Mi folyik a magyar egészségügyben? Miért nem lép ebben az ügyben a kormány? (többi lent)
Tudom, hogy kicsit visszásan hangozhat ez a kérdés, hogyha egy 16 éves gyerek teszi fel. Abba a helyzetbe kerültem, hogy szombaton (07.29) kiment a bokám. Este bementünk a sürgősségire. Azt nem is mondom, hogy több órás várakozás várt ránk. Megröntgenezték, közölte a doki, hogy nincs eltörve, de meg lehet repedve, ill. a bokaszalagok is sérülhettek. Tovább küldte a leletemet a radiológiára. Engem hazaküldött. A zárójelentésre az került, hogy bokacsontrepedés és szalagszakadás
Tegnap hív a radiológus, hogy vélhetően elrepedt a bokacsontom, szóval kellene MR, de csak szeptemberre van időpont (fővárosi agglomeráció, fővárosi kórház). Amikor apu visszakérdez, hogy pontosan mi a csontrepedés, akkor közli, hogy a csontszövet megszakadása a csonteltörése (leválása) nélkül. A gyógyulási idő 3-4 hét, ehhez képest az időpont 7 hét, vagyis a duplája a jelzett gyógyulási időnek!
Ezzel ellentétben a magánegészségügy (ugyan búsás áron) azonnal fogad és az előzetes leletek alapján már jelzi, hogy milyen vizsgálatok kellhetnek, ill. ezekre milyen formában kerülhet sor. Ráadásul ezeket a vizsgálatokat - amennyiben egészségre nem veszélyes, akkor - azonnal, de legfeljebb 24-72 órán belül elvégzi.
A szüleim most először avattak be több pénzügyi dologba. Anyu és apu összesen kb. 65-70 ezer TB-t fizet. A szüleim legutóbb 2020 őszén voltak betegként orvosi ellátásra szorulók (COVID), ill. később az oltások miatt voltak orvosnál. Sem a testvéreim, sem én nem vagyunk betegesek. A COVID minket, gyerekeket is levert a lábunkról napokra. Oltáskor voltunk orvosnál. Bár sosem voltunk egyikünk sem ma született bárányok, de eddig mindig megúsztuk súlyosabb sérülés nélkül a dolgokat, ill. a koronavírus fertőzést kivéve, betegek emberemlékezet óta nem voltunk.
Mi folyik az állami egészségügyben? Miért nem lehet emberszámba venni a betegeket? Miért kell egy egyszerűnek tűnő sérülés tényleges súlyosságának kivizsgálására 1,5 hónapot várni? Ezzel miért nem foglalkozik a magyar kormány? Mi az oka annak, hogy a magánpraxisokba beleszállnak úgymond (választásra kényszerítik őket), de az államiba viszont hagyják, hogy egy egyszerűnek mondható MR vizsgálatra 1,5 (bizonyos helyeken akár 4-6) hónapos várólista legyen?
De, foglalkozik ezzel a "magyar" kormány.
És pont ez a céljuk: a magyarok lassú kivéreztetése. Szándékosan rontják le az egészségügyi rendszert.
Azt kellene már felfogni végre, hogy Orbán nem egyszerűen rossz vezető vagy kapzsi tolvaj vagy ilyesmi, hanem a háttérhatalom embere, és célja a magyarság kiirtása.
Ami Trianonnak és a komcsiknak sem sikerült, az most Orbánnak, úgy látszik, sikerülni fog. Mert milliók tapsolnak Orbán népsanyargatásához, lezüllesztéséhez és hazaárulásához...
#11: inkább csak kevesebben, kevesebb ideig éljen nyugdíjasként.
Ha nem kell nyugdíjt fizetni, azt is ellehet lopni, ahogy azt is ami egészségügyhöz kellene.
Jó honfitárs, az aki 65 éves koráig dolgozik, fizeti az adót, nem beteg... majd mikor nyugdíjas korú lenne, csendben meghal. :-)
"Miért nem lép ebben az ügyben a kormány?"
Hogyhogy nem lép? Ő intézte. 13 év kemény teljhatalmával sikerült így legatyásítani az egészet. Nem volt kis munka.
"Anyu és apu összesen kb. 65-70 ezer TB-t fizet."
Gondolj csak bele, ha azt a pénzt minden hónapban sikeres világcégek osztalékrészvényeibe fektették volna. Meg kéne saccolni, hogy ha még a hozamot is visszaforgatták volna, akkor ma hol tartana anyagilag a családotok. Gondolom nem lepődnél meg azon, hogy az anyu és apu nyugodtan felmondhatna a munkahelyén mert az osztalékrészvények hozamából is több jövedelmetek lenne mint a magyar éhbér, plusz a vagyont mint alaptőkét még örökölnéd is.
