A közoktatás miért ennyire centralizált?
Nem csak a fenntartóra gondolok,hanem a rendszerre is.
Első lépésként, minden közoktatási intézményt ki kellene szervezni az államtól.Ugyanis, az állam rossz gazda.
Mehetnének alapítványoknak, egyháznak, vagy magántulajdonba.
Az alapítványi, egyházi kapna közszolgáltatási hozzájárulási támogatást az államtól.
A munkavállalók meg úgy alkudnák ki a fizetést, ahogy a versenyszférában.
Olyan szempontból is decentralizáció kellene,hogy a képzések idejét az iskola döntse el, saját hatáskörben.
Egy érettségire 3 év alatt fellehet készülni.A 4. év lehetne egyetemre felkészítés (pl matematikából,fizikából,biológiából...stb), akár idegebnyelvtudás fejlesztése.
Aki meg nem megy egyetemre, mehetne valamiféle más képzést tanulni a 3. év után.
Elég lenne, ha az állam csak az érettségi követelményeket szabályozná a középiskolákban.
Általánosban meg csak mérföldköveket határozna meg pl:4 osztályra kell tudni helyesen írni,olvasni,számolni az alapműveleteket.
Nem értem a kérdést.
Most, pár éve szerveztek mindent az állam és a "jó" egyházak alá. Addig az önkormányzatok voltak a fenntartók és szabad tankönyv választás volt.
És a Horn féle vatikáni egyezméyre hivatkozással soha nem csökkentették az egyházaknak folyósított támogatásokat akkor, amikor az állami iskolák támogatását csökkentették.
2#
Épp az a baj,hogy az állam lett a fenntartó.
Plusz a közalkalmazotti státusz megköti a béreket is.
#3
Aha!
Szóval a bosszú törvényt csupa szívjóságból fogják a tanárokra lőcsölni, hogy a státuszuk ne legyen akadálya a fizetésemelésnek.
Eddig sem kellett volna hogy az legyen, csak nem egy 10 éves vetítési összeget keellett volna alapul venni.
"Ugyanis, az állam rossz gazda."
Ezt az ostobaságot nyomják a politikusaid 35 éve.
Ennek hirdetésével történt meg a vadprivatizáció és adtak el mindent ami mozdítható, miközben azok egy részét másik ÁLLAM vette meg vagy más állam tulajdonában álló cég.
Amikor a közműszolgáltatókat eladták - privatizálták - akkor is ezt az ostobaságot kiabálták, hogy az állam rossz gazda, legyen magán tulajdonban, majd az milyen jó lesz mindenkinek. Aztán megvette a francia állam tulajdonában álló vízmű a magyar szolgáltatót és felemelte az árakat a magyar embereknek. Hiszen innen vitték a hasznot haza, hogy ott lehessen a franciáknak belőle több pénze.
Az állam nem rossz gazda!
Aki vezeti a céget, szolgáltatót, intézményt, az az EMBER lehet rossz gazdája és rossz működtetője. Pont ahogyan nem a tulajdonos irányítja a cégeket a legtöbb esetben hanem egy felelős, megbízott vezető és nem a Nestlé vagy az Audi cég tulajdonosa a hibás a cég aktuális rossz működéséért, hanem aki ott ül a cég vezetésében éppen. Ha nem jól mennek a dolgok akkor nem eladják ezeket a cégeket másnak hanem kirúgják a vezetőségét és szerződtetnek oda olyanokat akik jobban fogják csinálni.
Az "állam rossz gazda" szöveg miatt csökkent le az állami tulajdon, fizettünk sokszor többet a rezsiért évtizedeken keresztül, mint kellett volna, ezért nincsen ma saját repülőtársaságunk, és emiatt szűnt meg rengeteg munkahely, mert erre hivatkozva játszották át az állami vagyont.
Az állam a legjobb gazda HA olyanok vezetik az államot akik nem másoknak akarnak megfelelni, hanem a magyar állampolgároknak, akik az állami cégek valódi tulajdonosai.
Amúgy ha szétnézel csak itt Európában, itt is láthatod, hogy vannak ágazatok ahol a nyugati országok is próbálják visszaszerezni, azaz állami tulajdonba venni ismét az adott területet, mert nem megfelelően megy a működtetése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!