Az MSZP-SZDSZ koalícióból szerintetek melyik fél volt a dominánsabb?
Eleve az mszp, mert az első koalíciónál még csak koalíciós kényszerben sem volt, mivel a mandátumok 54 %-ával rendelkezett, a másik kettőnél meg a mandátumok 46 illetve 49 %-a volt az övék.
Az szdsz a második és harmadik koalíciónál nem domináns volt, hanem zsarolási potenciálja volt, mert csak az ő szavazatikkal volt meg a szociknak a többség.
A privatizáció pedig kényszer volt, mert a hazai cégek - a közművállalatokat is beleértve - le voltak gatyásodva és nem volt hazai tőke a fejlesztésükre.
Az MSZP és SZDSZ 1994/1998-as kormányzása alatt a minisztériumokba az egyeztetés kényszerének elve mentén jelölték, valamint nevezték ki a minisztereket és alájuk tartozó tisztviselőket. A szabad demokrata miniszterhez szocialista államtitkár tartozott. Ugyanígy volt fordított esetben is. A felállás párbeszédet vont maga után az MSZP és az SZDSZ között.
Az Magyar Szocialista Párt megszerezte az érvényes szavazatoknak a több mint 50%-át. A kormányalakításhoz 50% és még 1 szavazat is elég. Horn Gyula, a párt akkori elnöke úgy határozott, hogy bevonja a szabad demokratákat a kormányzásba. Ezzel a demokratikus államok szemében kívánta tekintélyét növelni. A döntés helyesnek bizonyult,mert a volt állampárt kötelékéből kivált MSZP elfogadottsága nőtt.
A fajsúlyos erő Magyar Szocialista Pártté volt, hiszen a kormányzati felelősség javarészt az övé volt. Az Szabad Demokraták Szövetsége a hatalmon belüli ellensúlyként működött az MSZP-vel szemben.
Esetenként a két párt között megmutatkozott a véleménykülönbség az alapelvekben. Az MSZP a vezetőinek az elképzelései viszont megegyeztek a SZDSZ választási programjával.
A következő kettő választási győzelem más mintát mutatott. Ezekben az esetekben már a liberálisok a mérleg nyelveként működtek. Vonzata, hogy a politológiában is használt fogalom, a "zsarolási
potenciál" mértéke növekedett az SZDSZ javára.
A két párt kormányzati erejét egymáshoz viszonyítva mutatja, hogy a kisebbik 2008-as kivonulása a kormányból a magyar baloldal erejének lecsökkenését hozta magával, és a 2009-es Európai Uniós parlamenti választásokat követően 15 éve nem állt vissza a megelőző szintre.
Az MSZP volt a győztes választások után a vezető erő. Az szabad demokraták támogatása nélkül azonban ez elenyésző hatalomnak bizonyult.
A kormányzati és választási politikában Gyurcsány Ferenc vitte közel az SZDSZ-hez a szocialistákat eredményesen. Utóbbi párton belül kulturális újításokat hajtott végre a mai DK elnöke köré csoportosuló tömb. A korábbi állampártból ottmaradt felfogások, gondolkodásmódok nagy részét felszámolták a szorosra fűződő kapcsolatokért, a szabad demokrata szavazók rokonszenvének az elnyeréséért.
Az SZDSZ volt összeségében a "királynő a sakktáblán". Megmutatkozott közéleti ügyekben, és látványos volt választási szavazatok viszonylatában is az eltávolodása a Szocialistáktól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!