Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az ellenzék miért takarózik...

Az ellenzék miért takarózik mindig a választási rendszerrel 4 sorozatos vereséget követően is? Akármelyik, a világon használatos választási rendszerben a Fidesz győzne.

Figyelt kérdés

2023. nov. 21. 20:36
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

#19

"És gondolod, hogy ez reprezentatív?"

Ez attól függetlenül az, hogy te vagy én mit gondolok. Az országban a közvéleménykutatók ezer fő megkérdezésével szoktak reprezentatív eredményeket közölni.


"Nem gondolod, hogy nyugatra kifejezetten olyanok mennek, akik elégedetlenek a hazai körülményekkel, ergó ellenzékiek?"

Akkor a logikád szerint a fidesz 10%-ot sem kapott volna.

2023. nov. 22. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 sörpocak ***** válasza:

"Tényszerűen ferdítesz. Az 53/33-ra írtam a nagyobb mértékű torzítást, nem a 72/53-ra."


Valóban, figyelmetlen voltam, ezért bocsánatot kérek. Nézzük akkor úgy:

Mszp 33%-kal szerzett 53%-os mandátumarányt. A differencia 20%.

A fidesz 44%-kal szerzett 67%-ot. A differencia 23%.

Én úgy látom, hogy még mindig nem nagyobb a torzítás.


"Az MSZP a szavazatok 33%-ával szerezte meg a mandátumok 53%-át. 1,6x annyi mandátumot kaptak, mint az egy arányos rendszerben járt volna nekik.

2014-ben a Fidesz a szavazatok 44%-ával kapott 67%-ot. Ez csak 1,52x annyi mandátum, mint arányos rendszerben járna."

Szóval matematikailag csak úgy tudod kihozni a nagyobb torzítást, ha úgy teszel, mintha egyéni mandátumok nem is léteznének... Teszed ezt azért, hogy egy szintén nem létező, 1:1-ben arányos választási rendszerhez hasonlíthasd és úgy kaphass egy arányszámot. Megsúgom neked, hogy a leggyakrabban használt, listás mandátumkiosztás a D'Hondt-módszert követi. Ennek azért van jelentősége, mert ha ennyire ragaszkodsz hozzá, hogy csak a listás szavazatok arányából induljunk ki, akkor korrigálnod kellene a törtszavazatokkal is, amik az egyéni választásokból jönnek át. 2014-ben kétszer is korrigálnod kell majd, mert akkor már működött a győzteskompenzáció intézménye is.

És akkor ezzel még bele se kezdtem abba, hogy miért van lényeges különbség egyszerű kormánytöbbség és kétharmad között. Nyilván nem lenne értelme, hisz mikor a #13-as hozzászólásomban megemlítettem, hogy mégis hányszor (éltek vissza és) módosították pl. az alkotmányunkat kétharmaddal a fideszesek és hányszor a szocik, arra sem jött érdemi válasz.

Ahogy egyébként arra sem jött válasz, hogy mi újság a médiával? Mi újság a közpénzek kampánycélokra való költésével? Mi újság Orbán saját szavaival, hogy mivel indokolta '94-es és 2002-es vereségét?

Össze-vissza lehetne kanyarogni ebben a témában, de a tények megmaradnak tényeknek: a fidesz, a saját maga által kitalált, egymagában megszavazott választási rendszerének köszönhette többször is, hogy nemcsak kormánytöbbséget, hanem kétharmadot is szerzett. Aztán ezt a kétharmadot például arra használja fel, hogy megvonja a párttámogatások felét pl. a Covidra hivatkozva (ez egyébként 1,2 milliárdot jelentett), miközben a 70 milliárdos vadászati világkiállításra (ami nem is volt igazából "világi") pedig jutott pénz.

2023. nov. 22. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
22) A szocik is akarták módosítani az alkotmányt nem egyszer. Nem rajtuk múlott, hogy ez elmaradt, hanem, hogy koalíciós partnerük az SZDSZ végül mindig kihátrált emögül.
2023. nov. 22. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 A kérdező kommentje:

#21

„Az országban a közvéleménykutatók ezer fő megkérdezésével szoktak reprezentatív eredményeket közölni.”

