A kormány miért nem terv szerűen, évekre előre meghatározottan emeli a minimálbért?
Például Lengyelországban készítettek 5-6 éve egy több éves tervet a minimálbér emeléséről.Erről kvázi konszenzus volt a nagyobb pártok között.
Előre meghatározták,hogy 22-ben X százalékkal fog nőni, utána évben y százalékkal és így tovább.Ettől akkor sem tértek volna el, ha néger gyerekek potyognak az égből.
A vállalatok ott is lobbiztak ellene, meg ment a sivalkodás,hogy tarthatatlan, becsődölnek....blablabla.
Aztán, mégsem volt csőd, sem pedig összeomlás, sem semmi, csak hiszti.
Magyarországon is kibírnák a bruttó 300 ezer forintos minimálbért.Ugyanis, legalább ennyinek kellene lennie.
Ha a kormány jobban vizsgálná a megélhetési költségeket, albérleti árakat, akkor ők is rájönnének,hogy legalább nettó 200 ezer kell minimálbérnek.
Mondjuk megegyeznek egy évi 10%-os emelésben. Mi van ha épp defláció vagy? Mi van ha épp nagyon magas az infláció? Mi van ha épp gazdasági válság van és a vállalatok amúgy is embereket küldenek el?
Semmi értelme nincs egy kőbe vésett értékhez tartani magad, mert számtalan más tényezőtől is függ az, hogy épp mire elég a minimálbér emelés.
1#
Ha előre meghatározzák mondjuk 4 évre a minimálbér évenkénti növekedési ütemét, könnyebb a vállalatoknak kalkulálni.
A minimálbér emelés azért fontos, mert az átlagbéreket is feljebb viszi.Vagyis, kvázi mindenki jól jár vele pár kapzsi munkáltatót leszámítva.
"A minimálbér emelés azért fontos, mert az átlagbéreket is feljebb viszi."
Ha a múlt választások előtti pénzosztás miatt bekövetkező infláció nem tanított meg arra, hogy csak akkor lehet emelni a lakossághoz kiáramló pénz mennyiségét, ha mögötte valós teljesítmény növekedés van, akkor nem érted a gazdaság működését. A kormánynak azt kellene biztosítania, hogy hazánk versenyképessége, hatékonysága növekedjen. Sajnos ehhez lövésük sincs, egyre lejjebb csúszunk a környező országokhoz képest.
Az erőltetett autóipari fejlesztések, miközben az európai autógyártás egyre kilátástalanabb helyzetbe kerül, nem a legjobb irány. Az akkugyárakról már nem is érdemes beszélni. Ugye szintén alapvetően az autógyártást kellene kiszolgálni, de ekkora kapacitásra biztosan nem lesz szükség (az iváncsai akkugyár még a próbaüzemet sem tudta abszolválni, máris vissza kellett fogni a termelését, pedig hol van még a többi épülő gyár kapacitása), miközben az amúgy is szűkös erőforrásinkat ezen üzemek infrastrukturális beruházásaira fecséreljük el.
A bérköltségeiket fogják tudni előre, de pl. az termelés költségeiket nem, az értékesítési áraikat sem. Fogalmuk se lesz, hogy mondjuk 4 év múlva a másfélszeres bérköltségük mennyire kitermelhető vagy épp milyen sokk jön rá, pl. energia válság ami teljesen ellehetetleníti a termelésüket.
Te mint minimálbéres kereső meg szintén nem fogod tudni, hogy a 4 év múlva másfélszer akkora minimálbéred előrelépés lesz vagy épp elviszi az egészet az infláció és rosszabbul fogsz élni, mint most.
Eleve Magyarországon kb. 250 ezer ember kap minimálbért. Ha azt akarjuk, hogy a bérek normális ütemben nőjenek akkor az kell, hogy legyen elég állás és a munkaadóknak kelljen versenyezni a munkaerőért és nem a munkaerőnek az állásokért.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!