Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egy, a 19. század előtt élt...

Egy, a 19. század előtt élt magyar ember teljesen lehülyézné (szóban, írásban) a mai Magyarország népességét, amiért az a baloldal és jobboldal képében egymást öli, ahelyett, hogy összefognának az országra veszélyt jelentő fenyegetésekkel szemben?

Figyelt kérdés

2024. máj. 29. 04:42
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
17 szavazat
1 2
 1/11 Alex Fly ***** válasza:
77%
Ez elég érdekes lenne annak tudatában, hogy Magyarország egész történelme a megosztottságról szól...
2024. máj. 29. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
69%
Dehogy. Akkor is komolyan folytak a vesztegetések, korteshadjáratok (ma talán választási kampánynak hívnánk) mindenféle tisztességes és tisztességtelen eszközökkel, tömegverekedések választásokkor. Olvass klasszikusokat!
2024. máj. 29. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
44%
Szerintem valilyen formában akkor is megvolt a reformista meg a konzrvatívabb vonulat. Talán inkább a puszta elvi lehetőség volt még több: akkoriban még meg lehetett volna adni a nemzetiségeknek egyfajta svájci forma kulturális kiteljesedési lehetőséget, és talán az akkori agrárszocialista jellegű formákra támaszkodva talán még a korhoz mért szociális egyenlőséget is be lehetett volna vezetni. Egy, kicsit Svájc, kicsit a régi Erdélyi Fejedelmeség mintájára összegyúrt sokenemzetiségi Magyarország, valamiféle agrásrszocilaista berendezkedéssel megvalósíthatott volna egy igazán sokszinű egységet, amiből a XX. században kinőhetett volna egy valódi poszrmodern, kommunisztikus közösség, erős, integrált, haladó nemzettudattal (amely nem kötődne egyik nemzetséghez sem, a magyarhoz sem, hanem mindegyiket meghaladná). Talán igy megúszhattuk volna a XX. század világháborit, diktatúráit is (meg a rendszerváltást, a 90-es évek nyomorgó leszakadt és embertelenül félredobott tömegeit, a nép egészének cinikussá közömbössé válását, és az innen kinőtt NER-t is)
2024. máj. 29. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%
Mekkora naivitás azt hinni, hogy az ember valaha is másmilyen volt mint ma. Mások a külsőségek, a mértékek és a technológia de az indulatok és az ösztöneink ugyanazok, mint mondjuk 5000 éve
2024. máj. 29. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Ami viszont más volt a XIX. század előtt, az a nemzetfogalom: kevésbé volt etnikai jellegű, inkább rendi jellegű volt. A mai fajta nacionalizmusra biztos rácsodálkoznának, meg a két világháborúra is (a harmicéves háború ugyan maga is belefér világháborúnak, de a tisztán etnikai indok, a tisztán nemzetállami nacionalizmus a mai formában akkoriban még nem lett volna teljesen érthető). Az egyenlőségi törekvésekre valamivel kevésbé csodálkoznának rá (egyenlőségi utópiák, főleg vallási köntösben mindig is léteztek). Az ő gondolkodásuk meg mai szemmel egyszerre tűnnék vagy félreérthetően őskonzervativnak (rendi társadalom), vagy férleérthetően posztmodernnek (nacionalizmus és nemzetállami gondolkodás hiánya).
2024. máj. 29. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%
,,A király ... fecske módjára csicsergő olaszokkal és vadállat módjára ordító németekkel vette körül magát''
2024. máj. 29. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ebben azthiszem akkoriban nem annyira az etnikai jellegű kifogás volt a lényeg, hanem a főurak irigykedtek hatalmukra. Majdnem minden rendi köntösben jelent meg, kivéve talán egyes népi rétegek aranykori vágyait, ami viszont inkább a folklórban vagy az eretnekmozgalmakban csapódott le, esetleg a vallás népiesebb formáiban, meg mesékbn.
2024. máj. 29. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
"Hányszor támadt tenfiad, szép hazám, kebledre / S lettél magzatod miatt magzatod hamvvedre." - régi magyar hagyomány egymást az ország elárulásával, tönkretételével vádolni.
2024. máj. 29. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
44%

Egy tipikus példa a megosztottságról: a mohácsi csatát azért vesztettük el, mert a hadurak egymással vitatkoztak, nem a törökre figyeltek...


azt elfelejtjük, hogy akkor még nem volt sem vezetékes, sem más ilyen hírközlés, egy hír továbbítása napokig tartott,de zömmel hetekig.

2024. máj. 29. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
55%

Ezt már rég meghaladta a történelemtudomány. Nem azért veszítettünk Mohácsnál, mert a "hadurak" egymással veszekedtek, hanem azért mert a Magyar Királyság feudális hadszervezetének egyedül, európai segítség nélkül kellett fölvennie a harcot a kor legnagyobb, legjobban felfegyverzett, professzionálisan szervezett és vezetett hadseregével. Akkor is vesztettünk volna, ha a király és urai a legteljesebb egyetértésben lelkesítik a csapatokat. Olyan létszámfölényben és logisztikai előnyben voltak a törökök, hogy esélyünk nem volt. A szultán serege volt a kor US Army-ja. Egyébként már az kiemelkedő teljesítmény egy ekkora országtól mint a Magyar Királyság, hogy ezt a kb. 20 ezres magyar sereget fel tudta állítani a király. Csak gondold végig hogyan épült fel a kor feudális hadereje. A király kiadja az üzenetet az urainak, hogy csapataikkal ekkor és itt jelenjenek meg csapataikkal. Szedjék össze a katonáskodó embereket, a szükséges ellátmányt és poroszkáljanak mondjuk Trencsényből a Délvidékre. Csakhogy a csapatok nem tudnak elindulni, amíg nincs vége az aratásnak! Szapolyai sem direkt késett el, hanem még augusztus 25-én sem érkeztek meg hozzá az erdélyi csapatok. 29-re akkor sem ért volna oda, ha mindenki megvan már 25-én. Még mindig a leveleket küldözgette, hogy jöjjenek már. Meg a királynak, hogy várja meg őt mindenképp. Ja a török meg leül kávézni, hogy addig nem kezdünk, amíg nincs itt mindenki. Eközben a török tudja, hogy mikor és hol fog támadni. Már egy évvel előtte raktárbázisokat épít ki a Balkánon a tervezett felvonulás mentén. El tudod képzelni, hogy egy 80 ezres jórészt lovas seregnek micsoda mennyiségű ellátmány kell csak a hadműveleti terület eléréséig?

Szóval ez a legenda a veszekedő "hadurakról" inkább a Habsburg legitimitást erősíteni kívánó későbbi történetmagyarázók súlyponttévesztése, nem pedig a valódi oka a csatavesztésnek.

Rosszkor voltunk rossz helyen

2024. máj. 29. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!