És? Mit akarsz ezzel mondani? Azt, hogy az itteni közvéleménykutatások valójában nem reprezentatívak, mert csak 1000 fős a minta? Vagy azt, hogy mivel a hazai közvéleménykutatások reprezentatívak, ebből következik, hogy a külföldiek is azok?


„Akkor a logikád szerint a fidesz 10%-ot sem kapott volna.”

Akkor szerinted helyes a logikám, hisz abban a felmérésben a Fidesz 10%-ot sem kapott.

[link]


#22

„Valóban, figyelmetlen voltam, ezért bocsánatot kérek. Nézzük akkor úgy:

Mszp 33%-kal szerzett 53%-os mandátumarányt. A differencia 20%.

A fidesz 44%-kal szerzett 67%-ot. A differencia 23%.

Én úgy látom, hogy még mindig nem nagyobb a torzítás.”

Rosszul látod. A 33 aránya az 53-hoz 1,6x-os, a 44 aránya a 67-hez 1,52x-ös. Nem a kettő közötti különbség számít, hiába erőlködsz ezzel.

Ha van egy 1%-os párt (vagy akár egy mérhetetlen <0,001% Táncsics Radikális Balpárt), amely valamilyen módon elnyeri a parlamenti helyek 23%-át, az is kisebb torzítás szerinted, mint amikor egy 44%-os nyeri el a 67%-ot?! A te logikád szerint igen, hisz az első esetben csak 22% a differencia, azt a tényt meg elhanyagolod, hogy a választók csupán 1%-ának majdnem olyan szinten érvényesül az akarta, mintha ők alkotnák a választók negyedét.


„Szóval matematikailag csak úgy tudod kihozni a nagyobb torzítást, ha úgy teszel, mintha egyéni mandátumok nem is léteznének...”

Te tudod csak úgy kihozni a nagyobb torzítást, hogy figyelmen kívül hagyod a bázis mértékét.


„Teszed ezt azért, hogy egy szintén nem létező, 1:1-ben arányos választási rendszerhez hasonlíthasd és úgy kaphass egy arányszámot.”

Az lenne a teljesen igazságos rendszer.


„Megsúgom neked, hogy a leggyakrabban használt, listás mandátumkiosztás a D'Hondt-módszert követi. Ennek azért van jelentősége, mert ha ennyire ragaszkodsz hozzá, hogy csak a listás szavazatok arányából induljunk ki, akkor korrigálnod kellene a törtszavazatokkal is, amik az egyéni választásokból jönnek át. 2014-ben kétszer is korrigálnod kell majd, mert akkor már működött a győzteskompenzáció intézménye is.”

Hát korrigálj te. Számolj a D’Hondt-módszerrel, számolj úgy, mintha nem lenne a győztes kompenzáció, és lássuk, hogy így mekkora mandátumarányt nyert volna a Fidesz. Miért én korrigáljak, ha te akarsz bizonygatni valamit?


„És akkor ezzel még bele se kezdtem abba, hogy miért van lényeges különbség egyszerű kormánytöbbség és kétharmad között.”

Annyi, hogy az utóbbival alkotmányozhatnak.

„Nyilván nem lenne értelme, hisz mikor a #13-as hozzászólásomban megemlítettem, hogy mégis hányszor (éltek vissza és) módosították pl. az alkotmányunkat kétharmaddal a fideszesek és hányszor a szocik, arra sem jött érdemi válasz.”

De miféle választ vársz erre? Ha leírom, hogy a Fidesz 100x módosította, a szocik egyszer sem, melyik álláspontodat fog sikerülni igazolnod ezzel?

Az én állításom az, hogy nem a választási rendszerünk miatt nyert zsinórban négyszer a Fidesz. Ha a Fidesz 100x módosított alkotmányt, vagy akár választási törvényt, az be fogja igazolni, hogy ezek nélkül a módosítások nélkül nem nyertek volna?


„Ahogy egyébként arra sem jött válasz, hogy mi újság a médiával? Mi újság a közpénzek kampánycélokra való költésével?”

A médiával az a helyzet, hogy a Fidesz fölénye nagyobb, de az internet jóformán mindenki számára elérhető. Olyan szinten nem lehet kisajátítani a médiát, mint az 94-ben, vagy akár 2002-ben lehetésges lett volna.


