Ha tényleg nagyobb az államadósság mint a kommunizmus után volt, akkor miért nem ad például ingyen lakást a fiataloknak az állam?
Minden ami jó volt a kommunizmus idején pl. hogy már 20 évesen saját háza/lakása volt mindenkinek az állam jóvoltából, mindenkinek szerzett munkahelyet és létbiztonságot az állam a saját képességeinek megfelelően, nem voltak magas elvárások a munkahelyeken mert nem volt versenyszféra, nem voltak nagy társadalmi különbségek stb. mindezt eldobtuk csak azért, mert ez a rendszer hosszútávon nem volt fenntartható a magas eladósodottság miatt. Mert hogy csak hitelből tudtuk fenntartani ezt a látszat jólétet.
Most már kapitalizmus van szintén majdnem már 40 éve, de a jelenlegi állás szerint még magasabb az állam eladósodottsága mint a rendszerváltáskor volt, de cserébe az állam még vajas kenyeret sem ad a rászorulóknak, nem hogy teljes egzisztenciát, létbiztonságot, kényelmes munkát. Az állam az csak elvesz méghozzá már lassan mindent, de adni nem ad semmit, mégis az államadósság csak megy fel az egekbe.
Ez mitől van? Miért érte meg akkor rendszert váltani?
Miért érte meg akkor rendszert váltani?
Hogy bebizonyitsa a magyar társadalom, hogy itt nem lehet jobban csinálni, mert a nemrendszerváltásra van igény. Minden ugyanolyan, mint előtte, csak átneveztük.
1. Kommunizmus soha nem volt.
2. a létező épülő magyar szocializmusban nem volt mindenkinek lakása 20 éves korára, mert a bérlakásokra sokáig kellett várni, sajátért meg ugyanúgy el kellett adósodni, csak kisebb számokat láttál a szerződéseken.
3. Munkahelye és létbiztonsága valóban lehetett mindenkinek, viszont cserébe a kiugrási lehetőségek eléggé limitáltak voltak.
4. Rendszert váltani megérte, csak arról nem volt szó, hogy 10+ évre a nyakunkba telepszik egy tőrölmetszett bolsevik horda, ami mindent ellop és leural, amihez hozzáfér. Persze kelett hozzá egy jobbágy mentalitású birka nép.
A szociban nem volt ingyen lakás.Viszont, nagyon kedvezőek voltak a hitelek, majdnem kamatmentes volt.
Ezért tudtak sokan ingatlanhoz jutni.
#5
Nem, már régen nem azt nyögjük.
Már egy ideje azt nyügjük, amit a mostani dzsentroid jobbolsi rezsim a nyakunkba akasztott, hogy legyen pénze propagandára, dőzsölésre, urizálására, amiből korlátlanul lophat is.
Az államadósságnak két nézete van. Az egyik a forintban/devizában számolt nagysága - ez folyamatosan nő, hiszen infláció van. Természetes, hogy forintban nézve ma nagyobb az államadósság, mint volt 35 évvel ezelőtt. Hiszen egy sör sem annyiba kerül ma már mint 35 éve került, a fizetésünk sem akkora. Ha megnézed ezt a táblázatot, a rövidkaraj rajta az első termék. 1996-ban 1kg ára 589Ft volt, 2020-ban meg már 1790Ft. Akkor hogy lenne ma ugyanannyi az államadósság, mint 30 éve?
A másik és szerintem jelentősebb nézete az államadósságnak a GDP arányos nagysága. Az ország bevételéhez képest mért nagysága. A bruttó államadósság GDP arányos változását itt láthatod:
Ami egyértelműen látszik, hogy a rendszerváltás után ez nagyon magas volt, arról 1995 után csökkenés volt 2001-ig. 2002-től 2010-ig folyamatosan nőtt az mszp-szdsz kormányok alatt, majd 2011-től folyamatos csökkenése volt az Orbán kormányok alatt egészen a covid évéig, 2019-ig. Vagyis amíg olyan válság nem jött ami korlátozta a magyar gazdasági teljesítményt, ahogy történt ez minden más európai országgal.
Valójában mindkét mutató kicsit becsapós, együtt kell őket értékelni és közben figyelni arra, hogy a GDP sem jó jellemzője a gazdaságoknak - csak nem tudsz felmutatni jobbat amivel összehasonlíthatóak lennének az országok gazdasági teljesítményei.
"Azokat a hiteleket és annak kamatait nyögjük ma államadósságként, amit a kommunisták vettek fel annakidején"
Kamu. Akkoriban még nem volt államadósság.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!