A demokracia szabalyai szerint minden szavazasra jogosult szavazata ugyanannyit kell hogy erjen?
Én simán bevezetném azt, hogy szavazáskor külön színkóddal lennének jelölve a lapok és mindegyik színkódnak eltérő értéke van.
Úgy nézne ki, hogy:
Általános iskolai végzettségig fekete színkód (1 szavazatot ér), érettségi végzettség sárga színkód (2 szavazatot ér), felsőfokú végzettség piros színkód (3 szavazatot ér), phD-vel rendelkező vagy ilyen nagyon magas szintű elit végzettség lila színkód (4 szavazatot ér).
Értelmezés, felfogás kérdése. A demokrácia nem egy konkrétan meghatározott fogalom, nincs leírva hogy valami akkor demokrácia, ha X és Y pontokat betartják. Általánosságban elmondható, hogy minél többmindenbe szólhat bele a nép, minél rendszeresebben van kikérve az emberek véleménye, és minél szabadabbak ezek a véleménynyilvánítások, annál demokratikusabb egy állam. Persze a demokrácia sokminden mástól is függ, de most a kérdés témája miatt maradjunk csak a szavazásnál.
A választói jog valamilyen szinten mindenhol korlátozva van, nálunk pl. 18 éven aluli nem szavazhat. De a demokrácia fogalma nem foglal határozottan állást emellett vagy ez ellen, attól, hogy a 17 évesek választói jogát korlátozzuk (elvesszük) még lehetünk demokratikus ország. És fordítva is, attól hogy engedjük szavazni már a 16 éveseket is, nem lesz a többi ország kevésbé demokratikus.
Ugyanígy lehetne tovább csorbítani a választói jogot egyéb területeken is, megtiltani 90 év felett, vagy írástudáshoz, általános iskolai végzettséghez kötni, stb. Nyilván minél több és erősebb korlátozás van jelen, annál kevésbé lesz demokratikus egy állam.
Önmagában tehát attól, mert bevezetünk egy ilyen rendszert, még lehet az állam demokrtikus. Ha emellett más területen is jelentős korlátozásokat vezetünk be, akkor már kevésbé. A demokráciába pl. elvileg az is beletartozna, hogy az ország "alapszabályát" (alaptörvény, alkotmány, ki hogy hívja) népszavazással kellene megerősíteni, ellenben a magyar kormány évente írkál át benne valamit anélkül, hogy egyetlen választót is megkérdeznének róla. Mégis a demokráciánk átlagos, nem vagyunk Svájc vagy Finnország szintjén, de ettől még nem süllyedtünk le Kína diktatúrájához sem. Ugyanígy a demokrácia egyik elve az is, hogy a "közjogi méltóságok" ciklusának idejét számszerűen korlátozza az állam. Magyarország így csak a köztársasági elnök idejét korlátozza, pedig nálunk a miniszterelnöki cím bír nagyobb hatalomal. De itt is fennáll az a helyzet, hogy ha hirtelen elkezdenénk korlátozni a polgármesterek, a miniszterelnök és mindenki más ciklusidejét is, akkor demokratikusabb országnak minősülnénk, de jelen állásban sem vagyunk diktatúra, és ha ne adj Isten megszüntetjük vagy kitoljuk a köztársasági elnök ciklusainak korlátozását, akkor sem fog kardjába dőlni egyik demokráciát ellenőrző szervezet sem.
Viszont éppen amiatt nem vagyunk mintademokrácia, mert sok ilyen apróság van ilyen-olyan módon korlátozva vagy elsikálva, és minden területen lehetne egy kicsit demokratikusabb az ország működése. Nyilván nem vinne előrébb mégtöbb korlátozás bevezetése sem.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!