Miért vállalnak szegény országokban/családokban az emberek több gyereket és miért kevesebbet a tanult, esetleg pénzes emberek?
A szegény országokban nem "vállalják" a gyerekeket, azok csak lesznek. Ennek nagyon sok földrajzi, gazdasági, szociológiai oka van, és nyilván az egyéni felelősség kérdését is lehetne boncolgatni, de nagyon soktényezős témáról van szó.
Most mondok egy egyszerű példát:te egy etióp család ötödik gyermekeként születsz. Na most, átlag etiópként nem lesz túl sok kitörési lehetőséged innen, hiszen alapból egy olyan klímájú országba születsz, ahol a mindennapos ivóvízellátás vagy élelmiszertermelés sem megoldott a lakosság számára. Nincs fejlett oktatás rendszer, iskolába éppen járhatsz pár évig a segélyszervezeteknek hála és ruhád is lesz, de nem fogod magad előtt lehetőségként látni azt az utat, hogy tanulsz, dolgozol, spórolsz, halász az életben, lesz lakásod, aztán nagyobb lakásod, családod és a befektetett energiát és munkád alapján előrébb juthatsz. Hiszen még fix munkád sem lesz valószínűleg.
A fejlett országokban már kialakult ennek a fajta életútnak a háttérinfrastruktúrája, és az anyagi helyzetét igenis meg fogja határozni, hány gyereked van, hiszen itt az állam is kérdőre von a nevelés kapcsán. Etiópiában - vagy más szegény országokban - egy szűk rétegen kívül a többségnek esélye sincs ilyen életútra, nem így szocializálódnak, nem ebben nőnek fel. De szexelni nyilván ott is tudnak meg akarnak, csak nincs pénz védekezésre meg tök mindegy, hogy kettő vagy tíz gyereked van, úgyis nyomorogsz majd.
Persze, ezekben az országokban is kezd kialakulni a nyugati fajta életútnak, csak bizonyos okok miatt lassabban. Ha te oda születtél volna és úgy nőnél fel, te is úgy élnél.
Egyrészt a szegényebb országokban a nőnek kuss a neve. Egy csomó kevesebb gyereket szülne ha tehetné, de ott nincs kotton minden drogériába, a tabi egy nyugati uri huncutság, plusz a nőnek az ura kedvére kell tenni, akármilyen is az. A nemi erőszakról meg ne is beszéljünk.
És mielőtt valaki felkiáltana, hogy magyarorszagon ez... akkor csak közlöm, hogy anyaotthonban élt olyan 8 gyerekes néni, aki egy megyeszékhelyre született, de volt 42 éves mire lett személyie, mert addig otthon tartották a 4 fal között, és azt sem tudta milyen jogai kötelezettségei vannak, és írni olvasni is az anyaotthonba tanult meg. Itt is vannak szürke foltok, mégha megdöbbentő is.
Amúgy egy értelmiségi, törtető családba a tudatosság a jellemző, pl meglévő vagy tervezet gyereknek legyen meg mindene, addig a kevésbbé tehetős családokba inkább az összetartozáson a családon van a hangsúly pl. nem kell mindenből márkás, meg a legjobb a gyereknek, felnőnek Iphone nélkül is.
#6, azt gondoltam a védekezés tök olcsó...
utolsó bekezdés teljesen igaz, itt kevés gyereknek mindent. Ebben nőttem fel ez nekem a rokonszenves, nem az ha nyolcan alszunk 20 négyzetméteren.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!