Mégsem alacsony a pedagógusok bére, hogyha egyszer Budapesten is van bőven jelentkező pedagógusnak, ahol már Bécsi árak vannak?
Valami hiba van a kalkulusban. Ha egyszer a pedagógus bérek alacsonyak és ez gond, akkor miért pont az ország legdrágább részén a legkisebb a pedagógushiány?
Ez gazdaságilag teljesen ellentmondásos. Ha valóban olyan alacsony lenne a bér, hogy nem érné meg pedagógusnak menni, akkor a drágább nagyvárosokban alakulna ki legelőször a pedagógushiány, viszont ennek az ellenkezője a helyzet Magyarországon: a legszegényebb (így legolcsóbb) vidékeken van legnagyobb hiány belőlük, míg Budapesten abszolút minimális.
Tehát akkor mégsem a bérekkel van a baj? Vagy hol a hiba a logikában? Valaki világosítson már fel.
Bizony van hiba a kalkulusban! :)
Valamiért első prioritású közvetlen összefüggésbe hozod a vidék-nagyváros-árak-bérek tényezőket.
Teljesen figyelmen kívül hagyod pl a szakmai, oktatási okokat is,...
Valószínűlega fő probléma, hogy durván tájékozatlan vagy.
Budapest drága, de cserébe kapja az ember, hogy minden közel van. Aligha fog valaki Budapestről egyedül pedagógusként leköltözni egy kisvárosba azért, mert ott olcsóbb egy ingatlan, ha közben pl. a párjának itt van munkája, itt van az ismerősi köre stb.
És az, hogy "Budapesten is van bőven jelentkező pedagógusnak", eléggé semmitmondó, de bőven magyarázható a fentiekkel.
A gazdaság első számú mozgatója a bér/ár arány. Ha tényleg rossz lenne a bér az árak arányához képest (márpedig Budapest már tényleg nagyon drága hely), akkor sokkal több lenne a pályaelhagyó vagy az aki kimegy magánba, vagy aki versenyszférába helyezkedik el inkább.
De nem ez a helyzet, Budapesten a legkisebb a pedagógushiány állami szférában is. Itt bukik az elmélet, hogy baj van a pedagógusbérekkel.
Értem.
Magadban már előre eldöntött "válaszokat" fogadsz el, semmibe véve a tényezőket.
Klassz.
Laposföld, UFOk,,... mi lesz a kövi?
"A gazdaság első számú mozgatója a bér/ár arány."
. Régen olvastam ekkora f*szságot.
Ja, persze, csak 120 évvel vagy lemaradva közgazdaságtanból.
Dehogy bukik az elmélet, csak szimplán hülyeségeket beszélsz.
Egyrészt nem közölted, hogy honnan vannak információid a tanárnak jelentkezettek számáról, és ezek milyen számokat mutatnak pontosan.
Másrészt szépen figyelmen kívül hagytad azt a tényt, hogy Budapest a legnépesebb városunk, így nem túl meglepő, hogy ha Budapesten hirdetsz meg egy állást, nyilvánvalóan többen fognak jelentkezni rá, mint ha más településeken hirdeted meg ugyanazt az állást. Merthogy nyilván nem lakosságarányosan számoltál.
"A gazdaság első számú mozgatója a bér/ár arány."
Lehet, hogy az az első számú, de NEM KIZÁRÓLAGOS mozgatója. Márpedig ha más tényezők is bejönnek a képletbe akkor könnyen lehet hogy azok összeadódva már erősebbek lesznek mint az elsődleges faktor. Márpedig gazdasági kérdésekben, különösen a humán faktort tekintve, mindig rengeteg tényező esik számításba. Tessék, néhány amikről nem vettél tudomást:
1) Mivel Budapest az ország legnépesebb városa ezért statisztikai alapon a képződő tanárok jó része is innen származik, és lehet hogy van biztosított lakhelye a családja által.
2) A Budapestről származókat ideköti a család, barátok, emlékek, megszokások, érzelmek. Ezt egy bérkülönbség nem fogja kompenzálni.
3) Budapest kulturális és szórakozási lehetőségei messze az ország többi része előtt járnak.
4) Szakmailag is nagyrészt a budapesti oktatási intézmények viszik a prímet az országban, itt van a legtöbb karrierépítései, kapcsolatépítései és továbbképzési lehetőség.
5) Ha pedig mégis pályaváltáson gondolkodnának, erre Budapesten ezerszer magasabb esélyük van máshol az országban a munkahelyek bősége miatt.
"márpedig Budapest már tényleg nagyon drága hely"
Önmagában így ez is hamis. Az élelmiszer, rezsi, benzin, tömegközlekedés, boltok árai stb vidéken is annyik mint Budapesten. A vidéki megyeszékhelyeken most már az albérletek árai sincsenek sokkal lemaradva. A szolgáltatások olcsóbbak meg az ingatlan általában, de egyáltalán nincs radikális különbség a budapesti és vidéki árszínvonalhoz képest.
Szóval összefoglalva maximum pár tízezer forintos különbség lehet a vidéki és budapesti megélhetés közt, azért meg kb senkinek nem éri meg feladni az első pontban kifejtett lehetőségeket.
"Itt bukik az elmélet, hogy baj van a pedagógusbérekkel."
Maximum a te elméleted bukik, miszerint a pénz az egyetlen dolog ami motiválja az embereket, habár a pszichológia már vagy 100 éve bizonyította, hogy nem.
Közigazgatási állásportálnak erről más a véleménye.
"Tehát akkor mégsem a bérekkel van a baj?"
Eddig nem tűnt fel, hogy nem CSAK a bérekkel van a baj? Tüntetések épp arról szólnak, hogy a többi problémára is felhívja a figyelmet. Mégha ezt a kis részletett el is felejti megemlíteni a lakájmédia.
"Ez gazdaságilag teljesen ellentmondásos. Ha valóban olyan alacsony lenne a bér, hogy nem érné meg pedagógusnak menni, akkor a drágább nagyvárosokban alakulna ki legelőször a pedagógushiány, viszont ennek az ellenkezője a helyzet Magyarországon: a legszegényebb (így legolcsóbb) vidékeken van legnagyobb hiány belőlük, míg Budapesten abszolút minimális."
Na igen, ez is jól rámutat, hogy mennyire nem látod az emberi faktort. Szerinted mennyire reális hogy valaki BAZ megyébe megy vesződni a romungró gyerekekkel egész nap, 0 karrierlehetőséggel, otthagyva a budapesti barátait, esetleg családját, ha egyébként havi plusz pár tízezer forintért Budapesten is élhet?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!