Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A júniusi választáson miért...

A júniusi választáson miért lehetett fővárosi listára szavazni?

Figyelt kérdés

Én azt hittem, hogy a fővárosi közgyűlés a 23 kerületi polgármesterből áll, még egy pár kompenzációs hely van + a főpolgármester és néhány helyettes.

Ehhez képest most arra kellett szavazni, hogy kit küldjünk egyenesen a fővárosházára.

Ez eddig is így volt?

Most akkor a polgármestereknek már nincs is helye a közgyűlésen?



jún. 19. 12:36
 1/5 anonim ***** válasza:

"Én azt hittem, hogy a fővárosi közgyűlés a 23 kerületi polgármesterből áll, még egy pár kompenzációs hely van + a főpolgármester és néhány helyettes."


19-ben így volt.

De azóta módosult a törvény.

[link]


"Most akkor a polgármestereknek már nincs is helye a közgyűlésen?"


Nincs.

36 mandátumot alistás szavazás alapján osztanak ki.

1-et kap a főpolgármester. Így lesz 37 fős a közgyűlés.

jún. 19. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Mert a választások előtt fél évvel átírták (illetve hát vissza) a választási törvényeket.


Tipikus fideszes időzítés. Ezért sem lehet tudni pontosan, hogy a 2026-os országgyűlési választásokra nem-e változik valami megint. A 2022-es országgyűlési választások előtt is módosították a választási törvényeket. Csak a szokásos.

jún. 19. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Visszaállították a 2014. előtti rendszert.
jún. 19. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

1-es válasz írója! (12:46)

Sok lesz az. A fővárosi közgyűlésnek 33 tagja van: a főpolgármester+32 fő a fővárosi listáról.

Egyrészt, ezt tartalmazza a hatályos jogszabály:

„6. § (1) A választópolgárok Budapest főváros közgyűlésének tagjait fővárosi listán választják meg. Ez esetben Budapest főváros egy választókerületet alkot.

(2) A fővárosi közgyűlésbe a fővárosi listáról 32 személy szerezhet mandátumot.”

↑ 2010. évi L. törvény a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról

Másrészt, a Nemzeti Választási Iroda eredményközlése alapján: MKKP 3 mandátum, TISZA 10 mandátum, Vitézy Dáviddal Budapestért-LMP – Zöldek 3 mandátum, FIDESZ-KDNP 10 mandátum, Párbeszéd- ZÖLDEK-DK-MSZP 6 mandátum: [link]

És 3+10+3+10+6=32.

jún. 19. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

#4 - OK, rosszul emlékeztem.

Köszi a helyesbítést.

jún. 19. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!