Lehet nehéz megérteni, de a kormány sem magyarázza el, hogy hiába van sokkal több orvos mint 2010 előtt, de a korfa miatt a rengeteg 1975-ös körül született is bizony most megy orvoshoz és ez nem kis szám!!
Sok a beteg, mert akik akkor születtek most betegednek le. ennyike
Köszönöm az eddigi véleményeket. Nem szeretném egyáltalán lezárni a dolgot, mert nagyon kíváncsi vagyok minél több véleményre, tapasztalatra.
Előre szeretnék mindenkitől elnézést kérni a hosszáért. Én nem csak a reagálásra szánt válasz számát és időpontját jelölöm meg, hanem a szöveget is, hogy érthető legyen egy esetleges hozzászólástörlésnél is.
#1
„A magyar egészségügyben már nem folyik semmi, mert összedőlt. A megmaradt egységei meg önmagát tartja fent, lásd a tegnapi hirt a dokiról, aki a saját fizetéséből adott át egy részt az asszisztensének, hogy megmaradjon a munkaköre.”
Ez azért orvos szempontjából empatikus és talán érthető is. De az állam részéről nem.
#2
„A fidesz eredeti kampány ígéretével ellentétben teljes magánosítást hajt végbe. Az állami E.Ü. ellátás az amúgy is jobb anyagi helyzetben lévő idősek. És a nagyon szegények, akik tudnak várni egy sérv műtétre akár 2 évet is(!) kiváltsága lesz. Igy az az aktiv dolgozók fizethetik a E.Ü hozzájárulást és mehetnek maszekba dokihoz. Persze erről az orvosok is tehetnek a milliós állami fizetésellenére nem látják el lelkiismeretesen a betegeket /sajnos tapasztalatból mondom/ rákényszerítik a magán éllátásra.”
2007-es születésűként nem emlékszek a 2010-es kampányígéretre az egészségüggyel kapcsolatban. A 2014-es sem rémlik. A többi azért elgondolkodtató nagyon.
#3
„Mert a kormány nem titkolt célja felszámolni az eüt.
És a 280-300 nettót kereső lakosságot áttereleni a magán eübe. Ahol 40 ezer csak az hogy rádnéznek.
De a fogorvosi ellátással ez már megtörtént régen.
Állami eüben már csak tömés és húzas van. Egy fogkő levételre eszközük sincs.
És ez vár minden osztályra.
Vagyis csak akkor fognak ellátni egy meszaros-orbán-magánkórhazban, ha keményen fizetsz érte a nincsböl, vagy komolyabb kezelésre jelzálogot veszel fel az ingatlanodra.”
Azért ezek mind nagyon elgondolkodtató kérdések, amiket leírtál. Mi azért kaptunk a magán dokitól kb. 20-25%-os árkedvezményt, mert apu többször hazavitte a feleségét, amikor túlóra miatt lekéste az utolsó buszt, pedig mi jóval közelebb lakunk, mint ők. És ugyebár a dokinak előzőleg a neje már vázolta a helyzetet.
#4
„Az egész világon panaszkodnak a lassú ellátásra. Mivel egyre több csodamasina meg csodaeljárás van, mindenki mindent igénybe akar venni (ha "ingyen" van), de ezt egy állam sem tudja finanszírozni. Aki gyorsabbat akar, annak meg kell fizetnie - ezen alapul a magán eü.
Pár évtizede még nem volt MR sem, azt mégis mindenki kiment bokája meggyógyult, nem kell ezeket túlhisztizni.”
Éppen a nagybátyám mesélte ma el, hogy amikor ő tini volt (1980-as évek) és kiment a bokája, az első két törésre negatív röntgen után elküldték ultrahangra, ami kimutatta, hogy elszakadt a bokaszalagja. És nem heteket várt a harmadik vizsgálatra, hanem kb. 18-24 órát. Azt is csak a sugár miatt, ami a röntgenbe és az ultrahangba is benne van.
Arról nem is beszélve, hogy a legjobb tudomásom szerint pl az USA-ban biztosítás nélkül egyáltalán nem látnak el. Olaszországban (rokontól tudom), hogy a turistákon kívül csak azokat látja el egy kórház, akik abban a régióban laknak.
#5
„MR minek?drága vizsgálat és semmi értelme.majd meggyógyul és kész.begipszelték?”
Kezdem a végén: Begipszelték, elővigyázatosságból. (Ezt a doki is így fogalmazta meg).
Az elején folytatnám: Ha végigolvasod a bevezetőmet, akkor olvashatod, hogy a radiológus doktornő mondta először az MR-t. Lényegében ezzel indított.
#6
„4, az egész világon nem döglik bele nagyobb esélyel a beteg, ha bemegy a korházba, mintha be se menne. Magyarország ilyen hely.”
