Okos döntés lett volna az élelmiszerárstopot, a benzinárstopot és a rezsicsökkentést tavaly nyár végén megszüntetni teljesen, amikor 800 forintba került 1 liter benzin/gázolaj?
"Minden ilyen jellegű beavatkozás a gazdasági folyamatokba, káros."
Ezzel egyetértek. De a magyar lakosság jelentős része még a tél elején csődbe ment volna, szinte alig van fél évre elegendő megtakarítása az embereknek. Kormányozni kellett volna normálisan az elmúlt 13 évben, hogy ne ilyen helyzete legyen a magyar lakosságnak.
Elsősorban pénzügyi ismeretekre kellene oktatni az embereket, az iskolában tanítani kellene. Rengeteg olyan ember van, aki képtelen beosztani a pénz, rengeteg hiábavalóságra költ, ezért nincs megtakarítása.
A rezsicsökkentést fenn kell tartani, a többit előbb-utóbb ki kell vezetni, ahogy a benzinnel is tették. Sajnos az áremelkedést nem csak piaci folyamatok okozzák, hanem a cégek extraprofitra való törekedése is, amihez a kormány csak asszisztál, nem szab ki kemény büntetéseket. Gondoljunk csak bele, hogy a forint több mint 10%-ot erősödött az eurohoz és a dollárhoz képest, tehát az import árak durván lezuhantak, mégis emelik az árakat.
Mitől lett volna okos döntés?
Így is hatalmas volt az árnövekedés és most derül ki hogy ennek jelentős része szimpla lenyúlás volt és semmi nem igazolta az árak ekkora emelését rengeteg esetben.
Maga az árstop volt okos döntés és ezt bizonyítja, hogy fél évvel, egy évvel később sorra vezették be más országokban is az árstopot, volt ahol sokkal több termékre.
"Elsősorban pénzügyi ismeretekre kellene oktatni az embereket, az iskolában tanítani kellene. Rengeteg olyan ember van, aki képtelen beosztani a pénz, rengeteg hiábavalóságra költ, ezért nincs megtakarítása."
Eddig a pontig egyetértek veled. Cigire, alkoholra, fűre nem sajnálják a pénzt most se az emberek, pedig egyszer meg kéne csinálniuk azt, hogy összeadják, egy hónapban ezekre mennyit költöttek összesen. 2 nagybevásárlás árát biztosan havi szinten.
3-as
Én meg úgy látom, hogy sokkal erősebb állami piaci kontroll kellene. Ha a kontroll laza, akkor a cégek kényük kedve szerint növelik az árakat. A forint 10%-os erősödése után csökkennie kellene az áraknak, a cégek mégis tovább növelik azokat, ezzel extraprofitra tesznek szert.
#7 Így van. De mindig van hátulütője is a dolgoknak és hosszútávon nem az a jó megoldás ha mindent keményen az állam irányít.
A vásárlóknak is jelentős szerepe van abban, hogy szabadon növelhetik egyes termelők az áraikat, mert egyszerűbb panaszkodni, hogy milyen drága lett, mint keresni helyette egy hasonlót ami olcsóbb. Ha nem csökken a cég forgalma az áremelés után akkor miért ne emelne még jobban az áron?
Ez alól kivételek az olyan termékek amikből nem tudsz máshonnan beszerezni persze, és mindig kell mellé a pénzügyi felügyelet is.
Ez egy nagy hiba volt, hogy csak most tavasszal kezdett bele a gazdasági versenyhivatal az árak ellenőrzésébe, mikor teljesen egyértelmű volt hogy ilyen mértékű áremelkdést semmi nem indokol ami a magyar élelmiszereknél volt például.
Nevetséges, hogy hagyták pl. a sajtok árát akár 8500Ft/kg-ra is felmenni, miközben az ellenőrzés hírére rögtön a felére estek vissza az áraik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!