Az alábbiak közül melyik lenne jobb politikai fogás Magyarországon? (Fizetéssel kapcsolatos)
- Az osztrák 13. havi fizetés bevezetése. Ezt nem részletezem. A lényege, hogy a 12 hónap fizetés mellé ajándíkba jár egy 13. havi is
- A német "Auslöse" bevezetése. Ennek a lényege, hogy azokra a napokra amikor ténylegesen dolgozol jár egy +X összeg. Tehát ha mondjuk a napibér 20 ezer forint, akkor lehet mondjuk arra a napra járna mondjuk +4 ezer forint (ez nyilván meg lenne szabva részletesen, hogy hol és pontosan mennyi lenne) ajandíkba. És így a napi bér összesen 24 ezer forint lenne.
Nyilván szabadnapokra nem jár Auslöse, csak a ledolgozott napokra, és pont ez ennek lényege, hogy motiválja a dolgozókat, hogyha tényleg dolgoznak akkor valóban több pénzt keresnek.
- A holland "vakantiegeld" vagy vakaciópénz bevezetése. Ennek lényege, hogy a fizetésed X%-a, most nem tudom fejből pontosan mennyi, de legyen mondjuk most 7% az gyűlik. Azaz ha te ledolgozol mondjuk egy hónapot és a fizetésed 1M forint (ez most csak példa) akkor 70k forint lesz összegyűlve neked. És ha egész évben dolgozol, akkor a fokozatosan felgyűlt vakációpénzt egyben kiveheted év végén, feltéve ha le nem szabadságoltad. Viszont ha szabadságokra mész, akkor ebből fizetnek ki. A lényege, hogy az emberek ha szabadságra mennek, akkor is kapjanak fizetést, tehát legyen lehetőség szabadsásokat is kivenni komolyabb gond nélkül.
___________
Illetve a másik kérdés, ha eltekintünk a politikai vetületétől és vegyük úgy, hogy ugyanakkora összegről lenne szó (tehát a pénz nem számítana fő érvnek) akkor a három közül melyiket támogatnátok ti személyesen?
Inkább a kötelező szakszervezeti vagy munkáskamarai tagságot kellene átvenni, mert ha lennenek szakszervezetek, akkor a munkavállalók szervezetten és hatékonyan tudnák az érdekeiket és jogaikat képviselni.
Eleve milyen dolog hogy 2023ban a munkavállalók fele szürkefoglalkoztatott és a fizetése felét illegális módon borítékba kapja?
#2#4
Ez szép és jó, de a valóságban ez nem ilyen egyszerűen működik. Vagy szerintetek ilyen egyszerűen működik a közgazdaságtan, hogy "mindenkinek emeljék félmillióra a fizuját oszt csókolom". Akkor minek létezik egyáltalán a közgazdaságtan mint tudomány? Mi értelmük van egyáltalán a makro- vagy mikroökonómiai PhD kutatóknak ha az egészre mind csak pusztán annyi a megoldás, hogy "mindenkinek megemeljük a fizut oszt csáó!"
"Ez szép és jó, de a valóságban ez nem ilyen egyszerűen működik."
Akkor mindenhol csalnak ahol magasabb a fizetés? Ne már... :)
#7
Az a gond, hogy megint hollywoodi filmek alapján alkotjátok ki a világképetek, ami itt az okdalon gyakori jelenség. Ott van az, hogy vannak a jók meg a rosszak, a rosszak csúnya gonosz korrupt diktátorok, a jók pedig legyőzik, "elszámoltatják" a rosszakat és mindannyian boldogan élnek amíg meg nem halnak. Szerintetek mindennek csak az az oka, hogy ahol magasak a fizetések, ott a "jók" irányítanak, ahol meg nem ott a "rosszak".
Ez óvodás szinten nyilván megérthető gondolkodás.
De a valóság az, hogy ez szimplán attól függ, hol mennyi tőke van. Ahol nincs tőke, ott teljesen mindegy mit csinálsz, ott mindig alacsonyak lesznek a fizetések, mert egyszerűen nincs miből kifizetni a magas béreket. A semmiből nem lesz valami.
Ahol pedig nagy tőkék vannak felhalmozva, ott totál idiótákkal az élen is magasak lesznek a fizetések, hisz bőven van miből fedezni ezt.
Pl egy rakás afrikai ország egyáltalán nem korrupt, messze kevésbé korruptabb, mint Magyarország. Pl Botswana és Szenegál is jól áll ilyen téren, akkor ezen logika szerint mindenkinek több ezer eurós fizetése kellene legyen Szenegálban, de ehelyett egy mélyszegény ország. Szimplán mert nincs miből magas fizetéseket adni, az ország tőkéje francia milliárdosok zsebeiben van (a legtöbb afrikai országgal pont eg a baj, a gyarmatosító nagyhatalmak kivitték az összes tőkét, és viszik a mai napig is ki).
