Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarország mikor tér át az...

Magyarország mikor tér át az EU-s minimálbér kalkulációs modellre?

Figyelt kérdés

Romániában áttérnek rá:

[link]



A lényege, hogy a minimálbérnek az átlagbér legalább 50 százalékának kell lennie.

Ha ezt itt is bevezetnék, akkor BR 325 ezer körül lenne a minimálbér, amit azért a jelenleginél korrektebb összeg lenne.



Több cikk szerint, a magyar kormány megakarja szüntetni 2025-től a két szintű (normál ; GBM) minimálbért és egyre áttérni.De, az új minimálbér kalkulációs rendszer bevezetéséről még nem találtam semmit.


jún. 24. 09:56
 1/10 anonim ***** válasza:
40%
A vidéki, tanulatlan, buta szavazók azt se tudják hogy kell számolni. Ők amúgy se minimálbért kapnak hanem közmunka pénzt...
jún. 24. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 felkelhetetle ***** válasza:
61%
Soha, az a cél, hogy minnél alaccsonyabb bérért dolgozzunk, hogy idevonzza a multikat. Ha nem így lenne, akkor a kormány nem rendelne ide a világ másik végéből olccsó munkaerőt, ahhelyet, hogy arra motiválná a cégeket, hogy emeljen a fizetéseken.
jún. 24. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
64%

Kérdező, megint ott tartunk, hogy elolvastál egy cikket és ellenőrzés nélkül el is hitted.

Nincsen eu-s minimálbér, nincs rá képlet, szabály. A cikkben említett 'Európa Tanács 2022/2041 számú, az Európai Unióban a megfelelő minimálbérekről szóló, 2022. október 19-i irányelv' semmi ilyet nem tartalmaz.

Ami viszont benne van:

"(19) Ezen irányelvnek – az EUMSZ 153. cikkének (5) bekezdésével összhangban – nem célja sem a minimálbérek szintjének uniós szintű harmonizálása, sem a minimálbérek megállapítására szolgáló egységes mechanizmus létrehozása. Ez az irányelv nem sérti a tagállamok azon jogát, hogy jogszabályban rögzítsék a minimálbéreket, vagy a kollektív szerződésekben előírt minimálbérek által nyújtott védelemhez való hozzáférést támogassák, a nemzeti jognak és gyakorlatnak, valamint az egyes tagállamok sajátosságainak megfelelően, és teljeskörűen tiszteletben tartva a nemzeti hatásköröket és a szociális partnerek szerződéskötéshez való jogát. Ezen irányelv nem kötelezi – és nem is értelmezhető úgy, mintha kötelezné – azokat a tagállamokat, ahol a bérkialakítást kizárólag kollektív szerződések útján biztosítják, hogy jogszabályban meghatározott minimálbért vezessenek be, vagy hogy a kollektív szerződéseket általánosan alkalmazandónak nyilvánítsák. Ez az irányelv nem határozza meg a bérszintet sem, mivel az nemzeti szinten a szociális partnerek szerződéskötési jogának körébe és a tagállamok vonatkozó hatáskörébe

tartozik."

"5. cikk

A jogszabályban meghatározott megfelelő minimálbérek megállapítására vonatkozó eljárás

(1) A jogszabályban meghatározott minimálbéreket alkalmazó tagállamok létrehozzák a szükséges eljárásokat a jogszabályban meghatározott minimálbérek megállapításához és aktualizálásához. E megállapítást és aktualizálást olyan kritériumok vezérlik, amelyek elősegítik e bérek megfelelőségét a tisztességes életszínvonal elérése, a dolgozói szegénység csökkentése, továbbá a társadalmi kohézió és a felfelé irányuló társadalmi konvergencia előmozdítása, valamint a nemek közötti bérszakadék csökkentése érdekében. A tagállamok e kritériumokat nemzeti gyakorlatukkal összhangban határozzák meg a vonatkozó nemzeti jogban, az illetékes szerveik határozataiban vagy háromoldalú megállapodásokban. A kritériumokat egyértelmű módon kell meghatározni. A tagállamok nemzeti társadalmi-gazdasági körülményeik figyelembevételével dönthetnek e kritériumok relatív súlyáról, beleértve a (2) bekezdésben említett elemeket is."

[link]

[link]

Magyarországon jelentős mértékben emelkedik a minimálbér évről évre. Jó lenne ha a cikknek nem csak a címét olvasnád el hanem a többi részét is amiben leírják egy szakértő véleményét is arról milyen kockázatai vannak a román lépésnek, ha már annak nem nézel utána, hogy valójában van-e uniós minimálbér.

jún. 24. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
70%

"Ha ezt itt is bevezetnék, akkor BR 325 ezer körül lenne a minimálbér, amit azért a jelenleginél korrektebb összeg lenne."

A garantált bérminimum most is 326000Ft. Aki valamiféle szakképzést is igénylő munkát végez annak ennyi a minimálbére.

jún. 24. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
40%

Tudod, mi lenne a következménye annak, ha a minimálbér egyik napról a másik bruttó 325 ezer lenne? Az, hogy a legolcsóbb termékek pár hónap alatt jelentősem megdrágulnának, és ugyanott lennénk, mint most.

Ja, és lenne mellé pluszban néhány százaléknyi infláció növekedés.

jún. 24. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
60%

A lényeg, hogy ésszel és lépcsőzetesen kell csinálni, mint Romániában, nem olyan agyatlanul mint Magyarországon a választási osztogatást 2022-ben. Ha hirtelen csinálják, inflációt generál!


Érdemes román, szlovák, cseh, horvát, szlovén gazdasági szakemberekkel, politikusokkal konzultálni a módszerről, hogy ne öngyilkos módon csinálja a magyarországi kormány, mint az "unortodox" gazdaságpolitikát, újabb inflációs rekordokat felállítva Európában!


Nem szégyen tanulni az olyan kormányoktól, amelyek jól csinálják az ilyesmit.

jún. 24. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ha valós gazdasági teljesítménynövekedés nélkül növeled a lakosságnál lévő pénz mennyiségét, az mindenképp inflációt generál, legfeljebb lassan.
jún. 24. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

7-es, nem föltétlenül. Úgy is lehet csinálni, hogy a kereslet növekedése által a kínálati oldalon a termelést ösztönözze, azaz teljesítménynövekedést generáljon.


Persze ehhez jó, ha támogatod a belföldi vállalkozásokat, őstermelőket, KKV-kat, mert a multi nyilván nem tart tőle, hogy rárohad a termény, csak behozza ugyanazt az egy teherautónyi paradicsomot, aztán az árát változtatgatja fel-le, a kereslet vásárlóerejének függvényében...

jún. 24. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#8


Ezt úgy lehet értelmesen megoldani, ha nem közvetlenül a lakosságnak adod a pénzt, hanem a cégeknek beruházásra, fejlesztésre, termelésre. Ez magával fogja hozni a hatékonyság növelését, aminek a pozitív hatásai idővel visszacsorognak a lakossághoz.

jún. 24. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
#6 A linken levő cikk pont arról szól, hogy szemben a magyar helyzettel, aminél az elmúlt 12 évben folyamatosan emelték a minimálbért, a románok pont most akarnak egy nagy ugrást tenni ezzel az emeléssel, hogy 50%-ra emelik a bruttó átlagbérhez képest a minimálbérüket.
jún. 24. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!