Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szerintetek mennyire vannak...

Szerintetek mennyire vannak képben a szavazatszámláló bizottságok tagjai azzal kapcsolatban, hogy mi is a dolguk, mi mindenre kell figyelniük?

Figyelt kérdés

Nem mondom, hogy direkt csalni akarnak, de ha valamelyikük csalni akarna, a többi észre se venné, olyan érzésem van...

Milyen kiképzést kapnak előtte?

Utána lehet nézni valahol, hogy név szerint kik azok, akik ott ülnek és intézik az adminisztrációt, és hogy melyiküket melyik párt delegálta?



jún. 9. 14:27
 1/10 anonim ***** válasza:
41%
2022-ben volt csomó magasan képzett ellenzéki szavazatszámláló is, égett is a képetek amikor el kellett ismerni, hogy nem csalás a Fidesz 50%+-a. Akkor most miért gondolod, hogy csalnia kell a Fidesznek amikor a nagy ellenfél Tisza, pont az ellenzéki szavazók közül szipkázott egy csomót el?
jún. 9. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
72%
Szerintem aki ilyenre adja a fejét, az tisztában van a dolgokkal
jún. 9. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

"miért gondolod, hogy csalnia kell a Fidesznek"

1. Direkt írtam, hogy nem gondolom, hogy csalni akart volna bárki.

2. Azt sem tudom, hogy melyik párt delegáltjai voltak kint nálunk mozgóurnával, de ténykérdés, hogy a szavazópolgárnak kellett rászólnia az egyikre, hogy ne a táskájába tegye a kitöltött szavazólapokat, hanem az urnába, ahelyett, hogy a másikuk szólt volna rá, illetve ahelyett, hogy totál egyértelmű lett volna, hogy minden szavazólap egyenesen az urnába megy, nem az ő táskájába, még átmenetileg sem! Amikor szólt a rokonom, akihez az urnát kihozták, hogy az urnába kell tenni a szavazólapokat, akkor jutott eszébe a másiknak, hogy ja, tényleg, méghozzá úgy, hogy maga a szavazópolgár kell, hogy beledobja az urnába, és akkor kivette a táskából az, aki belerakta, visszaadták a rokonomnak, és végre nagykegyesen odatartották az urnát, hogy na, akkor dobja bele. (Én az események közben érkeztem, még próbáltam felmérni, hogy hol is tart a folyamat, amikor a rokon szólt, hogy nem a táskába kéne tenni a szavazólapjait...)

3. Látták, hogy a Fideszre szavazott, akihez kivitték az urnát, úgyhogy már csak emiatt sem merült fel egyáltalán, hogy éppen a Fidesz akart volna csalni...

jún. 9. 14:44
 4/10 anonim ***** válasza:
59%
Mitől lenne olyan érzésed, ha a szavazatok számlálásánál nem is vagy jelen.
jún. 9. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
De most, hogy így belegondolok, mégiscsak el tudom képzelni, hogy csalni akartak... Ha bármelyikük fideszes lett volna, nyilván nem állt volna érdekében úgy intézni, hogy ne kerüljön a szavazólap az urnába, ha viszont mindkettő ellenzéki delegált volt, akkor bizony érdekükben állt...
jún. 9. 14:48
 6/10 A kérdező kommentje:

"Mitől lenne olyan érzésed, ha a szavazatok számlálásánál nem is vagy jelen."

Attól, hogy a saját szavazásomnál ott voltam, akkor adtam le a kérelmet a mozgóurnáért, és már ott is láttam, hogy nem igazán vannak képben, aztán meg láttam a mozgóurnás szavazás felét, mint írtam.

- Megnézték a kérelmet, hogy jól van-e kitöltve, és ráböktek egy részére, hogy azt az adatot is meg kellett volna adni, mire nekem kellett elmagyarázni nekik, hogy nem, mert ott az áll, hogy "VAGY" az egyik adatot, "VAGY" a másikat kell megadni.

- Leadtam a kérelmet, amin választani lehetett, hogy e-mailben kéri-e a választ a kérelmező, hogy megkapja-e a mozgóurnát, vagy hogy rajtam keresztül adjanak-e választ neki, és az volt kiválasztva, hogy e-mailben, de amikor rákérdeztem, hogy "és akkor tehát e-mailben fogják megírni, és abból majd az is kiderül, hogy hány óra körül érkezik az urna?", akkor azt mondták, hogy e-mailt csak akkor írnak, ha elutasítják a kérelmet (aminek nem így kéne lennie a kérelmező lap alapján), és azt is mondták, hogy fog menni urna kb. X órakor, vagyis elmondták nekem szóban, pedig a kérelmező lehet, hogy nem akarta volna az én orromra kötni, hogy végül megkapja-e a mozgóurnát vagy nem, nem?

- A mozgóurnás üggyel kapcsolatban meg még azt is mondta utólag a rokon, hogy azon is elkezdtek az elején problémázni, hogy "a megbízó" miért nincs ott, mármint hogy én, pedig 1) a megbízó a rokonom volt, és ő jelen volt (azért volt ő "megbízó", mert ő bízott meg engem azzal, hogy adjam le a mozgóurna iránti kérelmet), 2) rám a világon semmi szükség se volt ahhoz, hogy ő szavazhasson.

