Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért jó a libertarianizmus?

Miért jó a libertarianizmus?

Figyelt kérdés

Ezen az oldalon messze felülreprezentálnak a libertariánusok. Így jobb helyre fel sem tehetném ezt a kérdést!


Nos, ahogy én tudom a lbr. eszmének a célja minnél gyengébb állam, azaz pl alacsony adók, azaz az állam gazdaságba való beleavatkozásának lehetőleg nullára redukálása. Eddig tulajdonképpen megegyezik az amerikai republikánus párt eszméjévek. Tulajdonképpen amennyire én láttam a libertariánusok csak abban különböznek a republikánusoktól, hogy ők társadalmi kérdésekben liberálisok (abortusz, lmbtq-pártiak, vallásellenesek stb). Lényegében olyanok mint a DK meg a republikánus párt fúziója.


Viszont mi nekem a problémám a lbrt. eszmével?

Megpróbálom egy példázattal megértettni;

Képzeljük el, hogy a gazdaság egy óvoda. Az ovisok a különböző cégek. Ahogyan az ovisok is játszanak egymással, interakcióba lépnek egymással, ugyanúgy a gazdaságban is a cégek vagy egyéb vállalatok interakcióba lépnek egymással, akár üzletek lebonyolítása vagy akármilyen téren.

Viszont az oviban az óvónéni felügyeli az ovisokat. Az óvónéni tulajdonképpen az "állam". Az óvónéni szerepe, hogyha mondjuk Petike elkezdi rugdosni Pistikét akkor odalépjen és közbeavatkozzon. Vagy ha Józsika meghuzza Juliska haját és sírni kezd, akkor rászóljon Józsikára. Viszont ha az óvónénit eltávolítjuk az oviból, akkor az ovisok bandákba verődnek, a nagy gyerekek elkezdik terrorizálni a többieket. Petike magához állítja még egy-két haverját és ők együtt kezdik el rugdosni Pistikét. Egészen addig amíg már a földön fekvő Pistikéből el nem kezd önleni a vér. A többiek nem mernek semmit sem szólni, mert félnek nehogy Petikéék megverjék őket is. Hisz Janika olyan csúnyán nézett a múltkor is Petikére, amiért azok bosszúból verni kezdték és kényszeríteni kezdték, hogy az ovi előtt legelő boci kakiját megegye.

Egy idő után már az egész ovi teljhatalmú urai Petikéék lesznek, és aki beszól nekik az véresre fogják verni.

Ők lesznek a Squid Game VIP-jei.


Na most képzeljük el ugyanezt a gazdaságban is. Ha eltüntetjük az "óvónénit" azaz az államot, akkor előbb utóbb néhány erősebb cég kezd el egy teljhatalmú diktatúrát kiépíteni. Monopolhelyzetet alakítanak ki, és aki az útjukba áll az a legkíméletlenebb módszerekkel fogják eltenni láb alól.


Elsősorban a libertarianizmusban hívők válaszára vagyok kíváncsi.



2023. dec. 5. 03:51
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
30%
Mert eltűntetné a társadalmon élősködőket, szociális juttatások nélkül nem lenne tele az ország ennyi csövessel, romával, mélyszegénnyel. A jelenlegi rendszer önmagától fog összeomlani, teljesen természet ellenes a gyengéket, ostobákat szaporítani a köz kárára.
2023. dec. 5. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
66%

Maga a politika arról szól, hogy mindegyik politikus a hatalmát megtartva, saját érdekeit, és a hozzá hű erdekőrei érdekeit törvényekkel megtartsa, megóvja és fenntartsa. Mindezt úgy, hogy az emberi elme megtévesztésevel, befolyásolásával tegye, ehez rendelkezésére áll pl. a média.

A politikusok eszközei a társadalom befolyásolására a törvények, ezket úgy alkotja meg, hogy lehetőleg a szegény szegény maradjon, a gazdag gazdag maradjon, sőt a szegény nyomorán tovább gazdagodjon. Nincsenek oldalak a jobb oldal is ugyanolyan fos mint a baloldali liberális oldal. Szerintem amit elsőnek kellene lecserélni mesterséges intelligenciára az maga a politikusok, közgadászok, jogászok.

2023. dec. 5. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
55%

A példád találó. Magyarország egy óvoda lett. A közbeszéd óvodás szintre lett lerángatva. Ahol már az óvodás szintűek nyernek rutinból, mert az értelem nem számít. Az óvónéni egy saját bandát épített az óvodásokból, akik mindent megkapnak és összefogva kicsúfolják, megverik azokat, akiknek ez nem tetszik.

Most már abban a fázisban van ez az egész óvodásdi, hogy az óvónéni és a bandája más helyeket is igyekszik meggyőzni, hogy ők is ilyen óvodává váljanak.