Ahogy fentebb írtam két elég elvetemült példából kiderül, hogy lehetnek olyan országok, ahol el sem látnak, hogyha vagy biztosításod nincs, vagy nem laksz abba a régióba, ahol a kórház van (persze más, hogyha turista vagy). Bár igaz, hogy ez minket, magyarokat nem vigasztal, ami érthető is. Engem sem vigasztal egyáltalán.
#7
„A cél a magyar nemzet kiirtása, ezért zülleszti az egészségügyet minden kormány.”
No Comment!
#8
„7) ne ijesztgesd a kérdezőt,kiskorú még.tényleg,mit keresel itt a felnőttek közt?”
Hagy kezdjem nálad is végén: Miért korhoz van kötve, hogy egészségügyi vagy politikai kérdést ki írhat ki és ki nem írhat ki? Tudomásom szerint nincs! Egy tinédzser nem láthatja a problémákat? Nem teheti ezeket esetleg szóvá?
Hagy folytassam az elején: Nem vagyok ijedős!
#9
„Ez ilyen sajnos... én is havi 100 -at fizetek TB -t mert kötelező adó.
Páromtól is 65 ezret vonnak, és 8 éve voltam utoljára orvosnál,
akkor akut jobb borda ív fájdalom, amire hasi UH -t kért az orvos,
11 hónapra kaptam időpontot az időpont kéréshez, vagy is minimum bő 1 év várakozás.
Magánklinikán másnap mehettem, kiderült semmi komoly, még gyógyszeresen kezelhető volt. De hónapok múlva már akár műtét is kellhetett volna.
Az a baj a korházaknál, hogy az egészségügy minimális finnanszirozást kap,
az ápolók, br. 260 + kötelező pótlékokért dolgoznak 12 órát.
Az orovosok viszonylag jól keresnek hazai viszonylatba, de még így is messze elmarad egy nyugati bérhez képest. Sőt már romániában is lassan többet keresnek.
A plusz gondot az okozza, hogy nagyon limitált az ellátási keret egy korházban.
Vagy is, meg van hogy mennyit finanszíroz az állam, mennyi a korház kvótája, és azt kell beosztani.
Így nagyon hosszú váró listák alakuhatnak ki, és nem ritka hogy haza küldik akkut problémával is a sürgősségiről.”
A te eseted is joggal felháborító, még számomra is.
Egyébként nálunk a faluba egy 15 éve Magyarországon élő doki anyámék háziorvosa. Nagyon precíz és nagyon ki tud akadni, amikor azt mondják Magyarországon, hogy „Bezzeg Romániában mennyivel jobb az élet”, mert bizonyos értelembe véve sokkal rosszabb. Tízezrével tud olyan románokat, akik éppen azért dolgoznak Magyarországon vagy még tőlünk is nyugatabbra, mert a román bérekből ott lehetetlenebb megélni, mint itt nálunk a magyar bérekből.
Az egészségügyi finanszírozás pedig elvileg az állam feladata lenne. Hiába újítják fel a kórházat (ez itt a régiónkban is megtörtént), a háziorvosi vagy gyermekorvosi rendelőket (ezek közül is több felújításra került itt a közelünkbe, sőt még a falunkban is), hogyha úgy érzik az orvosok és főleg az asszisztencia, hogy nincsenek megbecsülve.
#10
„9) azt kihagytad hogy a covid alatt a fidesz leállította a betegellátást.a várólisták akkor nőttek ilyen nagyra,persze ezt is elviseli mindenki.”
Valaki itt utalt már arra, hogy külföldön is sokan panaszkodnak az ellátásra. A COVID miatt – hogyha jól tudom – szintén szinte mindenhol leállították a nem sürgős betegellátást. Talán ez alól a halálos betegségben szenvedők voltak kivételek. Tudom, mert versenyszinten sportolok és az egyik klubtársamnak akkoriban volt egy súlyos sérülése, ami miatt gyógytornára lett volna szüksége, de azt felfüggesztették.
#11
„De, foglalkozik ezzel a "magyar" kormány.
És pont ez a céljuk: a magyarok lassú kivéreztetése. Szándékosan rontják le az egészségügyi rendszert.
Azt kellene már felfogni végre, hogy Orbán nem egyszerűen rossz vezető vagy kapzsi tolvaj vagy ilyesmi, hanem a háttérhatalom embere, és célja a magyarság kiirtása.
Ami Trianonnak és a komcsiknak sem sikerült, az most Orbánnak, úgy látszik, sikerülni fog. Mert milliók tapsolnak Orbán népsanyargatásához, lezüllesztéséhez és hazaárulásához...”
Talán erős, de sokan gondolják így! Állítólag voltak ilyen érzelmei egyes embereknek 2010 előtt is, de utána csak rosszabb lett.
