A liberálisok tényleg elhiszik, hogy Kádár alatt a médiák szabadabbak voltak, mint most?
Idézet a Klubrádióból:
"Kádár alatt a médiák szabadabbak voltak, mint most"
A médiafogyasztásom nagyrészt liberális (pont emiatt nem fogok soha liberálisokra szavazni).
Az okés, hogy a Klubrádión ilyesmi elhangzik. Hisz akármiről van szó, mindenből le tudják vezetni, hogy Orbán hibája. Emlékszem egyszer anno Bolgár Gyuri bácsi betelefonálós műsorában az volt a téma, hogy mi okozhatta a 2008-as válság súlyosságát Magyarországon. Nyilvánvaló, hogy az akkora kormánynak az égvilágon semmi köze nem volt hozzá. Szerencsére gyorsan meg is lett fejtve: Természetesen erről is Orbán tehet, mert 1998 és 2002 között túl sok kölcsönt vett fel, ami olyan láncreakciókat indított be, ami a 2008-as nagy gazdasági világválsághoz vezetett. Szegény Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon éjt-nap alá téve dolgozott azon, hogy menthesse a menthetőt, viszont a gonosz Orbán még az ellenzékből is mindent tönkretett és állandóan csak obstruált.
Ez világos.
Viszont ezt, hogy "Kádár alatt nagyobb szólásszabadság volt" ezt maguk az átlag liberálisok tényleg el is hiszik?
A Kádár korszak mely időszakára vonatkozik a kérdés?
50-es évek végén nagyon nem, 80-as évek végén valóban szabadabb volt.
Most, 2023 november 21-én még a média úgy általánosságban szabad, ezt elég jól bizonyítja a telex létezése, egyik újságírójukat sem záratták börtönbe. Még "csak" annyi a baj, hogy a szabad sajtót gazdasági eszközökkel akarják gátolni, és hogy a kormány által a NER gépezetébe integrált médiákból szemrebbenés nélkül folyik a pofátlan, hazug, gusztustalan propaganda. Nyilván ez is nagy gond, de erre még mondhatja egy fidesznyik, hogy hát de FOX News is elfogult, akkor most mit zavar minket a TV2? Nézzed az RTL-t ha akarod.
Ami baljós, hogy mi lesz a "szuverenitás védelmi" törvényben. A kiszivárgott pletykák alapján simán lehet, hogy az tényleg lejjebb taszítja a médiaszabadságot a kádári időszaknál, de még a 80-as évek Szovjetuniójánál is. Hamarosan kiderül.
Én éltem már akkor, úgyhogy saját tapasztalatomból beszélek. Engem nem lehet megvezetni a Kádár-rendszert illetően semelyik irányba.
Nem érdekel, ki, hogyan fog pontozni, én a tényeket írom le.
Nos, akkor nem volt alternatív nyilvánosság és nem volt internet. Volt a köztévé, közrádió, és az állam által felügyelt nyomtatott újságok. Ebből a megyei napilapok a megyei tanácsok és megyei pártbizottságok kezében voltak.
Ezek a sajtótermékek alapvetően csak azt írhatták meg, mondhatták ki, amit "fent" jóváhagytak. Ugyanakkor az 1980-as évek közepétől egyes tévéműsorokban már lehetett kritizálni jelenségeket, folyamatokat (a rendszer alapjait nem).
Ma van internet, amit az Orbán-kormány nem tud (de szeretne!) uralma alá hajtani. Így a telex.hu, 24.hu, hvg.hu és más honlapok tudnak a kormánnyal ellentétes véleményt is megfogalmazni, a kormány narratívájával ellentétes szemszöget is bemutatni, ill. a kormány által elhallgatni kívánt eseményeket, jelenségeket, összefüggéseket is bemutatni. Így értesülhetünk az akkumulátorgyárakban történt balesetekről, szennyezésekről, a hivatalok elnéző hozzáállásáról, a számukra kedvezővé tett jogi környezetről. Értesülhetünk a tanár-diák tüntetésekről, olvashatjuk a részt vevők véleményét, nézőpontját. Olvashatunk a NER-lovagok gazdagodásairól.
Az internet mellet még némely tévé adók (pl. ATV ill. internetes tévék) adnak kormányfüggetlen tájékoztatást az eseményekről.
Ugyanakkor a köztévét, közrádiót a kormány teljesen az uralma alatt tartja. Hasonlóan a kormány bekebelezett ill. megszüntetett kormányfüggetlen nyomtatott sajtótermékeket (pl. Népszabadság), a megyei napilapokat ugyanúgy uralma alá hajtotta, mint ahogy a Kádár-rendszer idején is a hatalom uralma alatt voltak.
Igyekszik megfojtani az internet tőle független részét is, sok éve az origot szerezte meg, később az indexet. Ezeket lezüllesztette, a maga csicskájává tette.
Viszont az tény, hogy ma mind a köztévében, közrádióban, mind a kormány által kézben tartott internetes hírforrásokban annyi kritikai hang sincs, mint a Kádár-rendszer idején volt a hatalom által ellenőrzött sajtótermékekben. Csak annyi a különbség, hogy most, a hatalom minden erőlködése ellenére is vannak még tőle független sajtótermékek (főként az interneten), míg a Kádár-rendszer idején ilyenek nem voltak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!