Ha a Tiszát az ellenzékhez számítjuk lehet azt mondani hogy az ellenék 50% körüli eredményt ért el az EP választásokon. 2026-ban lesz ellenzéki győzelem?
Szerintem 3 dologra van a Tisza (ellenzék) győzelméhez szükség:
1. Párt felépítése és hibák minimalizálása: ezalatt azt értem, hogy építsenek valódi szervezetet az emberek bevonásával, úgy ahogy a Fidesz is csinálta 2002 után (polgári körök). Ide tartozik az is, hogy ne essenek bele azokba a hibákba amibe a többi ellenzéki párt (ezt hosszan lehetne sorolni). És hogy jó egyéni jelölteket állítsanak 2026-ban.
2. Fideszes botrányok: ha lesz hasonló kaliberű botrány mint ami most is volt, az jelentősen javítja az esélyeket.
3. A közös ellenzéki indulás nem megoldás, de a választási rendszer miatt szükség lesz valamilyen szintű koordinációra
A gyakorlatban mindig megbukott az az elmélet, hogy összesítik adott pártok szavazóit. Kis számokkal: ha négy párt 22+13+11+8=54 szavazatot kapott, közös indulás esetén lehet, hogy csak 41 szavazatot kap akkor is, ha önálló indulás esetére mind megtartotta a szavazóit.
A szavazóik csak egy része fogadja el a „szent célt”: szavazz arra, akit kínálunk neked, csak arra gondolj, hogy legyőzzük a „gonoszt”. Ez csak a pártlistás szavazáson működik, azok alapján pedig az országgyűlési képviselők kisebb részét lehet megválasztani, azt is csökkenti, ha van(nak) kedvezményes mandátummal helyet szerző nemzetiségi képviselő(k).
Egyrészt, biztosra vehető, hogy a nyilvánosság tudomására is jutó vetélkedés, marakodás volt, van, lesz a szövetséget vállaló pártok közt, ami a háttérben sokkal erősebb. Mindenki előnyt akar elérni a szövetségből, ez pedig csak egymás rovására lehetséges. Az erősebbek úgy képzelik el az összefogást, hogy ők lesznek a vezető erő – mármint, egyedül –, azt szeretnék, hogy a közös egyéni jelöltek közül az övéik legyenek legtöbben, és a közös pártlistán is minél több jelöltjük legyen elől, biztosnak látszó befutó helyen. A gyengébb pártok pedig azt szeretnék, hogy több képviselőjük legyen megválasztva, mint amennyit önállóan el tudnának érni.
A választók szintén úgy vannak, hogy rendben, csak az én választókerületemben az én pártom jelöltje legyen. Aztán bumm, megkapja annak a pártnak a jelöltjét, amelyikkel előtte folyamatosan háborúzott a pártja vezetése, igyekezett minél utálatosabbnak feltüntetni. Netán az illető jelölt is jó csúnyákat mondott a kedvelt pártjáról és annak szavazóiról. Lesznek, akik így is szavaznak rá, mert ugye a „szent cél”, de jónéhányan beintenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!