Most hogy a 2023-as évben jóval kevesebben szültek gyereket mint korábban, mit jelent ez?
Az emberek kezdenek felvilágosodni? Nem kell rengeteg gyerek, egy max 2 is elég, akiket rendben fel tudnak nevelni?
A Fidesz-kormány családbarát programjának a kudarca?
Gazdasági helyzet?
Sok ember reálisabban látja a Fidesz politikáját?
Kilátástalanság a jövőre nézve.
A gazdasági, szociális helyzet eredményezi többek között. Az egészségügy és az oktatási rendszer tönkretétele sem segít a gyerekvállalásban.
Egyre többen jönnek rá arra is, hogy gyerek nélkül is lehet boldog, teljes életet élni.
Mert aki 2020-ban felvette a csok+ babavárót már teljesített minimum 1 gyereket. Akik nem kis korkülönbséggel akarnak szülni azok valószínűleg még csak most terhesek, vagy esnek épp teherbe.
Akik kis korkülönbséggel akartak szülni, azoknál már lehet 2022-ben meglett a második. Tavaly és tavaly előtt már nem ugrott mindenki ész nélkül a babaváróra és a csokra, így tavaly nem született annyi gyerek mint az előző években és gyanítom, hogy nem lesz ezután sem akkora bébibumm mint 2020-21-ben.
Valójában ennél jóval egyszerűbb a helyzet: gazdasági növekedés idején jellemzően nő a termékenység, amikor pedig kevésbé biztató a jövő, akkor csökken. Ez így volt 2010 előtt is, és a számokon látszik, hogy igazából nincs nagy hatása a családpolitikai intézkedéseknek, alapvetően nem azokon múlik.
De a kérdés rossz információt sugall; a születésszám valóban csökkent, de ez egy sokévtizedes trend eredménye. A termékenység javult 2018-hoz képest is.
Ami a kormányt illeti, nekik ez nyilván kudarc, hiszen folyamatosan ezzel kampányolnak, de érdemi eredményt nem sikerült elérniük: 14 év "teljhatalommal" is csak annyit értek el, hogy 0,3-del javult a termékenység, ami édeskevés, ha ez valóban egy komoly szándék volt a részükről.
Általában akkor születik kevesebb gyerek, ha jólét van, mert akkor az emberek ezt kevésbé akarják feladni.
Ahol nyomorognak, ott meg úgyis mindegy. Nézd meg az afrikaiakat, hol érdekli őket, hogy éhen hal a gyerek?
Alapból egyre kevesebb a szülőképes korú nő. Ha megnézed az ország korfáját, akkor a Ratkó-unokák java már valószínűleg túl van ezen az életszakaszon (47 évnél van most a kicsúcsosodás, bár a 30-asok közül is sokan beleesnek pl. én). Utánuk alapból sokkal kevesebb gyerek született.
Az is elképzelhető, hogy páran a családtámogatások miatt előrehozták pár évvel a gyerekvállalást az utóbbi években. Vagy a mostani környezetben, a fizetésnél jobban emelkedő megélhetési költségek miatt inkább halasztották a témát. Aztán biztos van, akit a klímaváltozás tántorított el ettől, de ez nem hiszem, hogy számottevő lenne. Akkor már inkább az, hogy ha valaki gyereket szül, elég gyorsan rájön, hogy ez a vezetésnek csak addig fontos, amíg megszüli, utána a bölcsi, részmunkaidős állás, oktatás, EÜ, esetleg fejlesztés és úgy általában a megélhetés már az ő gondjuk, oldják meg, az ő gyerekük... ez azért el tudja venni a kedvet a további gyerekek vállalásától. Az sem lehet véletlen, hogy itthon - tudtommal - igen nagy a különbség a nők által vágyott és a végül megszületett gyerek(ek) száma között. Ez alapján szeretnének a nők több gyereket, csak valami keresztülhúzza a terveiket.
Eddig is csökkenés volt. Ez annyit jelent, hogy azok, akik esetleg a családtámogatások miatt előrehozták a gyerekvállalást, már megtették a korábbi években (és még az sem hozott eredményt), a lufi pedig kipukkadt...
Nincs semmiféle feleszmélés, ez nyugaton is tendencia.
Nekem 2 gyerekem van, de azt mondom egy elég lett volna.
Általában mindenki vágyik utódra. Ezt az ösztönt egyetlen gyermekkel is ki lehet elégíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!