„a fidesz, a saját maga által kitalált, egymagában megszavazott választási rendszerének köszönhette többször is, hogy nemcsak kormánytöbbséget, hanem kétharmadot is szerzett.”

Csak a kétharmadot köszönhette magának, a kormánytöbbség meg lett volna enélkül is.


„miközben a 70 milliárdos vadászati világkiállításra (ami nem is volt igazából "világi") pedig jutott pénz.”

Az a 70 milliárdos vadászkiállítás valójában 15 milliárdos volt, 55 milliárd a Hungexpo újítására ment el.

Most ez kb olyan, mintha az úszóverseny rendezésének költségébe beleszámolnád az uszoda felépítését is.

2023. nov. 22. 18:25
 25/32 sörpocak ***** válasza:

Elkezdtem egy hosszú szöveget írni, amit aztán lehet, hogy majd még bemásolok, de először mást is megpróbálnék. Próbáljunk meg kiegyezni néhány sarokpontban:


"Az én állításom az, hogy nem a választási rendszerünk miatt nyert zsinórban négyszer a Fidesz."

Na de akkor te állítod ezt, nem az ellenzék. Az ellenzék csak több ok egyikeként szokta felemlegetni, ráadásul nagyon helyesen.


Egyetértek abban, hogy 2014-ben a régi választási rendszer szerint is a fidesz nyerte volna a választást.


Figyelembevéve, hogy az akkor újonnan behozott győzteskompenzáció csak 6-7 további mandátumot hozott a fidesznek, te elfogadod-e azt az állítást, hogy kétharmadot viszont nem szereztek volna?


Ha igen, akkor elfogadod-e azt az állítást is, hogyha nem lett volna a fidesznek kétharmada, akkor dominóhatásszerűen egy csomó minden más sem úgy alakult volna, ahogy azt eredetileg a fidesz mindig eltervezte és végrehajtotta a maga előnyére?


És a fentiektől függetlenül elfogadod-e azt, hogy a választási rendszeren kívül van még egy csomó tényező (közmédia-média helyzete, közpénzek kampánycélokra való felhasználása, pártpolitikai megfontoltságú törvényalkotás stb.), amik a fidesznek kedvező módon befolyásolták, vagy befolyásolhatták a választások eredményét? Mégha ez mandátumok számának szintjén nem is kiszámítható.


Ha a fenti kérdésekre "igen"-ek a válaszaid, akkor igazából egy lapon vagyunk és csak azon vitázunk, hogy a választási rendszer, vagy bármi más tényező pontosan milyen mértékben számított: kicsit, közepesen, nagyon stb.

2023. nov. 22. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 A kérdező kommentje:

#25

„Na de akkor te állítod ezt, nem az ellenzék. Az ellenzék csak több ok egyikeként szokta felemlegetni, ráadásul nagyon helyesen.”

Facebookon, de itt az oldalon is rendszeresen találkozom azzal, hogy a Fidesz csak azért nyert, mert magára szabta a választási rendszert, magára szabta a körzethatárokat, stb. Ezt a kérdést is egy itt az oldalon tett ilyesmi jellegű benyögés fogalmazta meg bennem.


„Figyelembevéve, hogy az akkor újonnan behozott győzteskompenzáció csak 6-7 további mandátumot hozott a fidesznek, te elfogadod-e azt az állítást, hogy kétharmadot viszont nem szereztek volna?”

Elfogadom.


„Ha igen, akkor elfogadod-e azt az állítást is, hogyha nem lett volna a fidesznek kétharmada, akkor dominóhatásszerűen egy csomó minden más sem úgy alakult volna, ahogy azt eredetileg a fidesz mindig eltervezte és végrehajtotta a maga előnyére?”

Egy csomó más minden másként alakult volna, azt megjósolni nem lehet, hogy mi, de úgy gondolom, hogy a Fidesz akkor is nyert volna mindig, ha nem nyúlt volna a választási rendszerbe, csak nem kéthardmados többséggel.

A választási rendszerbe való belenyúlással túlbiztosítják magukat szerintem. Az hogy ennyiszer belenyúlnak nem azért van, mert anélkül garantáltan nem lenne meg a győzelem, hanem mert túlságosan biztosra mennek.


