Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Melyik országban a legnagyobb...

Melyik országban a legnagyobb a centralizáltság?

Figyelt kérdés

Megdöbbenve láttam, hogy Magyarország lakosságának kb. 1/4-ét (agglomerációval) és GDP-jének kb. felét Budapest teszi ki.


Én a lakosságot vettem alapul és kíváncsi voltam, hogy melyik országoknál van még ilyen erős központosultság.

Ausztráliában a Sydney/teljes lakosság volt hasonló. Egy olyan ország, aminek a 90%-a lakhatatlan sivatag...


Lehetséges, hogy ez csak az én téves elképzelésem, de valószínűnek tartom, hogy pár évtizeden belül Budapest lesz az egyetlen település, mely képes lesz létezni a többi nélkül.


Szerintetek hol nagyobb a centralizáltság?

(És légyszíves ne olyanokat írjatok, hogy Vatikán, San Marino, meg Nigéria)



2018. jan. 7. 20:41
1 2
 1/11 A jó édes ***** válasza:
50%
Felesleges volt ennyire messzire menned - Ausztria, Szlovákia, Csehország, Görögország, Finnország vagy Portugália is hasonló. Balti-államok meg még inkább ilyenek. Hogy ezek közül van-e olyan, amelyik nagyobb a "centralizáltság", azt gondolom le tudod csekkolni abban, az adatbázisban, ahonnan ezeket az adatokat szerezted.
2018. jan. 7. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Hát, max. Ausztria, meg a Balti-államok. A többi nem éppen.
2018. jan. 7. 20:55
 3/11 anonim ***** válasza:
Izland, Ausztria, Görögország hasonló Európában szerintem. De Párizs és London súlya is igen nagy.
2018. jan. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Izland: a lakosság 40%-a Reykjavíkban lakik.
2018. jan. 7. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Izland referencia, te jó ég.

Izlandon 200 főtől város egy település...


(Bocs, amúgy nem téged akarlak fikázni, jó a válaszod)

2018. jan. 7. 20:57
 6/11 anonim ***** válasza:

Mit értesz azalatt, hogy önmagában létezni?

Amúgy meg mielőtt magad alá élveznél a GDP 50%-ától talán gondold végig, hogy attól, hogy egy cég Budapesten van bejegyezve nem biztos, hogy tényleg ott is állítja elő az értéket.


Prága agglomerációval 2 milliós és Csehország is 10 millás ország.

Szófia 1,3 millió, 7 milliós országban.

Belgrád 1,2, 7 milliós országban.

Zágárb 800 ezer, 4,2 millás országban.

Podgorica 200 ezer, 600 ezres az ország.

Ljubljana 300 ezer, 2 millás ország.

Dakar 2,4 milla, 14 millás ország.



De amúgy ilyen csak kis országoknál lehetséges de ha szétnézel találni elég sok hasonlót.

2018. jan. 7. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
72%
Ausztria hogy lenne már centralizált, amikor föderális állam? Nem attól centralizált egy állam, hogy egy városban sokan laknak. Szövetségi állam definíció szerint nem lehet centralizált.
2018. jan. 7. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Most mi ezen a meglepő? Budapest egy háromszor ekkora ország fővárosa volt, azóta el is vesztettünk olyan nagyvárosokat mint Kassa, Pozsony, Kolozsvár, Nagyvárad, Temesvár, Szatmárnémeti, stb... Utána meg a szocializmusban kiépült az akkori Budapest "köré" egy csomó lakótelep és kertváros, jócskán növelve Budapest méretét és lakosságát. Aztán az összes autópálya és a legtöbb vonat szintén Budapestre vezet, vagy maximum egy átszállással elérhető Budapest.


Elég centralizált országok még Katar, Izland, Djibouti, Bahama, Saint Lucia, Suriname, Uruguay, Gabon, Chile, és Görögország is.

(Jó ezek közül sok ország picike, de nem mindegyik.)

2018. jan. 7. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
28%

Budapest nem tudná létezni vidék nélkül.

1: nagyon sok dolgot vidékről szereznek be, így ha nem tudnának honnan beszerezni pl: eszközöket, így tönkremennének a cégek.

2: rengeteg cég vidéken tevékenykedik, csupán Pestre van bejelentve. Erre két példát is tudok, Lidl logisztikai központ Pestre van bejelentve, de valahol a semmi közepén Tiszaújvárostól néhány kilométerre, az autópálya lehajtónál van. Alig 200 kilométerre Budapesttől. A másik a szomszédom ( vagyis majdnem szomszédom, pár házzal arrébb lakik ) cége, Pestről indult, jelenleg 5 helyen van az országban kirendeltsége, bevételeinek nagy része már vidékről származik.

2018. jan. 8. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Japán.
2018. jan. 11. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!