok Ausztriába, és azt tapasztalom hogy az euró még mindig erős, pedig az eurozónán belül Ausztriában volt a legmagasabb az infláció. De még mindig 99 cent egy zacskós leves, ami Mo.-n 349 volt 2 éve de már 699 forint. Egy tiroli ásványvíz még mindig 39 cent, a Szentkirályi/Natur Aqua 129 volt de már 219 forint. Egy garzon bérleti díja Bécsben 680 Euro volt, most 720, Budapesten 130 ezer volt most 190 ezer. Egy ebéd a KFC-ben (3 csirkeburger és 1 kis menü) 8.2 Euro volt, most 8.8 Euro, Mo.-n ugyanez 1800 volt most 3100 forint.
Látjátok az arányokat. A forint vásárló értéke nagyon elkopott, még az euróé még a legjobban inflációval sújtott tagországában is csak kicsit csorbult.
Hogy lehet még mindig 400 forint alatt az euró tartósan?
"Hogy lehet még mindig 400 forint alatt az euró tartósan?"
Az eurozónához képest magas jegybanki alapkamat miatt. A jegybanki alapkamat most 7%, de télen még 10% felett volt előtte mg egy évig 18%-on tanyázott. Ez "stabilan" tudja tartani az árfolyamot ( igaz nem 265 forinton, mint ahogy átvették a kormányzást ) de a költségvetés részéről ez brutál magas kamatkiadással jár. Amíg tudjuk finanszírozni a kamatkiadásokat addig lehet magas az alapkamat, de ha beleolvasol a hírekbe akkor azért levágható, hogy sokáig nem tudjuk ezt finanszírozni, üres az államkassza.
Egyrészt a magyar infláció, annyira valós, mint a német megfagyottak száma a gázhiány okozta hidegtől, telente.
Az a KSH számitja, ahonnan boldog-boldogtalant kirúgtak politikai alapon. Aki bemegy egy boltba és tesz egy sima bevásárlást, látja, hogy köszönőviszonyban sincs a valóság azokkal a számokkal amit, a központi politikai hivatal prezentál.
A másik, meg, hogy az árfolyamot maximum a saját, magyar oldalról tudják befolyásolni, a nemzetközit nem. És itt a nemzetközinek nagyobb hatása van a valutánk alakulására, mint nekik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!