Lehetne a kövérekkel több egészségügyi hozzájárulást fizettetni?
"Végülis vitán felül áll, hogy az elhízás nagyon súlyos probléma és rengeteg betegség kialakulásához hozzájárul, "
Nem, nem áll vitán felül.
A párom heti 4 napot jár edzésre, alig pár kilóval nehezebb, mint az esküvőnkön volt. Odafigyel az étkezésére. Ehhez képest 20 éve magas a koleszterin szintje, gond van a vérnyomásával, tönkrement az epéje, többet járt orvosnál, kórházban mint én aki most majdnem 2-szer olyan nehéz mint 30 évvel ezelőtt.
Nekem sincs rendben a vérnyomásom, de nekem elég egy vízhajtót szednem, neki meg gyógyszer kell. Nekem nincs gondom a koleszterin szintemmel, nem vagyok cukorbeteg - szemben a szintén vékony apámmal, akinek meg hasnyálmirigy gyulladás miatt kell évtizedek óta inzulint használnia.
Van kockázati tényezője az elhízásnak, de éppen úgy nincsen egyenes összefüggés a több egészségi probléma és nagyobb testsúly között ahogy nem áll ez fenn a dohányzással vagy alkohol fogyasztással sem.
Jó lenne ha ez ilyen egyértelmű lenne, hogy ha kövér vagy akkor lehetsz csak gyakrabban beteg, akkor lesz magas vérnyomásod, akkor lehetsz cukorbeteg vagy agyvérzéses. Jó lenne ha kimondhatnánk, hogy annak lesz tüdőrákja vagy bármilyen rákja aki dohányzik, rossz kajákat eszik, vagy hogy aki alkoholista az érzi meg az ebből kialakuló betegségeket. Akkor lehetne egyszerűen tenni ellene, de nem így van.
Kevesebbe kerülök az egészségügynek mint az egészségesen élő párom meg más közeli családtagom. Kevesebbet járok orvoshoz mint több vékony kolléganőm. Erre mit lépsz?
#7 Nem értetted meg a lényeget. Nem azt mondtam hogy nincs bajom vagy hogy nem is lesz.
A vita azon van, hogy az elhízás okoz-e többlet költséget az egészségügynek. Nem okoz olyan egyértelműen ahogy azt feltételezitek. És pont ezért írtam le konkrétan, hogy bár elhízott vagyok kevesebbe kerülök - jelenleg és az elmúlt évtizedet tekintve - mint sok körülöttem élő vékony ember.
Mert nem ilyen egyenes az összefüggés, sok olyan tényező van ami még beleszól. Ahogy ha megnézed a korosztályokat, sehol nincs ilyen konkrét összefüggés, hogy azok kerülnek többe, mert betegebbek, többet járnak orvoshoz, akik elhízottak, szemben a vékonyakkal. A kockázat nem jelenti egyben a következményt is, ahogy az alacsonyabb kockázat, mert épp nem magas a testsúlya, még nem jelenti, hogy másban nincs nagyobb rizikófaktora. Stresszben, örökletes dolgokban, környezeti terhelésben, munkavégzésben, bármiben.
Nem jó a túlsúly és én sem akarok elhízott lenni. De ez van. 50 éves kor felett meg nem ezen múlik ahogy a környezetemben egyre több embernél megtapasztalom. Rákot találtak egy alig 40 éves fiatal, vékony kolléganőmnél, rákot találtak a kicsit idősebb vékony, mozgékony kollégámnál. Súlyos beteg és rendkívül drága gyógyszerek tartják életben egy évtizede rokonomat, aki fiatalabb nálam. A kollégáim akik velem közel egy idősek azok mind valamiféle egészségügyi problémával küzdenek, a térdműtéttől a szívproblémán át a vérnyomás és egyéb gondokig.
Valóban 1 a sok kockázati tényezőből az elhízás, de mellé az én stressz szintem alacsonyabb, figyelek arra mit eszem, soha nem dohányoztam, ritkán iszok alkoholt stb. stb. Biztos hogy lesznek mindenféle problémáim és nem nyugisan álmomban fogok majd meghalni 105 éves koromban. Ahogy a vékony emberek túlnyomó többsége sem sajnos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!