30 éve hunyt el Antall József. Milyen politikus volt, hogy emlékszel vissza rá?
Valóban nagy formátumú politikus volt? Megtett mindent amit lehetett? Tényleg szűk mozgástere volt? A maiakhoz képest úriembernek számított?
#9
Jó ég, Pista bácsi akkora idióta volt, hogy ma már simán beférne a fideszbe. Egész életében képzelt ellenségekkel harcolt. Csoda, hogy egyszer bejutott a parlamentbe.
Antall József kormányzása:
1. Józsefet a 3 éves kormányzása alatt a párton belül és az ellenzéki is támadta, mivel rendre kétértelműen nyilatkozott a külhoni magyarokról és az elvesztett területekről, azt sugallva, hogy revizionista lenne, nyilvánosan interjúban, azonban kijelentette, szó sincs erről és nem revizionista.
2. A kárpótlási törvények elfogadása. Felszámolta a TSZ-eket. Kisgazdapárt a privatizáció helyett az 1945-ös földreform után kialakult tulajdonviszonyok helyreállítását szerette volna elérni, amit az MSZP és a Fidesz elutasítottak. Az MDF a pártok közti kompromisszumos megoldásképp kárpótlási törvényeket hozott. Ez alapján az 1939 és 1990 között megkárosított emberek és leszármazottjaik kárpótlási jegyeket kaptak. A kárpótlási folyamat eredményeként rendkívül elaprózott földbirtokstruktúra főleg 1-3 hektár területek alakultak ki, amelyen a kis tulajdonosok földjeit bérbe vevő nagyüzemi gazdaságok, valamint kis egyéni gazdaságok jöttek létre. Ez óriási hiba volt, ugyan is az apró övszíj területen gazdálkodó gazdák versenyképtelenek helyzetbe kerültek.
Valamint, a kárpótlás célja a kommunizmus és az azt megelőző rendszer által okozott sérelmek orvoslása volt. A valóságban azonban inkább az újonnan feltörekvő vállalkozói réteg vagyonosodását szolgálta a törvény.
3. Euroatlanti párti volt, támogatta és felgyorsította a Varsói Szerződés és a KGST felszámolását Kelet-Európában.
4. Gazdasági hatások: Nem tudta kezelni az inflációs helyzetet, óriási szintre emelkedett a korrupció, nőttek a jövedelmi különbségek a társadalmi osztályok között. A munkanélküliség meg 3x-ódott.
5. Privatizáció, a KGST felszámolása után, megszűnt a magyar termékeket felvevő biztos piac. A magyar termékek zöme versenyképtelen volt Európában, mivel a magyar mezőgazdaság és gyártás, drágán termeltek, régi elavult technológiákkal, pénz nem volt a fejlesztésekre, ezért megnyitották az utat a külföldi befektetők felé, akik felvásárlások útján új termelő technológiát és tudást hoztak be az országba. Negatívuma, hogy az óriásira nőtt korrupció révén, nagyon alacsony áron kerültek magántulajdonba állami vállalatok. Ahova a befektetők nem akartak pénzt fektetni, vagy senkinek nem kellett a veszteséges magyar vállalatokat, az állam végleg bezáratta.
6. Az Antall-kormány a kommunizmusból fennmaradt rendőrállamot leépítette, ennek köszönhetően a bűnözés 1990 és 1995 közt meg 4x-eződött, főleg Budapesten, a rendőri biztonság összeomlott. Nyílt utcán zajlott a prostitúció, a drogkereskedés, a maffia leszámolások...stb.
7. Antall Józsefet a párton belül rendre folyamatosan támadták, az egyik ellenszószolója Csurka István volt, aki végül a csatát elvesztette Antall ellen a pártban, majd kilépve a pártból megalapította a MIÉP-et.
Nem kívánok véleményt nyilvánítani, és jobban teszem, ha nem is idézgetek be ide véleményeket azokból az időkből, mert az nem csak a szóban forgó úrra nézve lenne erős, hanem a mai nemzedék teljes egészére nézve rettentő lesújtó.
Én leginkább arra emlékszem, hogy akkor még éltek azok a tömegek, akik végigélték a 20. századot, az összes nyomort, napszámot, éhezést, fázást, megjártak két világháborút, halált, csonkolást, rettegést, és akik tisztában voltak még vele, mit tett értük a Kádár-rendszer (étel, cipő, esti iskola, összközműves lakás, hétvégi telek...), aztán tisztába kerültek vele, mit tett velük (na meg ebből a széthordott, telekárban ledózerolt megsemmisített országból) a rendszerváltás. A gyönyörűséges rendszerváltás, amit ma ilyen, olyan és amolyan oldalról is úgy kell beállítani, mint valami, amit mindenki annyira várt, és aminek aztán mindenki örült. "Mindenki"
Na ezzel a mindenkivel szemben létezett még akkor egy többség is, aki ezt a "mindenkit" fel kívánta a tökénél fogva a lámpavasra, hogy a varjak szedjék szét, hadd ne folytassam.
#17
Nagyrészt egyetértek veled. A konzervatívok hívei mindjárt jönnek lepontozni, és megmagyarázni, hogy milyen rossz volt a Kádár-korszak. Bezzeg a Rákosi, az aztán csudajó volt szerintük. Ők azok, akik inkább szívnak másokkal együtt, mint hogy mindenki elfogadható szinten meg tudjon élni.
17-es, 18-as: Részben igazatok van, mert a komcsik valóban kiemeltek sok embert a nyomorból és volt a Kádár-rendszerben egy létbiztonság, ami később megszűnt. Viszont ettől függetlenül még valóban diktatúra volt, a Rákosi-korszak különösen, de a Kádár-korszak is.
Rájöttem arra, hogy egyik rendszer se volt jó. Se a kommunista, se a kapitalista. Egyik rosszabb, mint a másik. A kapitalizmusnak is sok az áldozata. Ha nincs elég pénzed, vagy megromlik az egészséged, kiesel a versenyből és akár a híd alatt döglesz meg.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!