Az átlag ember miért szavaz jobboldali pártra?
Aki egy kicsit is érti hogyan működik a világ, az felfogja, hogy még baloldali vezetésű országokban is évről évre nő a különbség a társadalmi osztályok között.
Most már nálunk is kezd kialakulni az a folyamat, ami nyugaton már régóta, hogy bevándorlókat fogadnak, mert olcsóbb munkaerők.
Egy jó szociális hálóval, ezzel nincs gond, ha az ország a saját állampolgárait segíti, pl szociális juttatások.
Nálunk viszont pont az ellenkező van hatalmon, még az állam is azt támogatja, aki amúgy is előnyben van.
Pl lakástámogatás, egykulcsosadó, a tőkejövedelmet nem adóztatja eléggé.
És akkor jön még lassan a téchnikai fejlődéssel a mesterséges intelligencia, ami rengeteg ember munkáját elfogja venni.
Kérdem én, ha ez eljön az emberek mit várnak egy jobboldali kormánytól?
Mert ők bizony annyit fognak mondani, hogy "menj dolgozni!", ahogy a covidkor se számíthatott sok jóra, aki bajba került.
Ez még a nyugati, szociálisabb országokban is nagy felfordulást fog okozni társadalmilag, gazdaságilag.
De mi lesz itt, ahol az emberek többsége alapból szociálisan érzéketlen?
Én az egykulcsos adónak jónak tartom.Kevésbé szívatja azokat, akik tanultak és jó állásba kerültek.
A családtámogatással meg az a helyzet,hogy azok gyermekvállalását kell támogatni, akiknek nem okoz gondot a gyerek felnevelése.A jelenlegi családtámogatás teljesítményalapú.
A szociális alapú , alanyi jogon járó nem működőképes.Kelet-Európa nagy részén van egy kisebbség, akik miatt nem lehet ilyesmit bevezetni.
Elég összetett kérdés, könyvet lehetne írni róla, szóval itt pár mondatban nem lehet megválaszolni. Néhány főbb pontot kiemelnék azért:
- generációkon átívelő meghatározottság - akinek a családja súlyos hátrányt/üldöztetést szenvedett el a kommunista rendszer alatt, az nagy eséllyel soha nem fog baloldali pártra szavazni. Ezért baloldalizza a kormánymédia a teljes ellenzéket, egyébként teljesen alaptalanul.
- rossz tapasztalat a "baloldali" kormányokkal - 1994-1998 és 2002-2010 közötti kormányok enyhén szólva nem nyújtottak fényes teljesítményt, a magyar átlagembernek nincs olyan élménye, hogy a "baloldal" bármilyen fejlődést, gyarapodást hozott volna az életébe
- a neoliberális mantra - ha nagyobb a torta akkor mindenki nagyobb szeletet kap belőle akkor is, ha az elosztással nem próbálunk kompenzálni. Hiába csinálnánk igazságosabb elosztást, ha közben kisebb lenne a torta. És a baloldali kormányzás valahogy mindig kisebb tortát eredményez. Ezt a szemléletet sulykolja egyre inkább a kormánymédia, ezzel indokolják a növekedés hajszolását, az egykulcsos adó szükségességét, stb. Van ebben a szemléletben persze némi igazság, de ebben a leegyszerűsített és eltúlzott formában már nem állja meg a helyét. A gazdasági és a szociális szempontok együtt is tudnak érvényesül, megfelelő politika esetén.
- az áltagember nem látja a nagy társadalmi különbségeket, a "felső körök" vagyonát fel sem tudja fogni és nem ahhoz hasonlítja a saját helyzetét, hanem a saját környezetéhez. Abban pedig nem nőttek jelentősen a különbségek, sőt sok "egyszerű", nem túl nagy szakképzettséget igénylő szakmában jobban lehet ma keresni, mint 2010 előtt
- a 2010 előtti "baloldali" kormányoknál a szociális gondoskodás szinte kizárólag segélyalapú volt, ez azt eredményezte, hogy nem volt ösztönzés a munkanélküli, segélyekből fenntartott életből való kilépésre. A társadalmi igazságosság (plusz az irigység) azt diktálta, hogy helytelen az, ha egy minimálbéren dolgozó ember alig keres többet, mint egy segélyekből élő. Ma már ez nincs így, viszont másfajta szociális gondoskodás sem lépett a helyébe és a szociális rendszer vészesen épül lefelé. De ez átlagembert egyelőre nem annyira érinti, hogy emiatt megváltoztatná a pártpreferenciáját.
