Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért járult hozzá az ársapka...

Miért járult hozzá az ársapka az inflációhoz?

Figyelt kérdés

Azt mondják, hogy ha az egyik termék árát leszorítják, akkor az eladó más termékek árát fogja emelni, hogy ezt kompenzálja.


Na de a mikroökonómia elméletei szerint az eladók profitmaximalizálásra törekednek, a határbevétel megegyezik a határköltséggel stb..

Vagyis az eladók a lehető legmagasabb áron adják a termékeket, amennyiért még hajlandóak megvenni a fogyasztók.

Tehát eddig is a magasabb áron adták és nincs már hova emelni, ársapka ide vagy oda.


Aki jobban ért a közgazdaságtanhoz, mi a véleménye?



júl. 4. 22:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
85%
Én szerintem mert az ársapka hiánygazdaságot okozott bizonyos termékekből amely meg pánikvásárlást okozott. A pánikvásárlás meg öngerjesztő folyamat a hiányt tekintve. Az erősen megugrott kereslet pedig növeli az árakat vagyis inflációt okoz.
júl. 4. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
71%
Bár szerintem az infláció nagy részét a Forint gyengülése okozta nem az ársapka.
júl. 4. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
44%
Mindegy volt a kiskereskedőknek, mert az emberek többsége eredeti áron se kereste például az 1,5-ös tejet, csak az ársapkás 2,8-ast. Tehát nyugodtan megemelhete az 1,5-ös árát az egekbe, amivel kompenzálni tudta a 2,8-as veszteségét, mert mikor utóbbi hiánycikk lett sokan megvették az előbbit is irreális áron. Nem mindenki, de elegen ahhoz, hogy visszahozza a veszteségét. Az a réteg amelyik nem vette meg, piaci áron se vette volna, tehát pont így történt a fent említett profitmaximalizálás, vagyis az Orbán által emlegetett extraprofit.
júl. 4. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
85%
Azért mert azon felül amit leírtál, hogy az eladók azonnal ráverték az árát más termékekre, azon felül a piaci folyamatokba való beavatkozás bizonytalanságot okoz a beszállítóknak, aminek ára van. Tehát ennek a bizonytalanságnak, azaz gazdasági értelemben vett kockázatnak az árát is ráverték a fogyasztókra, ami inflációt okozott.
júl. 4. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Egy üzletlánc árul pl 1000 terméket. Ebből 5 öt úgy kellett árulnia még ők fizetnek érte hogy te elvidd. Hogy tudja a veszteséget behozni? Minden másnak megemeli az árát. Ez pedig megdobja az inflációt.


Ez van amikor komcsi kisztitkárok szabályozni akarják a piacokat lenini elvek alapján. Csőd nertársak, csőd.

júl. 4. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
41%

Ez a szöveg, hogy az ársapka hozzájárult az inflációhoz csak egy nagy kamu.

Amikor az ársapkát bevezették akkor az infláció már hatalmas volt és legalább bizonyos termékeket képes volt árban alacsonyan tartani.

A kereskedők emelték az egekbe az árakat meg egyes termelők is. Konkrétan amikor a tejnek lett rögzített ára addigra már közel a duplája volt az ára mint pár hónappal előtte és közben ugyanígy emelték 30-40-50%-kal az összes tejtermék árát is. Mégis ki az a hülye aki beveszi, hogy a kereskedő azért emeli meg ennyivel az összes tejtermék árát - a sajtokét a duplájára - mert 1 liter tejen veszített 30-40 forintot. Tényleg azért kellett 8500 forintért adni a trappista sajt kilóját ami most 3-4 ezer forintba kerül? Ti tényleg beveszitek ezt? Hogy azért nyomták fel az összes hús és hústermék árát mert a csirkemell nem lehetett 2000 forint kilója, csak 1200?

Tényleg beveszitek ezt a mesét, miközben most is jártok boltba és látjátok az árakat? Tényleg az ársapka meg a kormány volt a felelős azért, hogy 3 hónap alatt megnyomták az élelmiszerek árát és egy év alatt átlag 45%-t emeltek mindenen, mikor most bemegyek a boltba és minden ársapka nélkül is ott van a 315 forintos tej meg 3500 forintos trappista sajt?

Mit gondoltok, mennyibe kerülnének most az élelmiszerek ha nics ársapka, ha a kormány nem vezeti be a kötelező akciózást? Miközben ezekkel a mostani árakkal is haszonnal tudnak évet zárni a most is magas energiaárak és azóta jelentősen megemelt bérek mellett is?

[link]

[link]

júl. 4. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
66%

"a határbevétel megegyezik a határköltséggel"


Onnantól kezdve hogy megemeled a költségeket az ársapkával ez többé nem igaz. Ahhóz hogy igaz legyen árat kell emelned de az csak más termékekkel tehetedmeg..........

júl. 5. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
69%

Egy kereskedőtől sem várható el, hogy saját költségen, veszteségesen működtesse a kereskedelmi egységét. Egyszerűen kommunista gondolkodás ez.

A kereskedő visszahozza a kiesett profitot, igy is-úgy is.

júl. 5. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
A többi termékre rá teszi az árát meg nyugodtan tarthatja a raktárban is.Igy volt a cukornál is nem is rakta ki ki vezeték az ársapkát azt drágán el adta.A másik senki nem elenörzi az árakat ezért már eleve nem ugy rakják ki a büntetések meg nevetségesen kevesek egy üzlet láncra.Ha olcsoságot akkar az ember akkor minél több üzletlánc kel hogy, legyen verseny közötük ha egy városba van 10 azok már küzdenek egymásal.
júl. 5. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
21%
Most is akkar jöni egy orosz üzlett lánc de nem fogják be engedni mert magyar bürokrácia nem engedni annak a müködését.Jelenleg meg 3-5 üzlet lánc van ami itt van és elterjet magyarországon
júl. 5. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!