Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A szocialista országokban a...

A szocialista országokban a mentális egészség tényleg tabunak számított?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, hogy az ilyen országokban mindig magasabb volt az öngyilkosság aránya is, és sok volt az alkoholista és a nyugtató függő. Ismerek sok embert, akik olyan szinten rászoktak a nyugtatóra (Frontin stb-re), hogy anélkül már egy órát se tudnak meglenni, mert elvonási tüneteik lesznek. Hasonló mint a kábítószer. Meg ugye elég sok az idegbeteg skizofrén, akiknek más egyéb mentális betegségeik vannak pl. szorongás, depresszió, sokan szenvednek alvási zavarokban, önértékelési gondok, étkezéssel kapcsolatos kóros soványság. Ezekkel szerintem ma sem foglalkoznak kellőképpen, pedig már egész fiatalokat is érint a dolog sajnos. Ti hogyan látjátok ezt?

2023. ápr. 8. 04:29
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
88%

#8-9

A szokott bullshit szöveg, de legalább nincs bõ lére eresztve.

2023. ápr. 8. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 Phoney ***** válasza:
62%

Olyan értelemben számított "tabunak", hogy akinek kezelésre szoruló pszichés problémái voltak, az a köztudatban "elmeroggyant" volt, és természetesen pszichológushoz is csak "elmeroggyantak" jártak. Az emberek ennek fényében minden pszichés tünetet izomból magukba fojtottak, aminek meg is lett az a jellemző eredménye, hogy a konveziós zavar (tisztán pszichés eredetű testi tünetek) lett a korszak jellemző mentális betegsége, meg persze mindenféle pszichoszomatikus betegségek, illetve az alkoholizmus. (Nem tudom, mennyi nyugtató fogyott akkoriban, de bizonyára akkor is tömegesen felírták azoknak, akik ezt válaszották az ivás helyett.)


Ez a probléma persze az egész világot jellemezte valamennyire a 20. században, de nyugaton akkor is elfogadottabb, vagy akár "divatosabb" volt terápiába járni. Szocialista sajátosság annyiban volt, hogy a kommunista ideológia bizonyos pontokon ütközött az emberi természet valóságával, így a pszichológia (különösen a pszichoanalitikus irányzatok) bizonyos eredményeivel is. Azért is nem tudtak mit kezdeni siralmas állapotokkal, mert a rendszerszintű okok egy jó része elvből tagadott tabu volt. (Nem a tudomány, hanem a kommunizmus eszményei diktálták, hogy mitől lesz boldog az ember.) Persze, ilyen okok a kapitalizmusban is voltak, meg vannak is, kezdve a "sikeres" ember boldogságának mítoszával.

2023. ápr. 10. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 gungasam ***** válasza:
Én mindkét rendszerben több évtizedet éltem és szerintem nem volt tabu. Egyszerűen nem volt annyira felkapott, közbeszéd tárgya mint az utóbbi időben. Magam is szedtem Frontin nevű nyugtatót, de nem volt és nincsen baj a mentális egészségemmel. Nekem például a fülzúgás okozott gondokat és erre írta fel az orvos a Frontint, már 2007 után. A Frontin csak receptre kapható gyógyszer és ha nem szakorvos(ideggyógyász) írja fel bizony elég drága a napi szedése. Aki Frontint szed nem feltétlen mentális problémával küzd. Például ha valaki testi sértés vagy ahhoz hasonlítható más sértés (internetes inzultus) áldozatává válik , időszakosan szüksége lehet nyugtatóra. Én egy évtized után hagytam abba a Frontin szedését teljesen magamtól. Nem ismerem a jelenlegi statisztikákat de szerintem a rendszerváltás 30 évtizede után van legalább annyi alkoholista, idegbeteg és öngyilkos mint abban a korszakban mikor a fél ország ingázott.
2023. júl. 30. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!