Miért olyan rossz a kapitalizmus?
Michael Moore, kapitalizmus: szeretem. ezt a filmet nézd meg.
De megpróbálom összefoglalni: Ha az utcánkban Piri néni 8 forintért süti a kiflit, én pedig 7 forintért, ráadásul az én kiflim finomabb, akkor az emberek hozzám fognak járni vásárolni. Ez jobb az embereknek, mert olcsóbb kiflit kapnak, és finomabbat is. Piri néni pedig tönkremegy, vagy megerőlteti magát, és mégjobb minőségű kiflit fog csinálni, mégolcsóbban. Egy idő után győz a jobb, éljen az evolúció, a haladás!
A baj az, hogy ez nagyban nem működik. Ha beköltözik az utcába a Tesco, vagy a McDonalds, akkor az emberek a tescoba és a mekibe fognak járni. Ennek több oka is van:
mind2 multicég megteheti, hogy leviszi az árait, annyira hogy neki se érje meg igazán. Ilyenkor az emberek a lehetetlenül olcsó árut fogják választani. Én tönkremegyek, beállok dolgozni a tescoba/mekibe, vagy elmegyek hólapátolónak. Aztán a meki/tesco megemeli az árakat, és simán visszahozza a kiesett profitot.
De általában nincs is szükség ilyenre: a tescoban pl mindent megtalálni, mert olyan nagy. A kiszolgálás gyorsabb, szintén mert olyan nagy. Sokkal jobb a logisztikájuk, szintén mert nagyban csinálják. A reklámok meg mindenféle trükkök is nagyot lendítenek a forgalmukon. A sötét dolgokról ne is beszéljünk, amit a nagy hatalmuk, és a sok pénzük miatt engedhetnek meg maguknak. Sok multinak még a politikusok se mernek beszólni.
Az egyszemélyes vállalkozásomban, én voltam a dolgozó, minél jobban dolgoztam, annál többet kaptam. A tescoban/mekiben a dolgozók ha rosszul dolgoznak, az utcára kerülnek, ha jól dolgoznak, akkor ugyanannyit kapnak, mint a többi. A profit a legfelső emberek kezébe megy. Aki a tesco meg a meki esetében ráadásul nem is magyar!
Ráadásul, a profitorientáltság kihat az olyan dolgokra is hogy: sokkal több profitot termel, ha rossz minőségű árut csinálsz, amit nagyon drága javítani. Elég az, ha jó a reklámja, meg mondjuk "csak" 1-2 év után romlik el, a 10 év helyett. Ezzel már meg lehet téveszteni az embereket.
Meg reklámokkal ráveheted az embereket hogy vegyenek olyan dolgokat, amikre nincs is szükségük.
Ha egy területen monopóliummá válsz, az a főnyeremény: innentől már tényleg azt csinálsz a dolgozóiddal, és a vásárlóiddal, amit nem szégyellsz. Bármilyen szart a piacra dobhatsz, és bármennyit kérhetsz érte.
Ha belegondolsz, a végén mi lesz ebből? Ha az élet minden területét multicégek uralják? Ha nem vásárolhatsz mástól, csak multicégektől, nem dolgozhatsz másoknak, csak multicégeknek? Akkor már nem mondhatod azt, hogy én itt és itt fogok vásárolni, mert nem akarom ezt a multit támogatni. Meg nem mondhatod hogy felmondok, és elmegyek dolgozni máshová, mert itt nem becsülnek meg eléggé, nem adnak elég pénzt ahhoz hogy eltartsam a családom.
Ez lesz a szabadpiacból: a társadalom alsó rétege éhező munkanélküli lesz, vagy agyondolgoztatott rabszolga egy multinál. Az 5% vezető rétegnek pedig rengeteg pénze és hatalma lesz, amivel mindent megtehet. És igazából ennek a jelei már látszódnak is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!