Az a néhány száz szavazólap, amit a 24 ezerből érvényesnek találtak, miért volt érvénytelennek nyilvánítva az eredeti számoláskor?
Találtak Karácsonynak és Grundtnernek is szavazatot bőven, szóval nem Szentkirályi miatt.
Szimplán ha valaki reggel 6-tól este 7-ig bent ül az urnáknál, majd este 7-től hajnal 4-ig szavazatot számol, benne van hogy hibázik, akár többed magával, és nem megfelelően ítéli meg a szavazatokat.
Én is számoltam bár nálunk összesen 480an jelentek meg szavazni és olyan kb összesen 20 érvénytelen szavazat volt.
A legtöbb egyértelmű (nem jelölt be egyet sem, vagy többet), néhány olyan volt, ahol nem látszott egyértelműen a két egymást metsző vonal vagy a körön kívül volt egy hajszálnyival
De ezeket mindig az összes delegált megnézte, szóval utólag sem lehetne beléjük kötni
Ez mutatja azt, hogy mennyire szervezetlen a magyar választás lebonyolítása (pont úgy mint kb. bármi ebben az országban)
Ez súlyos aggályokat vet fel egyébként a választások tisztaságával kapcsolatban. (Érvényes szavazatok)
És mindezt úgy, hogy tényleg minden párt delegáltjai jelen voltak, tehát itt egészen egyszerűen arról van szó, hogy mind a Nemzeti Választási Iroda, mind a pártok mind az önkormányzatok nem tájékoztatták megfelelően a szavazatszámlálókat a választás szabályairól.
Véleményem szerint ennek súlyos következménye kellene, hogy legyen (de nem lesz mint ahogy ebben az országban semminek). Nagyon jól mutatja az eset, hogy mennyire fontos lesz majd 2026-ban, hogy minden egyes szavazókörbe eljusson minden párt delegáltja és fel legyenek készítve.
24000 szavazó lap közül találtak párszázat, amit felül bíráltak.
Hány szavazókör lehet Budapesten? Ötszáz, ezer, kétezer?
Ez várható is volt, nem tudom elképzelni, hogy százszámra szándékosan érvénytelennek nyilvánítsak a szavazólapokat
A választásról szóló törvény ( [link] ) szerint ilyen egy érvényes szavazat (kiesett jelöltnek nevezi a törvény a visszalépett jelöltet):
193. § (1) Érvénytelen a szavazólap, amely
a) nincs ellátva a hivatalos bélyegzőlenyomattal,
b) a törvényben meghatározottnál több szavazatot tartalmaz, vagy
c) nem tartalmaz érvényes szavazatot.
(2) Érvénytelen az a szavazat, amelyet
a) nem a 186. § (2) bekezdése szerint adtak le,
b) kiesett jelöltre, listára adtak le. -
(3) A szavazat érvényességét – ha az egyéb feltételeknek megfelel – nem érinti, ha a szavazólapon a (2) bekezdés szerint érvénytelen szavazat is szerepel, vagy ha a szavazólapon bármilyen megjegyzést tettek, például a jelöltek, listák sorrendjét megváltoztatták, a jelölt nevét, listát kihúzták, nevet, listát hozzáírtak.
A probléma gyökere az, hogy az NVI kiadott egy 116 oldalas füzetet a szavazatszámlálóknak, melyben leírja feladatukat, mikor hogyan kell eljárniuk, ámde ebben a kiadványban nem a törvény szövege szerepel, hanem annak egy átírt, átformált leegyszerűsítése, melyből viszont a kérdéses esetre pontosan a törvénnyel ellentétes következtetésre lehet jutni (lásd a 69-es oldalszámú lapot [link] ).
És ebből van most a botrány. És teljesen jogosan, hiszen a szavazatszámlálók felkészültségét, a felkészítés minőségét jól jellemzi, hogy ez a probléma már csak a szavazás napján bukott ki. Aznap ugyan közzétettek egy pontosítást a szavazólapok helyes kiértékeléséhez (de az sem tartalmazta a törvény szövegét, csupán azt, hogy a Szentkirályira és egy másik jelöltre leadott kettős szavazás érvényes), de ez ellentmondásban volt a felkészítéshez használt anyaggal. Szavazatszámláló legyen a talpán, aki ezek után átlátta a helyzetet és helyesen döntött.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!