2023. dec. 5. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
41%
Én jobban szeretek mindenkit ugyanúgy utálni, mint bőrszin, szexualitás, vagy vallás alapján szelektálni. Ha mindenkit ugyanúgy utálsz, akkor nem kivételezel másokkal.
2023. dec. 5. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

"Nos, ahogy én tudom a lbr. eszmének a célja minnél gyengébb állam, azaz pl alacsony adók, azaz az állam gazdaságba való beleavatkozásának lehetőleg nullára redukálása."

Nem, ez konkrétan maga a jobboldali eszme lényege. Persze ez a szociális juttatások mérséklésével jár. A baloldali eszme esetében pedig ez fordított, magas állami szerepvállalás, és kiterjedt szociális háló. Nem meglepő, hogy ebben az országban ezt már el is felejtették, vagy alapból nem is tudják, csupán beszpják azokat a bullshit téveszméket, amit a "másik" oldal próbál elhitetni, miközben nem látják a fától az erdőt.

Libertartianizmus valóban arról szól, hogy az állami kontroll minimalizálását minél inkább próbálja megvalósítani.


"Eddig tulajdonképpen megegyezik az amerikai republikánus párt eszméjévek."

...és a demokrata pártéval is. Valójában a republikánus és demokrata intézkedésekben alig van különbség. Csupán más írja a marketinget.


"Az óvónéni szerepe, hogyha mondjuk Petike elkezdi rugdosni Pistikét akkor odalépjen és közbeavatkozzon."

"Viszont ha az óvónénit eltávolítjuk az oviból, akkor az ovisok bandákba verődnek, a nagy gyerekek elkezdik terrorizálni a többieket."

Most netán nem tudnak a cégek "bandázni" és elnyomni a kisebbet?

Állami beavatkozás minimalizálása nem teljes megszüntetést jelent. Kevered az anarchiával, ahol nincs is konkrét állam. Továbbá vannak nemzetközi szerződések/törvények, amik ezt gátolják.


Libertarianizmus lényege, hogy az állam csak a legalapvetőbb feladatokat lássa el. Hogy mi tartozik az alapvető feladatokba az meg már más kérdés.

Mindenesetre a szocialista berendezkedésű Magyarországon teljesen elképzelhetetlen. Mégha egy választáson nyerne is egy ilyen párt, meg se tudná valósítani a programját. Ilyen átalakítás jópár évtizedig eltartana.

2023. dec. 5. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
54%
Nekem azért lenne jobb, mert én nem érzem úgy, hogy szükségem van óvónénire. Felnőtt ember vagyok, el tudom magam dönteni, hogyan éljek, nincs szükségem a jóságos cáratyuskára vagy a csúti törpére, hogy megmondja, mihez kezdjek az életemmel, valamint nem azért dolgozok, hogy magam mellett eltartsak még legalább egy ingyenélőt. Ezek a szocialista rendszerek azoknak jók, akik lusták, semmirekellők, hitvány alakok; ők nyernek rajta, de egy normális embernek csak ráfizetés.
2023. dec. 5. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

#3


Ez sajnos nagyon-nagyon gyenge ovis szintű érv. Kb az amikor az ovisok veszekednek, hogy

- Hülye vagy!

- Nem te vagy hülye, nyenyenye!


Hiába forgatod vissza az én érveim, de nem sikerül, mert:

- A kormányt, jelen esetben a fideszt az emberek választják meg. Négyévente választásokat tartanak, hogy ki legyen a kormányon. Az, hogy neked nem tetszik az a te dolgod. Viszont az emberek többsége ezt választotta meg ha tetszik neked ha nem.


Viszont ha a cégek uralnának mindent, akkor az ellen nem bírsz semmit csinálni. Az ugyanolyan lenne, mint régen az arisztokrácia vagy a királyság. Ennek már ma nagyon komoly jelei látszanak. Pl amikor a Facebook kitilt valakit, mert Mark Zuckerberg-el nem egyező véleményt ír, míg más nyomdafestéket nem tűrő hangnemben anyázik és mégsem tiltják ki, mert történetesen egyetért Zuckerberg-el.

Ilyenkor mindig az a libertariánus érv, hogy "ez egy magán cég, azt csinál amit akar".

De akkor egy kormány miért ne csinálhatna azt amit akar? Pl Rogán meg Mészáros miért ne mondhatná azt, hogy "Ez a mi országunk, mi azt csinálunk amit akarunk" - hisz őket történetesen meg is választották. Szemben pl Zuckerberg-el akit senki nem választott meg.

Ha mondjuk egy cég vezetőjét mindenki utálja és mindenki le szeretné váltani, akkor erre ott nincs lehetőség. Egy magáncég hierarchiája kb annyira demokratikus és leváltható mint Kim Dzsong-Un Észak-Koreája. Arról, hogy ki legyen a cég vezetője az kb olyan mint régen a királyi dinasztiák. Azért azt te sem tagadhatod le, hogy a legtöbb cég nem úgy működik, hogy négyévente szavazást tartanak arról, hogy ki vezesse és bárki szavazhat.

Ha a királyságok, diktatúrák, dinasztiák stb csúnya gonosz elutasítandó államformák, akkor miért kelle az ugyanilyen az alapon működő cégek kezébe adni a közhatalmat?