„És a fentiektől függetlenül elfogadod-e azt, hogy a választási rendszeren kívül van még egy csomó tényező (közmédia-média helyzete, közpénzek kampánycélokra való felhasználása, pártpolitikai megfontoltságú törvényalkotás stb.), amik a fidesznek kedvező módon befolyásolták, vagy befolyásolhatták a választások eredményét?”

Elfogadom, a média helyzete egy lényeges szempont, de sokkal lényegesebb például Gyurcsány Ferenc személye.

Az ellenzék túl rossz ahhoz, hogy a Fidesz ne nyerjen, úgy gondolom.

2023. nov. 22. 19:31
 27/32 sörpocak ***** válasza:

"Facebookon, de itt az oldalon is rendszeresen találkozom azzal, hogy a Fidesz csak azért nyert, mert magára szabta a választási rendszert, magára szabta a körzethatárokat, stb. Ezt a kérdést is egy itt az oldalon tett ilyesmi jellegű benyögés fogalmazta meg bennem."

Én már nem foglalkozom ezekkel az emberekkel. Minden féle fajta csoportosulásban láttam már épp elegendő ignoráns egyedet (szépen fogalmaztam), akiknek az árnyalt gondolkodás nem létező fogalom.

Illetve egy részük nem is feltétlenül barom, hanem csak annyira elfáradtak, hogy inkább csak 1-1 példával élnek, a többit pedig meg sem említik.

Egyébiránt mindenben 100%-ban egyetértek azzal, amit leírtál, és elnézést az időhúzásért, rossz feltételezéssel kezdtem neki a vitának.

2023. nov. 22. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 A kérdező kommentje:

#27

Nem volt időhúzás. Intelligensen zártad, és értelmes dolgokat írtál. Jó volt olvasni, üdítő kivétel vagy.

2023. nov. 22. 20:26
 29/32 anonim ***** válasza:

#24

"És? Mit akarsz ezzel mondani?"

Ha nem tudsz olvasni, akkor hagyjuk. Elég egyértelműen arról beszéltem, hogy önmagában az, hogy Londonban, Debrecenben vagy országosan vették a mintát, még lehet reprezentatív, mivel neked az volt az egyetlen érved, hogy "áh london ott csak hazaáruló magyarok vannak", ami nem érv.


"Akkor szerinted helyes a logikám, hisz abban a felmérésben a Fidesz 10%-ot sem kapott."

Mondjuk nem erről beszéltem, de ja, nyilván igazad van, ha random választasz.

Tudod mit, akkor én azon háborodok fel, hogy a fidesz támogatottságot EP választásokról szedem, az ellenzéki pártokét meg OGY-iről és panaszkodom, hogy itt valami csalás van, mert nem jönnek ki a számok....


"A médiával az a helyzet, hogy a Fidesz fölénye nagyobb, de az internet jóformán mindenki számára elérhető."

Csak nem így működik az emberek média fogyasztása.

Pár éves adat, hogy az emberek 70%-a TV-ből tájékozódik, de még ha fel is tesszük, hogy vegyesen fogyaszt mindent, pl. olvas a neten telex-et és origo-t, amikor autózik, akkor rádiót hallgat, az utcán látja a plakátokat és este megnézi mondjuk az m1 híradót, akkor - mivel normális esetben egy ember nincs tisztában a médiumok tulajdoni körével -, így azt fogja következtetésképp levonni, hogy biztos a telex hazudik, mert minden más forrás - ami szerinte különböző - ugyanazt mondja.

És van az a vicces, ahol pont arról van szó, hogy egy autó megy szembe a forgalommal és nem mindenki más.


"Olyan szinten nem lehet kisajátítani a médiát, mint az 94-ben, vagy akár 2002-ben lehetésges lett volna."

Nem, csak sokkal jobban lehet, mert ma rájöttek, hogy jobb fenntartani a sokszínűség látszatát, mivel az sokkal félrevezetőbb, mint egy médiumot fenntartani.

2023. nov. 23. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
Nem azért, de a londoni magyarok körében nem készült reprezentatív közvéleménykutatás a pártszimpátiájukról. Amiken a Fidesz 10% alá jön ki, nem közvéleménykutatások, hanem csak a szociális médiákban feltett körkérdések.
2023. nov. 23. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!