Magyarországon hogy lehet egyszerre lakhatási válság, és demográfiai válság is, miközben már Budapesten is minden ötödik ingatlan üresen áll?
Sírnak, hogy túl sok az öreg és túl kevés a fiatal. Valamint az ingatlanok egy nagyon jelentős százaléka üresen rohad, még a fővárosban is kb. 20% azok az ingatlanok aránya amelyek valóban echte üresen vannak, lakatlanok, nincsenek még feketén se kiadva albérletbe.
Mégis akkor hogy lehet hogy régebben 1-2 millióval több ember is elfért sokkal kevesebb ingatlanban, hiszen rengeteg új építésű is van. Hogy többen laktak mamahotelben régen? Nem igaz. Régebben már 20 évesen építettek saját házat a fiatalok kommunista fizetésekből is. Sosem volt annyi mamahoteles mint most.
Hogy lehet mégis ennyire magas az ingatlanok ára egy ilyen elöregedő, néptelenedő, a világ 8. legalacsonyabb (és negatív) szaporodási rátáját mutató országban? Reálértékben sokkal magasabb mint valaha. Ráadásul úgy hogy háború van a szomszédban ami bármikor átterjedhet ránk is.
"Hogy többen laktak mamahotelben régen? Nem igaz. Régebben már 20 évesen építettek saját házat a fiatalok kommunista fizetésekből is."
Vidéken, de még Budapest külső kerületeiben is nagyrészt többgenerációs Kádár kockák épültek a 60-as, 70-es években, hitelből, kalákában. Sokszor megépült a ház, elfogyott a pénz, majd 10 év múlva folytatták alakították át.
A mi családunk 1957-ben kezdte el építeni a Kádár kockát Budapest egyik külső kerületében, akkor a dédnagyszüleim, a nagyszüleim és édesapám élt benne. Édesapám néhány évvel később megnősült és elköltözött az első feleségéhez egy kétszobás házba, ahol együtt éltek a felesége szüleivel.
Később elváltak, apám hazaköltözött a 70-es évek elején, akkor bővítették a házat háromszobássá. Később összeházasodott édesanyámmal és hozzáköltözött egy gyermekkoromban négyen laktunk egy másfél szobás házrészben.
Nagypapám testvére viszonylag jómódú volt, mert a háromból két lánya az NSZK-ba disszidált, mégis a harmadik lány és a családja a szüleivel élt.
Nagymamám egyik testvérénél egy bazinagy többgenerációs házat építettek és a két fia, feleségeik és gyerekeik is ott laktak velük a szüleivel, a két lányuk költözött el miután férjhez mentek.
Nagymamám másik testvérééknél miután a fiúgyermek elvált, hazaköltözött és felhúztak plusz egy szoba-konyhát a Kádár kockához, a lánygyermek elköltözött a férjéhez.
Nagymamám harmadik testvérééknél is úgy volt, hogy a fiúgyermek a feleségével a szüleivel élt, a lánygyermek költözött el a férjéhez.
A szomszédban egy többlakásos társasház van, mármint az a fajta ahol az udvaron belül több földszintes lakás van. Ott is az egyikben három szoba volt, ott éltek a szülők, két gyerek a feleségeik és a gyerekeik.
Ez nem valami borsodi gettóban, hanem Pest külvárosában.
1. Lakhatási válságot a kiadó lakások hiánya okoz. Hiába van 20% üresen, ha nem adják ki, nem változik semmi.
2. A lakhatási válsághoz az is hozzátartozik, hogy milyen modell szerint érhetőek el lakások. Az Airbnb-k elveszik a kiszámítható lakhatás esélyét, ahogy az is, ha befektetők felvásárolják a fél utcát és direkt tartanak üresen (kvázi raktárként) egyes részeket, hogy másutt felmenjenek az árak.
3. Zajlik az országon belüli népvándorlás, Budapestre akar költözni mindenki. Ezzel párhuzamosan a vidék tényleg elnéptelenedik és egyre több ingatlan és földterület mard parlagon.
A kérdésben alig van igaz információ. Pl a termékenységi mutatóban kb 50 országot megelőzünk:
Nincs semmiféle lakhatási vagy demográfiai válság, és semmiféle háború nem fog ide átterjedni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!