Miért van 40%-tól vagy kb ettől (nem tudom pontosan hogy van) 2/3os győzelem a választásnál?
Többször el lett már magyarázva, hogy nem csak a listás szavazatok százalékát kell nézni, mert vannak egyéni körzetek is, aminek a döntő többségét a fidesz viszi vidéken, így a listán már nem kell olyan sok a parlamenti többség megszerzéséhez.
Két lapon szavaztál a választáson, emlékszel?
Legutóbb 2022-ben az egyéni helyekből 87-et vitt a fidesz, csak 19 maradt a többieknek.
A #2-es válaszához tegyük még hozzá az ún. győztes-kompenzáció torzító hatását is. Vagyis az egyéni győzelmekhez nem szükséges szavazatokat hozzáadják a listás szavazatokhoz.
Példa: A Falevél párt jelöltje megnyeri a választást Seholsincs városban. Összesen 1500 szavazatot kap. A második helyezett a Kukorica párt jelöltje, ő 1200 szavazatot kap. A győzelemhez így a Falevél párt jelöltjének igazából 1201 szavazat kell csak, ezért a maradék 299 szavazatot hozzáadják a Falevél párt listás szavazataihoz.
Miért problémás ez? A győzteskompenzáció torzítja a választói akarrat megjelenését. Ez pl. 2022-ben a fidesznek plusz 5 szavazatot jelentett, amivel meglett a kétharmados többsége a Parlamentben. A fékek és ellensúlyok rendszerének fontos eleme a kisebbségi vélemények erősítése, hogy azokat a többség ne tudja elnyomni. A magyarországi győteskompenzáció rendszere viszont épp ellenkezőleg hat: tovább gyengíti a vesztes felet, és tovább csökkenti annak az érdekérvényesítő képességét. Magyarországon végső soron a 2022-es választás óta a (szavazó) lakosság 46%-ának nincs képviselete a Parlamentben. Korábban ez 50% felett is volt.
5. Nem teljesen jó a példád, mert vesztéskompenzáció is van.
" A töredékszavazatoknak két fajtája van. Az egyik az úgynevezett veszteskompenzáció: az egyéni választókerületek vesztes jelöltjeire leadott szavazatok számát hozzáadják ahhoz a pártlistához, amelynek színeiben az adott jelöltek elindultak.
A 2014-es választás előtt azonban bevezették a győzteskompenzációt is: az egyéni választókerületek győztes jelöltjeinek pártlistáihoz is hozzáadnak annyi szavazatot, amennyivel többet kaptak a győzelemhez minimálisan szükségesnél (a második helyezett szavazatainak száma plusz egy szavazat).
Ha tehát egy egyéni választókerületben az A. párt jelöltje 15 ezer szavazatot kapott, a B. párt jelöltje pedig húszezer szavazatot, akkor az A. párt listás szavazataihoz hozzáadnak 15 ezret, a B. párt listás szavazataihoz pedig 4999-et, hiszen a B. párt jelöltjének 15 001 szavazatra volt minimálisan szüksége a győzelemhez."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!