Mit szólsz ahhoz, hogy 5,7%-os reálkeresetnövekedést tud felmutatni Magyarország?
Tavaly novemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 621 200, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 427 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,1, a nettó átlagkereset 14, a reálkereset pedig 5,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
#8
Most azért ez a kérdés, mert nem lehet örömtüzeket gyújtani, hogy hogyan erősödik a forint.
Mert általában azt szokta kérdezni, hogy mit szólunk hozzá, hogy már megint visszakapaszkodott. ( és megint csak 100 Ft-tal rosszabb az árfolyam mint a szocik alatt volt)
"Fontos a másik legfontosabb mutatót is kiemelni: a bruttó mediánkereset 489 400 forint volt, 16 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke pedig 338 500 forintot ért el, 15,3 százalékkal felülmúlva az előző év azonos időszakit."
A 2023-as infláció 17,6%, ha ezt összevetem az idézett szöveggel a cikkból, akkor a mediánkereset 1,6%-ot veszített a reálértékéből. A mediánbér jelképezi társadalom felső és alsó 50%-ának találkozását, azaz az emberek 50%-a ennél kevesebbet keres. Úgy látszik, hogy legalább az emberek felének csökkent a reálbére, nem pedig nőtt, inkább csak inflációkövető törekvések voltak. A KSH átlag így azt jelenti, hogy a felső jövedelmi csoportok keresete ugrott meg nagyon, azaz az átlagot felülről húzzák, nem pedig alulról tolják. Nyílik a társadalmi olló.
"Mit szólsz ahhoz, hogy 5,7%-os reálkeresetnövekedést tud felmutatni Magyarország?"
Azt, hogy ez csak egy havi adat, és még az általad linkelt cikkben is kiemelik, hogy idézem:
"A jelenlegi adatok alapján valószínűleg éves szinten a reálbérek nem növekednek."
Másrészt ahogy mások is írták, reálkeresetet átlagjövdelemből számolnak, ami nem reprezentálja megfelelően az egyszerű polgárok keresetét, mert pl. a jelentősen megnövekedett képviselői és egyéb vezetői fizetések felhúzzák az átlagot akkor is, ha közben a gyári munkás semmilyen emelést nem kapott. Ha megnézed a KSH oldalán a nettó bérek mediánértékét az előző év folyamán, egyből nem lesz ilyen szép a kép.
#12-es vagyok, még annyit elfelejtettem megemlíteni, hogy a reálkeresetet ugye úgy számoljuk, hogy összemérjük az inflációval, melyik a nagyobb.
Az inflációszámításba viszont valahogy sikerült belekeverniük egy nagy rezsiárcsökkenést (~33%-kal gáz esetén), ami lehúzza az inflációs átlagot, holott a rezsi fix áron, 2 tarifával működik, amik egyáltalán nem változtak.
Ebbe most nem mennék bele, röviden annyi történt, hogy az inflációs termékkosárban a rezsi elemeket nem árindex, hanem értékindex szerint vették figyelembe, ami érzékeny az elfogyasztott mennyiségre is. Csakhogy attól még, hogy valamiből kevesebbet fogyasztasz, az nem jelenti azt, hogy olcsóbb is lesz tőle. Most ott tartunk, hogy talán egy hibás inflációs mértékhez hasonlítjuk a bérváltozásokat.
Megéri ide írogatni a propagandát?
20-30 embernek?
#4 "Biztos csak rosszmájúságból irom, de mintha lenne egy hajszálvékonnyi összefüggés a hir értéke és aközött, hogy véletlen pont most emelték meg az összes miniszterük fizetését..."
Nem csak rosszmájúság hanem tudatlanság is.
Nem most emelték meg a fizetésüket, hanem tavaly márciusban.
17, köszönöm, hogy a rosszmájúságból fakadó tudatlanságom ilyen hamar javitottad.
Made my day :D
#19 "Viszont az EU előtti 2000-2001-es akkori Fidesz kormány gazdasági teljesítményi szintjét még csak meg sem közelítjük."
Miben nem közelítjük meg?
Gazdasági teljesítményről beszélve általában a GDP-t, az inflációt, a növekedést említik meg, esetleg a munkanélküliséget, foglalkoztatottságot.
A DGP 200/13300 milliárd, 2001/15400 milliárd Ft volt, 2022/ 66000 milliárd Ft. A foglalkoztatottak száma 200/ 3,85 millió fő, 2023. októberében 4,75 millió fő volt. A munkanélküliségi ráta 2000/ 6,4% volt, 2023-ban 4,3%. A gazdasági növekedés 2000/ 4,8% (GDP/fő), 2001/ 4,3%, 2023-ra stagnálás mondható, de 2024-re már 3-4% közötti növekedést mondanak nemzetközi elemzők. Az infláció volt rendkívül magas a 2000/7,8%, 2001/ 9,2%-hoz képest, 2023-ra éves szinten kb. 18%. Ez tény. Azonban sok éven keresztül alig volt infláció és a növekedése is jelentős volt a magyar gazdaságnak. A jobb helyzethez képest volt visszaesés inflációban, és a folyamatos növekedés után volt stagnálás egy válságos időszakban. 2000-2001 pedig már egy növekvő gazdaságot jelzett. Nem igaz az állításod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!