Magyarországon a legnagyobb az infláció az egész EU-ban. Mi az oka?
"No még egyszer: 2010 óta 75%-kal nőttek a reálbérek. Az utolsó 3 naptári évben is folyamatosan nőttek, míg pl Németországban csökkentek. "
Látom erre nagyon érzékeny vagy, de 2010 óta az átlagos inflációnk alacsony volt, szóval a MOSTANI rekord inflációt nem magyarázza az elmúlt 13 év bértendenciája. Ez egyrészt, másrészt pedig vizsgáljuk már meg ezt az adatot is.
Reálbérek összehasonlítását most nem találtam meg, de az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson az megvan. A V4-ek + Románia esetében 2010 óta ilyen változások voltak:
Magyarország: 190,6%
Lengyelország: 205,5%
Szlovákia: 157,4%
Csehország: 176,4%
Románia: 221,3%
Ebből két megállapítás szűrhető le. Egyrészt a mi növekedésünk nem kirívó, másrészt pedig azok az országok, amik már 2010-ben is sziginifikánsan előttünk voltak, azok lassabban nőttek, ami egy teljesen természetes dolog. Németországot emlegetted, de Németországban azért kisebb a reálbérnövekedés, a GDP növekedés és egyéb mutatók, mert egy világszinten olyan gazdag ország, ami már nagyon nehezen tud még ennél is továbbfejlődni. Erről ennyit.
8: 2010-től a világban alacsony kamatok voltak, a fidesz az olcsó hitelekből pörgette a gazdaságot, de ennek az időnek vége van, a kamatok emelkednek a világban, szóval a fideszes, hitelre épülő gazdasági modellnek vége, nincs már olcsó pénz, amiből fűteni lehet a gazdaságot, ez a probléma
A fidesz meglovagolt egy világgazdasági hullámot, de annak vége van, nem fog visszajönni az alacsony kamat.
8
"Az idei évben várható kb stagnálás."
Stagnálás? Több mint 15% csökkenés lesz az a "stagnálás"
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!