De említek egy fordított példát is. A 19. században Európa legszegényebb és egyben legkorruptabb országai a Skandináv országok voltak. Akkoriban a korrupció és szegénység fogalma egyet jelentett Skandináviával. Ma viszont a skandináv országok a leggazdagabbak és a legkevésbé korruptabbak. Az történt amit ti mondotok? Fogták magukat és mindenkinek megemelték a fizetését és beköszöntött a jólét? Nyilván nem. Ilyen sehol nem történt még. Szimplán az volt, hogy ezek az országok felfedezték a földgázt és a svédacélt, és az abból bejövő tőkét nem engedték kiáramlani az országból, hanem a saját országukba fektették be. És az ezekből bejövő tőkét megtartották, amiből később fedezni tudták a magas fizetéseket. És a korrupció megszűnt magától. A korrupció csak a tünet, nem az ok. Ahol jólét van, ott megszűnik magától is, hisz már nem éri meg korruptnak lenni.
És itt hibázik Orbán is, a Magyarországon tőkét eladja német meg kínaiaknak. Így az a tőke a német meg kínai társadalmat fogja gyarapítani. Pont úgy mint a kilencvenes évek nagy privatizációs hulláma, ahol a Magyarországon kamatoztatható tőkét fillérekért eladták külföldi tulajoknak.
Előbb azt kell elérni, hogy egyáltalán legyen valami. Mert a semmiből nem lehet akármi is. Tehát majd ha elegendő tőke lesz az országban, csak azután lehet beszélni bármiféle fizetés emelésekről. Vagy egy mélyszegény országban mégis miből telne erre?
"Az a gond, hogy megint hollywoodi filmek alapján alkotjátok ki a világképetek"
Hát te már csak tudod mi alapján... :D
"Ahol pedig nagy tőkék vannak felhalmozva, ott totál idiótákkal az élen is magasak lesznek a fizetések, hisz bőven van miből fedezni ezt."
Pont hogy nem. Ahol valahogy felhalmozták a tőkét, ott volt teljesítmény, innováció és versenyképes termék. Ha ezután elég lenne csak ülni a jóban akkor nem bukott volna már be egy rakás cég, akik a világ legnagyobbjai voltak pl mittudomén Nokia. Világelső volt, volt tőke és ment a lecsóba, pedig a te alternatív közgazdasági elméleted szerint az maga lett volna a kánaán.
"És itt hibázik Orbán is, a Magyarországon tőkét eladja német meg kínaiaknak."
Milyen tőkét ad el a kínaiaknak és a németeknek? Emlékeim szerint a kínai és a német tőke jött az országba, hogy itt majd megforgassák és az elért nyereséget hazavigyék. Nálad súlyos gondok vannak barátom :D
"Előbb azt kell elérni, hogy egyáltalán legyen valami. Mert a semmiből nem lehet akármi is. Tehát majd ha elegendő tőke lesz az országban, csak azután lehet beszélni bármiféle fizetés emelésekről."
Magyarországon van elegendő szabad tőke, ezeket bankoknak hívják. Ami hiányzik az az a környezet ami lehetővé tenné, hogy megérje befektetni és kockázatot vállalni. Nincs stabil jogrendszer, nincs stabil adórendszer, piacképtelen idiótákat képez az oktatás, nincs normális kulturája sem a munkavégzésnek sem a vállallatvezetésnek.
Ha lenne egy egy nyaktól felfelé életképes réteg, egy megfelelő stabil jogi és gazdasági háttérrel akkor bárki vállalkozhatna, banki tőkével hatékonyan termelhetne és ha mindenki így csinálna és nem betanított droidmunkát végezne a fél ország akkor nem ragadnánk be a közepes gazdasági fejlettségű országok csapdájába. Ez a normális és egyetlen út a valós gazdasági fejlődéshez és bérszínvonal emelkedéshez. minden más csak szemfényvesztés.
Ha szerinted nincs tőke az országban akkor milyen tőkét adtunk a kínaiaknak és németeknek és miből adnál 13. fizetést? Ez az ellentmondás nem szúrja a szemed? :D
De eleve wtf ez a kormány adjon jó és élhető fizut?
Hol a fenébe van ilyen?
Sehol.
A jó fizetést jó munkakörülményeket Európában mindenhol a szakszervezetek a munkavállalók harcolták ki maguknak.
Mo n kívül természetesen...
Mert itt a dolgozónak erény ha kihasználható, kizsigerelhető balek, büszke erre.
Sőt a munkavállalók felének még arra sincs igénye hogy rendesen be legyen jelentve.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!