Inkább az SZDSZ-es / republikánus vagy inkább a mihazánkos / demokrata osztályfilozófiát preferálod?
Mivel nem mindenkinek erőssége a politika, ezért megpróbálom röviden összefoglalni mire gondolok.
SZDSZ / Republikánus elv:
Vannak a gazdagok meg a nagytőkések, akik csodálatos jóságos emberek. Így egy társadalom akkor tud minnél jobban működni, ha minnél kevésbé korlátozzuk a milliárdosokat. Tehát tulajdonképpen a "piac láthatatlan keze" a lehető legjobb dolog. Így aki korlátozza a piacot az tönkreteszi a gazdaságot. Bár az oldal többsége fiatal, így nem sok emléke van a hajdani SZDSZ-ről, de annó a körükben volt az a nézet, hogy a milliárdos nagytőkéseket korlátozni buta mucsai gondolkodásmód. Minnél jobban kiárusítjuk az országot a külföldi jóságos nyugati nagytőkéseknek annál "versenyképesebbek" leszünk. Tehát nekünk kisembereknek az az érdekünk, ami a gazdagok nagytőkések érdeke is.
A republikánusok körében ugyanez a nézet van. A "free market capitalism" minden probléma megoldása. Aki kicsit is korlátozni akarja a multimilliárdosokat az kommunista. Maga Trump is azért olyan szimpatikus sokaknak, mert egy "gazdag millárdos" (az USA-ban pedig az "igazságos világ" elvben hisznek, tehát ha valaki gazdag akkor szerintük azért az, mert jó ember volt és Isten megjutalmazta jóságáért cserébe. A republikánus-párti Hit Gyülekezete a mai napig szokott imádkozni amerikai multimilliárdosokért)
Mi Hazánk / Demokrata elv:
Ennek lényege, hogy a gazdagok és nagytőkések kihasználják és "élősködnek" a szegényeken. Tehát korlátozni kell őket és határokat kell szabni. Tehát akkor tud jól működni, ha nem hagyjuk a gazdagokat bármit meg tenni, azaz a "piac láthatatlan keze" nem határtalan és bizonyos "fékek" keretet szabnak neki. Alapvetően a demokraták ilyenek az USA-ban, azonban Hillary után ez kicsit megváltozott, ugyanis Hillary Clintont rengeteg nagytőkés milliárdos pénzelte, így manapság sok demokrata ugyanúgy gazdag-párti. Viszont a többség azért még mindig nagytőkések megfékezésében hisz.
Ti kiknek az oldalán álltok inkább?
A szabadpiaci, gyenge-állam, szabályok mentes SZDSZ/republikánusokén vagy talán a komolyan szabályozott, erős-államú Mihazánk/demokratákén?
#1
Direkt ezért hoztam magyar példakat is.
Igazából hozhattam volna még egy rakás másik országból is. De azért pont amerikait hoztam, mert az internet világában azt sokan ismerik. Pl sokan tisztában vannak az amerikai elnökválasztásikkal is. De vajon pl hány pártot tudnának felsorolni mondjuk Szlovéniából vagy Belgiumból? Mert szerintem sokkal kevesebben ismerik itt a belga vagy szlovén pártokat mint az amerikaiakat.
Meg ez az oldal amúgy is tele van amcsi filmeken felnőtt tizenévessel, akik az egész geopolitikát a hollywoodi filmeken keresztül értelmezik.
Ha bekapcsolod a tv-t szinte kizárólag csak amerikai filmeket látsz (miközben pl Indiában vagy Nigériában is több mint tízszer több film készül). Szóval Magyarország az amerikai kulturális-hegemónia része. Ezért pont amerikai példákat hoztam és nem mondjuk indiait vagy nigériait.
Kár összehasonlítani az amerikai meg az európai, pláne a magyar politikát meg a politikai elveket felfogást, mert ég és föld a kettő.
Először is, nincs olyan, hogy Hillary előtt és Hillary utáni demokrata politika, az 1800-as évek vége óta mind a két párt politikusi jelöltjei a kampányuk támogatására a gazdagok megszerzéséről szól. Amerikában csak két ember lehet vezető politikus, aki gazdag és van már pénze, vagy az, akinek vagyonos ismeretségi köre van.
Másodszor, Amerikában se a Republikánusok, se a Demokraták nem akarják korlátozni a felső vagyonosabb réteget, ebben semmi különbség nincs kettejük között, ami különbség, hogy a Demokraták a kevésbé szabályozott piac mellett érvelnek, míg a Republikánusok a szigorúbban szabályozott piac mellett érvelnek, nagyon jó példa erre, a 2016-os választások, amikor Trump nyert és a tőzsde a hírre elkezdett bezuhanni, mivel Trump a kampányában a piac erős szabályozását hirdette, végül nem lett ebből se semmi.
Orbán Viktor sem véletlenül hangoztatta, hogy egy erős politikai pártot nem lehet létrehozni, megfelelő erős tőkés réteg nélkül. Lehet utálni a hájpacnit, de ezt a meglátást Amerikából vette át, és igaza van, erős tőkés támogatókkal, egy párt sosem lesz képes megszerezni a hatalmat. Nem véletlenül tömött teli közpénzzel 1-2-3 ember helyett 2-3 tucatnyi fideszhez közeli üzletembereket. A Mi Hazánk helyében sem nagyon hangoztatnám a vagyonos rétegek fülének a megráncigálását, mivel ha nincs párt mögött tőkés támogatok, nincs pénz, akkor nagyon nincs miről beszélni.
A hájas miatt utálom a foci hasonlatokat, de a politika pont ugyan olyan, mint a foci, egy foci klubnak van pénze, akkor letudja szerződtetni a legjobb játékosokat, ha nincs vagy kevés a pénz, akkor másod meg harmad vonalas játékosokra futja. Politikában is ugyan ez a helyzet, ha nincs pénz, akkor nincsenek megfelelő jelölt, se kampány.
#3
Részben igazad van. Valóban egy és ugyanaz a két párt már több mint 150 éve. Viszont pont emiatt, mert gyakorlatilag kétpártrendszer van az USA-ban ezeken kívül indulva esély sincs semmire. Előbb fogja valaki 2/3-al legyőzni a fideszt, mintsem valaki a Demokrata-Republikánus tengelyen kívülről választást nyerjen.
És emiatt sokkal nagyobb különbség van képviselő és képviselő közt tekintve, hogy a párt kőbevésett. Pl a demokraták retorikában ellenezték az amerikai katonai beavatkozásokat, a legtöbb demokrata szimpatizáns elítéli más országok lerohanását és megtámadását. Viszont Hillary támogatta Irak lerohanását illetve atombombával fenyegette meg Iránt is. Ellenben Trump elítélte az Irak elleni agressziót. Miközben a legtöbb republikánus szavazó ujjong ha valahol az Amerika hadsereg agressziót követ el mások ellen.
Az persze megint más kérdés, hogy a gyakorlatban mindkét párt a gazdagoknak kedvez és ugyanúgy folytatja az amerikai intervenciós politikát.
De én itt most elsősorban a szavazók nézeteiről, illetve a politikai beállítottságról írtam
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!