2023. dec. 10. 17:53
 8/13 A kérdező kommentje:

#6


Normál esetben igazad lenne. Viszont itt nem csak két opció van. Az a hamis kettős dilemma érvelési hibája, mint amikor egy fideszes pl azt mondja, hogy "aki nem szavaz a fideszre az hazaáruló sorosista. Más opció nincs". Ugyanolyan mint amikor a libertariánusok mondják, hogy "ha nem támogatod a fékek nélkül vadkapitalista libertariánus eszmét akkor kommunista vagy. Más opció nincs".


A helyzet az, hogy itt a kettő az valójában egy skála és egyik végletekbe se szabadna menni. Pl Norvégia is egy alapvető kapitalista berendezkedésű ország, de rengeteg szocialista elemmel, és nagyon sok helyen államosítás van (pl a norvég földgáz készleteket is teljes mértékben a norvég állam birtokolja, nem adták el magáncégeknek). Azaz a skandináv országok többségében jelen vannak a fékek, amik meggátolják, hogy a gazdagok túl gazdagok legyenek és a szegények túlságosan szegények, szemben az USA-val.


Ahogyan a kommunista eszme sem valósult meg a gyakorlatban soha sehol. Úgy a libertariánus vadkapitalista eszme sem.

A kommunisták utópiája az volt, hogy mindenki egyenlő, minden egyenlően van elosztva stb. Aztán láttuk, hogy a gyakorlatban ebből semmi sem valósult meg.

Pont így a libertariánus vadkapitalizmus is, ők azt állítják, hogy az eszméjük a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a lusta semmirekellők nem lesznek eltartva elmegy mindenki dolgozni, aki sokat dolgozik gazdag lesz, ha szorgalmasan keményen dolgozol milliárdos leszel míg ha lusta vagy akkor szegény.

Ezzel szemben ez soha sehol nem valósult meg. Ugyanis ezeknek a cégeknek nem az az érdeke, hogy te jól élj és, hogy téged jól megfizessenek, a cégek érdeke mindig az, hogy minnél több profitot termeljenek. Ha rajtuk múlna akkor napi 24 órában dolgoztatnának 0 forintért. Minimálbért is csak azért fizetnek, mert kötelező. Ha nem lenne állam akkor még minimálbért sem akarnának fizetni neked.

Elmondom neked hogyan nézne ki a gyakorlatban egy teljes mértékben libertariánus állam-mentes társadalom:


Képzeld el, hogy munkahelyeket keresel, mert nincs pénzed fizetni a havi fél millióba kerülő külvárosi garszonlakásodat (a lakások 99%-a már a felső 1% tulajdona, tőlük bérli mindenki). A következő munkahelyek közül kell választanod:

- Heti 60 óra munka havi 120 ezer forintért

- Heti 50 óra havi 80 ezerért

- Heti 90 óra kőkemény gurcölés havi 300 százért

- Heti 50 óra 500 ezerért, viszont a munkaszerződésben benne áll, hogy a cég tulaja akármikor beleélvezhet a feleséged szájába. Ezt kötelezően alá kell írnod. És mivel aláírtad ezért ha a hetvenéves szottyadt golyós tata főnököd kopogtat az ajtódon és keresi a feleséged miközben már nyitja a sliccét, akkor te nem utasíthatod vissza, hisz benne állt a munkaszerződésedben. Nincs állam ami ezt szabalyozza, így ennek semmi akadálya.


De természetesen mivel a libertariánus eszme a szabadság eszméje, ezért nem kötelező ezek közül egyiket sem valasztani. Nyugodtan választhatod azt az opciót is, hogy nem dolgozol hanem helyette hajléktalan leszel és éhenhalsz.

Saját vállalkozás indításához pedig annyi tőkéd kellene legyen ami harmincszorosa lenne a jelenlegi tőkédnek. Ha pedig mégis elindítanának akkor rejtélyes ismeretlen emberek masnaora szétvernék a teljes berendezésed. Az állam meg természetesen semmit nem csinálna, hisz "nem avatkozhat be a szentséges piac láthatatlan kezébe"


Kb így nézne ki a gyakorlatban egy ténylegesen libertariánus társadalom.

2023. dec. 10. 18:13
 9/13 anonim ***** válasza:
62%
Gyerekes kérdés.
2023. dec. 10. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

#9


Mert a gazdasági szereplők és az átlag szavazó is gyerek szinten áll. Szóval nem értem mi a gond.


Nézd csak meg pl Magyarország leggazdagabb emberét. Szerinted inkább gyerekes szinten áll vagy sem?

De ha megnézzük a csodálatos szent "szabadpiac láthatatlan keze" által legjobban meggazdagodott embert, Elon Muskot, akkor pont a legliberálisabb sajtóorgánumok írják róla, hogy "ez egy komolytalan gyerekes ember".

Szóval igen gyerekes, mert az egész politika és gazdaság is kb egy ovi szintjén áll.

2023. dec. 10. 21:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!