16% SZJA - bérkalkulátor. Ti mit szóltok?
Az alábbi cikket és a kalkulátort a neten itt találtam:
Cikk:
Kalkulátor:
Az állam "szolgája" vagyok. Jó, nem éppen életbiztosítás a hivatásom, de: közel 400E bruttó a fizetésem. A kalkulátor szerint a jelenlegi 230-ról majd' 270 lesz 2013-ra, azaz 40 nettó differencia. Gyerkőc nincs.
Kíváncsi voltam arra, hogy mi van például a tanárokkal.
Az alábbi, viszonylag "friss" cikkből szedtem ki pl. egy középiskola tanár átlagfizetésének mondható 175 bruttót.
Behelyettesítve a táblázatba:
2010: nettó 122, 2013: 130. 8 ezer nettó plusz.
2 gyerekkel: 2010: 122, 2013: 145. 22 plusz 2 év múlva.
Persze ez csak egy példa. Nem sajnálom tőlük. Sőt. Csak valahol erősen bántja az igazságérzetemet az, hogy ahol gyerekeink (akár van / akár még csak tervben van) jövőjéről olyan emberek is gondoskodnak napi 6-8-10 órákban, akik megélhetése nagyon a periférián rezeg.
Bántja az igazságérzetemet, hogy mivel egységesen csökken az SZJA, aki eddig is keves(ebb)et keresett, annak ugyanolyan kevéssel nő, aki meg többet, annak meg arányosan többel. Arányosan ugyan, de ez az egyszerű életeket nem teszi rendbe. Valahol mintha nem stimmelne a "javak elosztása".
Tudom, hogy a 400-as bruttómmal inkább tartsam a pofámat. Sajnos biztos vagyok benne, hogy sok embernek lehet egy ilyen kijelentéssel bicskát nyitni a nadrágjában. Nem a "személyreszóló tanácsokra" vagyok kíváncsi, hanem arra, hogy:
MI A VÉLEMÉNYETEK? Jó ez (16% szja és az újonnan bevezetésre kerülő juttatások / elvonások), vagy esetleg lenne más elképzelésetek, megoldásotok GLOBÁLISAN?
Én az alacsony egykulcsos adóval egyetértek. Egyrészt, mert én is jobban járok vele, másrészt mert szerintem Magyarországnak ma ez az egyetlen járható útja. Lehet itt mindenféle tankönyvi meg irodalmi adatokat felhozni, meg szegénypártinak lenni, de mindez nem működik egy olyan országban, ahol az adóelkerülés olyan mértékű mint nálunk. Ha a magánszférában dolgozó munkavállalók fele minimálbérre van bejelentve, nem lehet azt csinálni, hogy a minimálbér adómentes legyen bármennyire is szeretnék esetleg a szegényeknek adni. Olyan jogi és adómorál mellett, mint ami Magyarországon van, csak azt lehet csinálni, hogy minden munkajövedelmet egységesen, és viszonylag elfogadható alacsony kulccsal adóztatok, hogy ne legyen érdemes/muszáj alóla kibújni. De hogy ez tényleg működjön, vannak további feltételek, amik most nagyrészt nem teljesültek:
a) járulékcsökkentés, mert a munkára rakódó közterhek egységesen számítanak, és úgy kell kiadniuk egy olyan elfogadható arányt, hogy a trükközés, az eltitkolás nagyobb terhet, munkát jelentsen, mint a befizetés, de erről most nem volt szó;
b) jelentős minimálbér-emelés, hogy aki tényleg minimálbéren él, és nem csak arra volt bejelentve, ne veszítsen, de ugyanakkor az állam is megkapja az adóbevételét;
c) egy olyan állami bérpolitika, ha kell jogi és politikai nyomás, ami rákényszeríti a munkáltatókat, hogy a minimálbéren túl is emeljék az abszurdan alacsony béreket; a bérfelzárkózást kormányzati prioritássá kéne tenni.
Azzal viszont nagyon nem értek egyet, hogy a gyerekkedvezményeket bevigyük az adórendszerbe. Mert egy gyerek ellátása nem attól függ, hogy én mennyit keresek. Én itt meghagynám a gyerekenként fix összegű családi pótlékot rendszeresen karbantartva. Az tényleg nagyon igazságtalan, hogy egy 1 milliót kereső szülő havi 100 ezer Ft ajándékot kapjon az államtól gyereknevelésre, miközben a gyerekek 25 %-a éhezik, nyomorog (a felnőtteknek csak 13 %-a). És nyilván az adóban adott gyerekkedvezménynek az lesz az ára, hogy nem emelik a fix családi pótlékot 4 évig (ez volt 98-02 között is), ami bizony jelentős gyerekréteg elnyomorodáshoz vezet.
Az előzőket azzal a korrekcióval alkalmaznám, hogy 3-nál több gyerek esetén viszont már mégis csak adókedvezményként adnám az állami ellátást. Tehát 1-3 gyerekig mindenkinek fix összeg lenne, a felett viszont már csak adókedvezmény lenne, és talán csak rászorultsági alapon. hogy azért a megélhetési gyerekcsinálást is vissza lehessen nyesni. Mondjuk, hogy max 3 gyerekre mindenkinek joga van, de azon felül már lehetőleg csak az vállaljon, aki mondjuk dolgozik is.
"A másik hülyeség ez a családos, nem családos dolog.
Tehetek én arról, hogy nincsen társam?
Tehet arról sok embere, hogy még nem sikerült családot alapítania?
Kik nagy családosok? Jééééé, csak nem egy bizonyos kisebbségi réteg."
Tehetsz. Tehet. Mindketten tudjuk, hogy ők nem dolgoznak -> nem adóznak nem kapnak adókedvezményt...
Ki számít szerinted "gazdadgnak"? Hol kéne szerinted meghúzni azt a határt, hogy afölött SOKKAL többet kelljen adóznia? Ha te, a társad, a gyereked, a szüleid adott esetben tényleg megkeresnének annyit, jogosnak éreznéd és vígan fizetnéd be adónak azt amit megkeresel? Jogos-e az, hogy ő "valahogyan" jó állásra tett szert (mert tényleg ért hozzá, jól csinál valamit, rohadt sokat tanult érte, megdolgozott érte, stb), szerinted jogos, hogy ő a munkájárét sokkal több pénzt kapjon? Jogos-e más boldogulását vitatni?
Én a [link] oldalon használtam a 2011-es bérkalkulátort, ez egy kattintásra kihozza a nettó bért és a fizetendő járulékok, illetve a családi kedvezményeket.
Ami a számításomnál kiderült, hogy gyerek nélkül csak azok járnak jól, akik bruttó 290.000-nél többet keresnek. Akik kevesebbet, azok kb 1-2 ezerrel szegényebbek lesznek havonta. :(
bérkalkulátor 2011: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!