- Azt is mondta a rokon, hogy azt se tudták, hogy alá kell-e íratniuk vele valamit, és hogy pontosan mit, ezért még telefonos segítséget is kértek...

jún. 9. 15:04
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Akikkel te találkoztál, semennyire, akikkel én találkozom választásról választásra, felkészültek.

Minden választás előtt a választott és megbízott (delegált) tagok is részt vesznek felkészítésen.

Azt nem tudom, honnan tudod, hogy a mozgóurnát kiszállító két tag választott, vagy delegált tag volt; akár megosztva?

A településünkön az elnök a helyi általános iskola igazgatóhelyettese, a további választott tagok közt pl. országos vállalat regionális szervezetének jogtanácsosa, könyvszakértő, mérnök is van. Ráadásul, „ezer éve” velük találkozom; nem gondolom, hogy ne lennének alaposan felkészültek. Soha nem volt ügy a feladatvégzésükből, még pletyka szinten sem.

Lehet olyan település, ahol ki kinek a kicsodája alapon neveznek ki választott tagokat; akik lehet, hogy a település legbutább, leglustább részébe tartoznak. Olyan is lehet, hogy rátermetteket szeretnének ugyan, de ők nem vállalják a hosszúnapos megterhelő ottlétet.

Megdöbbenve olvasok itt a Gy.k-n olyan kérdéseket, amelyek azzal kapcsolatosak, hogy valamelyik párt delegáltjai lesznek, … és a kérdésből kiderül, hogy még annyit sem tudnak a választásról, amennyit egy átlagos választó tud.


Olyan, bárki által elérhető közlésről nem tudok, amely részletezi, hogy mely megbízók mely szavazókörbe neveztek ki megbízottat, és kik ők.

Csak összesítés szokott megjelenni, hogy mely megbízóknak országosan összesen mennyi megbízottjuk van.

Pl. a mai önkormányzati választásra országosan 30 872 főt delegáltak: [link]

Ezen belül, az EP választásra pedig 25 119-et: [link]

Gondolom, az önkormányzatit azért nem közlik olyan részletezéssel sem, mint az EP-t, mert nem csak jelölőszervezet, hanem bármely jelölt is nevezhet ki delegáltat.


Tudtommal, egy-egy szavazókörbe delegált tago(ka)t név szerint, eredményközlés után lehet megnézni, a szkennelt szavazóköri jegyzőkönyvből. A választási eljárásról szóló törvény szerint „202. § (4) A jegyzőkönyv egy-egy másolati példányát az illetékes választási bizottság elnöke – kérésükre, a szavazóhelyiségben haladéktalanul és ingyenesen – átadja a választási bizottság megbízott tagjainak. Sokszorosítás után a választási bizottság elnöke a másolatot bélyegzőlenyomattal és aláírásával hitelesíti.” Feltételezem, hogy élnek a lehetőséggel, és kérnek másolatot [*↓], így a jegyzőkönyvből kiderül a nevük. Hogy mely jelölőszervezet, vagy melyik jelölt delegálta őket, az, nem.

Pl. a négy kétbetűs településnévből névsor szerint az utolsó, Sé szavazóköri szkennelt, egyéni jelölti jegyzőkönyve a 2022-es országgyűlési választásról: [link]

Hárman vettek át jegyzőkönyv másolatot, olvasható a nevük; ők voltak delegáltak. (A településméret alapján is, az első 5 tag, választott volt.)


Nem zárhatom ki, hogy van direktebb és mást is tartalmazó nyilvános lista, de én nem találtam.


┌─ ↑* Úgy vélem, hogy a delegáltak egyik lényeges tevékenysége, hogy kérnek másolatot és azt továbbítják a megbízó pártjuk feldolgozó helyeire, ahol elektronikusan összesítik azokat. A pártvezetés még akkor is jó képet kap az eredményről, ha közel sem minden szavazókörben vannak delegáltjaik. Ezért van, hogy még a hivatalos eredményközlés előtt, egyes pártok eredményváró helyein a politikusok boldog vigyorral nyilatkoznak a választás várható eredményéről, más helyeken meg el vannak sápadva. ─┘

jún. 9. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

"nem tudom, honnan tudod, hogy a mozgóurnát kiszállító két tag választott, vagy delegált tag volt"

Nem tudom, csak tipp volt.

jún. 9. 17:48
 9/10 Deff ***** válasza:
77%
Egyébként arra is kell gondolni, hogy mindenki emberből van és egy ilyen logisztikailag jelentős megpróbáltatásnál azért simán akadhatnak hibák. Én belülről láttam egy csendesebb de nagy szavazókört, még ott is becsúszott egy-két hiba. A jegyzőkönyv vezetőkkel kell beszélgetni, hogy ők is votl hogy két helyről kaptak két küönféle megoldást bizonyos helyzetekre.
jún. 10. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Többször voltam már szavazatszámláló, mindig volt képzésünk, ahol elmagyarázták az egész procedúrát. Kaptunk kézikönyvet (az Internetről bárki letöltheti), idén oktatóvideók is voltak (az Interneten bárki megnézheti).

Nyilván vannak képzettebb és kevésbé képzett szavazatszámlálók, nyilván van olyan is, aki belezavarodik, és hát a kb. 60.000 szavazatszámláló között jó eséllyel van rosszindulatú is.

A bizottsági tagoknak kitűzőt kell viselniük, tehát a nevük tudható, illetve a választás után a jegyzőkönyvek szkenjei letölthetőek az internetről - tehát a teljes névsor kideríthető.

jún. 11. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!