#12
„#10: mint írtam, covid előtt volt, több évvel, már akkor is ilyen gyászos volt, és azóta csak sokkal rosszabb lett.”
Ezt én nem commentálom. Megtettem a #9-es hozzászólásodra írt résszel a #18-as válaszomban. (Ha jól sejtem, akkor te vagy a #9-es)
#13
„#11: inkább csak kevesebben, kevesebb ideig éljen nyugdíjasként.
Ha nem kell nyugdíjt fizetni, azt is ellehet lopni, ahogy azt is ami egészségügyhöz kellene.
Jó honfitárs, az aki 65 éves koráig dolgozik, fizeti az adót, nem beteg... majd mikor nyugdíjas korú lenne, csendben meghal. :-)”
Nem tudom, hogy az utolsó mondatod mennyire állja vagy állhatja meg a helyét. Egyfelől azért sem, mert a nagyszüleim 70+, és még két dédszülőm is él (egyik 100+, a másik közel 100). Az tény lehet viszont, hogy talán betegesebbek, mint a fiatalabb korosztály, de még erre sem vennék mérget. Végiggondolva, hogy hány szívbeteg, tüdőbeteg, daganatos, látássérült, mozgássérült gyerek van, aki így születik vagy valamiért fiatalon kialakul náluk. (És még az egyéb betegségekről nem beszéltem.)
#14
„"Miért nem lép ebben az ügyben a kormány?"
Hogyhogy nem lép? Ő intézte. 13 év kemény teljhatalmával sikerült így legatyásítani az egészet. Nem volt kis munka.”
Biztos, hogy csak ez a kormány tehet róla? Ennek nem voltak alapjai, amivel senki nem foglalkozott valójában? Korábban írtam, hogy 2007-ben születtem, így nem emlékezhetek a 2010 előtti időkre egyáltalán. De sokan mondják, hogy valójában már talán ’90 előtt is megvoltak ennek előjelei.
#15
„8-as Ne röhögtess! A legtöbb kérdező és válaszoló ezen az oldalon bizony gyerek, maximum huszonévesek.”
Erre nem hiszem, hogy van valódi kimutatása senkinek sem. Nem véletlen irányítottam neki néhány kérdést a #18-as válaszomban, amikor idéztem is őt.
#16
„"Anyu és apu összesen kb. 65-70 ezer TB-t fizet."
Gondolj csak bele, ha azt a pénzt minden hónapban sikeres világcégek osztalékrészvényeibe fektették volna. Meg kéne saccolni, hogy ha még a hozamot is visszaforgatták volna, akkor ma hol tartana anyagilag a családotok. Gondolom nem lepődnél meg azon, hogy az anyu és apu nyugodtan felmondhatna a munkahelyén mert az osztalékrészvények hozamából is több jövedelmetek lenne mint a magyar éhbér, plusz a vagyont mint alaptőkét még örökölnéd is.”
Jó gondolat! Csak van egy bökkenő! Nem egyedüli gyerek vagyok.
#17
„Lehet nehéz megérteni, de a kormány sem magyarázza el, hogy hiába van sokkal több orvos mint 2010 előtt, de a korfa miatt a rengeteg 1975-ös körül született is bizony most megy orvoshoz és ez nem kis szám!!
Sok a beteg, mert akik akkor születtek most betegednek le. ennyike”
Nem tudom, hogy jók-e az információim, de az orvosi pálya min. 9-12 éves felsőfokú képzést igényel. Így a ’75-ös és a körüli korosztály kb. a ’90-es évek végtől léptek be orvosként a pályára. Szóval nem csak társadalmilag az egyik legnagyobb korosztály ez, hanem orvosilag is.
"Biztos, hogy csak ez a kormány tehet róla? Ennek nem voltak alapjai, amivel senki nem foglalkozott valójában? Korábban írtam, hogy 2007-ben születtem, így nem emlékezhetek a 2010 előtti időkre egyáltalán. De sokan mondják, hogy valójában már talán ’90 előtt is megvoltak ennek előjelei."
Én egészen biztos vagyok benne, hogy igazad van, és nem csak ez az egy kormány ludas a dologban. Azonban egyetlen más kormány sem volt hatalmon zsinórban 13 évig, egyik sem kvázi teljhatalommal, és főleg nem úgy, hogy a regnálása alatt kb 50 ezer milliárd forintnak megfelelő értékű euro ömlött az országba. Ebből a pénzből 5x rendbe lehetett volna tenni az egészségügyet.
Ha ennek a pénznek a jelentős részéből nem stadionokat építettek volna, hanem az EÜ-re költik, akkor most nem lenne egy csomó felesleges, kihasználatlan, rohadt sokba kerülő fenntartású stadionunk, viszont lehetne jól működő, normális egészségügyünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!