Tényleg igaz, hogy a Római Birodalom bukását nagyrészt a kultúra hanyatlása és a régi erkölcsök elfeledése okozta?
Nyílván sok más tényező is közbeszólt, de hallottam olyan véleményt is, hogy a kultúra hanyatlása is okozta Római Birodalom bukását. Azt is hallottam, hogy a régi erkölcsi normák feledésbe merültek.
Kérdésem, ez tényleg így van-e? Ha igen, akkor milyen jelei voltak a kultúra és erkölcsök hanyatlásának?
Igen: felszámolódott a demokrácia, a helyét átvette az egyetlenegy, teljhatalmú uralkodó által vezetett császárság, körülöttük kiépült egy egyre gazdagabb, egyre gátlástalanabb patríciusréteg (a korszak oligarchái), a birodalom végtelenül korrupt lett.
Egyre önfejűbb, hülyébb, egyre őrültebb császárok kerültek az élére (vagy épp gyengekezű senkik), akiket NEM LEHETETT LEVÁLTANI, egyre nőtt a hatalmuk, míg végül a cezaropápizmus intézménye is kialakult, sőt, ISTENKÉNT kellett tisztelni az egyszemélyi uralkodót, még oltáron is áldozni neki!
A görögöktől átvett demokrácia romjain kiépült egy személyi kultusszal operáló, mélységesen korrupt, diktatórikus, központilag vezérelt rendszer, amiből eltűnt az ellenzék, a fékek és az ellensúlyok, a kritika - és ez végül a birodalom belső összeomlásához vezetett, a polgári és katonai morál teljes fellazulásához (a saját polgárai sem hittek már Rómában).
Volt császár, amelyik a saját lovát tette meg szenátorrá (Caligula), klinikai értelemben is őrült uralkodók (pl. Néró is) garázdálkodtak, teljhatalommal - és kötelező volt vigyorogni nekik.
A demokrácia hanyatlása automatikusan a kultúra hanyatlásával is járt, a magaskultúra helyét a néphülyítő, agresszív tömegmanipuláció és a vérengző gladiátorjátékok vették át, ekkoriban született a "kenyeret és cirkuszt a népnek" gondolat.
Egy ilyen szinten leromlott erkölcsű, autokratikus módon, egyszemélyben vezetett birodalom képtelenné vált az önkorrekcióra - a mindenfelől támadó barbár hordák pedig egyszerűen elsöpörték.
Tehát igen: a régi, demokratikus erkölcsök lezüllesztése, a korrupció, a személyi kultusz, a császárság kiépülése ágyazott meg a birodalom bukásának - mert olyan államrend alakult ki, amelynek a vezetője, még ha egy őrült is volt, teljhatalommal bírt és senki, semmi nem gyakorolt kontrollt vagy építő kritikát fölötte.
#8 ez is igaz, de nem ez volt az ok (amit leírsz, már az okozat, a tünet csupán).
A mélyebb oka ugyanaz volt mint ami minden nagy birodalom, legutóbb a Szovjetunió szétesésének és porba hullásának: egyszerűen belülről annyira szétrohadt a rendszer és lenullázódott a morál, hogy már senki nem hitt benne, még a saját vezetői sem végül, hogy életképes, hogy megéri érte megküzdeni.
Ennek oka mindig a demokrácia és a belső KONTROLL leépülése, ami képtelenné teszi a rendszert arra, hogy önmagát javítsa meg, ha elromlik.
Rómában a demokrácia folyamatosan leépült és egyre inkább egyetlen személy és egy nagyon szűk, korrupt patríciusréteg kezébe került minden hatalom - és egyre inkább kontroll, fékek, ellensúlyok és valódi vita nélkül születtek a döntések (sokszor elmebeteg császárok fejében).
A rendszert felemésztette a korrupció és a központosított hatalom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!