- az irigység amúgy is eléggé jellemző a magyarokra, egy túlságosan szociális irányultságú program nagyobb rétegekben keltene visszatetszést, mint amekkorában szimpátiát.
- valamint a kormánypropaganda az emberek alapvető egzisztenciális félelmeit célozza meg, ami általában felülírja a racionális megfontolásokat. Sokan szeretnének jobb szociális gondoskodást, de ha ennek az az ára, hogy jönnek a migránsok és mennek a fiaink a háborúba, akkor köszönik, inkább mégsem kell...
"Az MSZP, de a Fidesz is erősen baloldali."
Még véletlenül sem. Gazdaságpolitikáját tekintve mindkettő jobboldali, egyéb téren tartalmaz a politikájuk bizonyos baloldali elemeket.
Osztogatásban baloldali.
Minél több gyereket csinál valaki, annál több segélyt kap.
Adórendszerben jobboldali.
A szegényebb rétegek arányában több adót fizetnek, mint eddig.
Családi adókedvezmény az igazán gazdagoknak kedvez, az alacsony jövedelműeknek nem.
Az egyszerűbb embereket hitelbe hajszolják, 10% önerővel.
Viszont az Áfa magas, sok egyéb adó van, amivel kompenzálni kell az ingyenpénzeket.
Így gyakorlatilag ugyanott van a kedvezményekkel egy szegényebb család, mint nélküle.
Ellenben ingatlanadó nincs, nem lépnek fel a feketén bérbeadás ellen hatékonyabban.
Az üresen álló ingatlanokra nem vetnek ki adót.
Így van, aki második, harmadik lakását veszi a támogatásoknak köszönhetően, így a bérlők szívnak, illetve akik nem jogosultak a támogatásokra, ami egy elég széles réteg.
"Minél több gyereket csinál valaki, annál több segélyt kap."
Ez így volt a "szoci" kormányok idején, de most nem. Most nincs nagyarányú segélyezés, most olyan kedvezmények és támogatások vannak, amivel a vagyonosabb sokgyerekeseknek kedvez a rendszer. Így ez is inkább jobboldali politika.
A többi nagyjából stimmel.
#17
Lehet a családi pótlékot nem adják, de a, CSOK+ 10% önerőre elérhető, 1 év munkaviszonnyal.
1 évet bárki ledolgozik, utána meg megy a az ingyenpénz az államtól.
Más formában, de ugyanaz a réteg így is kitermelődik.
Családi pótlékból meg a szocialista kormány alatt sem élt meg csak 5 gyerekes család.
Nade a CSOK nem olyan ingyenpénz, amiből el lehet tengődni egy életen át. Kimondottan lakáscélra van, és nem szolgálja a legszegényebb réteg újratermelését.
"Családi pótlékból meg a szocialista kormány alatt sem élt meg csak 5 gyerekes család."
Elhiheted, hogy sokan megéltek így. Csak a családi pótlékból nem, de annyi szociális segélyt össze lehetett szedni mellé, hogy egy 5-6 gyerekes család simán megélt munka nélkül, nyilván alacsony színvonalon, viszont a minimálbéren dolgozók csak hajszálnyival éltek jobban. Ma már azért nem működik ez a modell, mert a családi pótlék nagyon alacsony a jelenlegi árakhoz viszonyítva, és a segélyezés is vissza lett fogva. Igaz, a minimálbéresek helyzete sem lett sokkal jobb, bár jelentősen emelkedett a minimálbér, az emelkedés nagy részét elvitte az infláció.
#18
Ja, persze nem lehet belőle tengődni, csak egy életre megoldja a lakhatást, amit másnak, aki nem kapja fizetnie kell vagy piaci alapú hitelből vagy albérletet.
A babaváróról ne is beszéljünk, amiből lapos tvt, nyaralás meg minden szírsz@rra költhető.
Magyarán luxus dolgokra költik a segélyt.
Ez miért jó?
Más ember kuporgatja a pénzét, spórol, ha elromlik egy szükséges dolog, hűtő, mosógép, ne kelljen hitelt felvennie, más meg a 4k tvt veszi babaváróból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!