A forint erősítés nem állította meg a bolti inflációt, de igen nehéz helyzetbe hozta az építőipart és ingatlanpiacot. A Fidesz ezt is elrontotta?
Az erősebb forint miatt a külföldi befektetők számára drágábbnak tűnik az egyébként is (a helyi viszonyokhoz képest) drága ingatlan. Ezért visszaesik majd a befektetők száma. De ami még súlyosabb, hogy ezért cserébe olyan magas államkötvény kamatot kell fizetnünk, olyan magasra kellett növelni az alapkamatot is, hogy banki ügyintéző ismerősöm szerint szinte már kezd leállni a hitelezés, olyan magasak a törlesztők, hogy radikálisan kevesebben vesznek fel hitelt mint pár éve. És mivel a magyar az csak hitelből tudott ingatlant venni, ha nem ilyen rosszak a hitel felvétel feltételei és nem vesznek majd fel ilyen kamatra, az befagyaszthatja az ingatlanpiacot. Ha az befagy, akkor az építőipar is megy a levesbe, ami több százezer új munkanélkülit eredményezhet.
És mit kapunk mindezért cserébe? A boltban folyamatosan mennek fel pofátlanul az árak még mindig. Még egy ócska kis babkonzervért is 1200 forintot elkérnek már. Ami régebben 350 forint körül volt. És mondom, az árak pofátlanul nőnek tovább, ergo nem kaptunk semmit cserébe.
A Fidesznek sikerült ezt is elcsesznie? A lehető legrosszabbul kezelte ezt a helyzetet?
Hiába olcsóbban szereznek be most külföldi árut a kereskedők, ha a készletük nagy része még drágán lett megvéve és sok egyéb kiadásuk is drágult, például az üzemanyag, mert a termékek szállításához ez mindenképpen kell. Olcsóbban nem adhatják a korábban megvett az árut, mert akkor buknak rajta. Az új beszerzéseket sem biztos, hogy sokkal olcsóbban fogják adni, mert már hozzászoktatták a vevőiket a magas árakhoz, nagyobb haszonkulccsal értékesíthetnek és az árfolyamkockázatot is a vevőkkel fizettetik meg, a költségeik sem lesznek alacsonyabbak.
Nem csak a kereskedőknek jó, hanem az államnak is jól jön a megdrágult termékek után befizetett több ÁFA, több az adóbevétel, többet költhetnek. A kereskedőknek és az államnak sem érdeke, hogy nagyon letörje az inflációt. Ugyan valamennyire visszaesett a kereskedelmi forgalom, de nem annyival, mint amekkora az infláció, mert sokféle terméket mindenképpen meg kell venniük az embereknek. Ha csökken az infláció, a magas árak már megmaradnak és csak lassabban fognak emelkedni ezután. A csökkenő infláció csak ennyit jelent.
A Forintot az 1.1-es EUR/USD árfolyamig erősödő Euro húzta vissza. Ellenkező esetben a magas kamatok ellenére még mindig 400, vagy felette lenne egy Euro ára. Olvasgattam elemzéseket, hogy idén várható még az Euro gyengülése 1.06-os EUR/USD árfolyamig (1.06 és 1.1 között fog ingadozni idén az elemzők szerint) és ez megint lerántja a Forintot, akkor ez majd jól látszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!