Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy lehet 2/3 minden választá...

Hogy lehet 2/3 minden választáson a Fidesz javára, ha a szavazók nem is kétharmada, hanem kb. 49, 51%-a szavazott csak rájuk?

Figyelt kérdés
Nem tudom pontosan a számokat, de ha azt mondják, hogy a szavazatok kétharmada az övék, akkor az 70 valahány százalék lenne. Ez milyen választási rendszer? Lehetne ezt egyébként módosítani?
2023. febr. 21. 10:29
1 2 3 4 5
 11/41 anonim ***** válasza:
80%
Tömören úgy, hogy a választási rendszer némiképp bonyolultabb ennél.
2023. febr. 21. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/41 anonim ***** válasza:
92%

Nem hiszem hogy jó lenne ez a választási törvény amit a Fidesz minden más párt és érdekcsoport kizárásával saját győzelme maximalizálására alkotott meg.


Csak abba gondoljunk bele hogy lesz egy másik párt aki hasonlóan teljesít és 2/3-ot kap és átír minden törvényt alkotmány stb.? 4 évente átírják az összes törvényt az aktuális kormánypárt érdeke szerint?


Így könnyű belátni hogy ez a választási törvény nem legitim de legális mert a Fidesz elfogadta de kb. csak az ő érdekében és nem az ország érdekében.

2023. febr. 21. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/41 anonim ***** válasza:
77%

Ugy hogy nem erted a valasztasi rendszer mukodeset. Van 106 egyeni korzet. Ha indul minden korzetben 5ember akkor a szavazatok 20,01%val mar korzetet es mandatumot lehet nyerni. Az nyer akire tobben szavaztak es kész. Nem számít az arany sem a kulonbseg, csak kozvetve(kompenzacio) Tehat elmeletben kb 20%os szavazat arannyal is el lehetne vinni 106 egyéni mandatumot. Az meg mar majdnem 2/3ad, pedig az emberek 80%a masra szavazott.


Nalunk emellett van listas bejutas, erre kozvetlenul szinten szavazol plusz ott van a kompenzacio. Ezt osztjak el a listas kuszobot elert partok kozott.


Persze mondhatnad hogy miert nem kozvetlenul csak listakra szavazunk, vagyis partokra. Azert mert ez is torz eredmenyt adna. Ha aszerint osztanak ki a mandatumokat hogy hany %ot szereztek akkor a vegeredmeny az lenne hogy nehez lenne abszolut tobbseget szerezni. Persze a fidesznek ez ment volna mind a negyszer, de eg, normális tarsadalomban 5 6indulo partnal 30%ot is nehez elerni, lasd Nemetorszag. Igy pedig nehez lenne kormanyt alakitani onalloan, mert ahhoz minden esetben koalicio szukseges. Ezzel a rendszerrel konnyebb abszolut tobbseget elerni es onalloan kormanyt alakitani.

Egy elaprozodott eredménynél nem is biztos hogy a legtobb szavazatot kapott part alakithatna kormanyt. Ha van egy 30%os part meg ket 20%os es egy 12%os akkor ha utobbi harom osszefog akkor ok alakitanak kormanyt es nem az akit a legtöbben tamogatnak. Ez talan igazsagos lenne? Ugyanigy sipotoznatok.


A rendszer nem tokeletes, de a gyoztest segiti, nem pedig a fideszt. Ha ezzel a rendszerrel az ellenzek kap tobb szavazatot akkor az o kormanyalakitasukat konnyiti meg a rendszer ugyanezert. Mert a gyoztest kompenzalja.

2023. febr. 21. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/41 anonim ***** válasza:
12%
12) A jelenlegi választási törvényt a demokratikusan megválasztott parlament fogadta el. A 2012 előtt hatályban lévő választási törvényt pedig az egypártrendszerű szocialista diktatúra parlamentje fogadta el. Igaz, hogy az ellenzéki kerekasztal tárgyalásokon is előrkeürlt a választási rendszer krédése, de egyrészről az ellenzéki kerekasztal maga se volt egy demokratikusan megválasztott képviselet, másrészről meg korán sem volt ott se képviselve minden társadalmi szervezet.
2023. febr. 21. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/41 anonim ***** válasza:
15%
Egyébként nem tudom milyen körzeti határokról beszéltek, még Budapesten is stabilan elérte a Fidesz az egyéni körzetekben a 40%-ot, az ellenzéki összefogás és a Fidesz között legtöbb helyen 5%-on belül volt a különbség és egy egyéni mandátumot még ott is megnyert a Fidesz. Szóval még BP_n belül is encecs lenne olyan körzeti határokat meghúzni, hogy az ellenzéknek ekdvezzen-
2023. febr. 21. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 anonim ***** válasza:
0%
A rendzervaltas utan vegig koalicios kormanyzas volt es tokeletesen latszott hogy az sem jo. Egyszeruen a politikai kultura es a tarsadalom nem erett arra hogy jol mukodjon egy koalicios kormanyzas. Ezert lett ez a rendszer hogy konnyebb legyen abszolut tobbseget szerezni.
2023. febr. 21. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/41 anonim ***** válasza:
34%

A parlamenti képviselők egyik fele az országos listás szavazatokból jön össze. Ehhez hozzájönnek még a vesztes- és győzteskompenzációs szavazatok, és nem is pont százalékos az elosztás, hanem d'Hondt mátrixszal osztják el. De ne menjünk bele a részletekbe, a lényeg, hogy itt nagyjából szavazatarányos a képviselők eloszlása.


A parlamenti képviselők másik fele viszont az egyéni körzeteket nyert képviselők. És hát a körzetek többségében a Fidesz szokott nyerni. 2018-ban például sok bosszúságot okozott az ellenzéknek, hogy sok helyen csak hajszállal nyert a Fidesz jelöltje, így a 2/3 nagyon kevés szavazaton múlott. Régen volt második fordulója az egyéni képviselők választásának, amibe a három legjobban szerepelt jutott tovább, és vissza is tudtak lépni a másik javára. Ezekben a szoros körzetekben a hajszálnyival lemaradó ellenzéki jelölteknek összejöhetett volna a második fordulóra másik ellenzéki pártok szavazóiból még annyi szavazat, hogy megverjék a fideszes jelöltet. És aztán ezért találták ki az ellenzéki összefogást a 2022-es választásokra, hogy ha egy ellenzéki jelölt hívja ki a Fideszes jelöltet, akkor hátha meglesz sok körzetben a többségük. Nos es nagyon nem jött össze, mert a 2018-ban Jobbikra szavazók többsége nem akart baloldali pártra szavazni, és mert Márki-Zay Péter szerencsétlen kommunikációja (amit nyilván ki is forgatott még a Fidesz) sok bizonytalant elijesztett az ellenzéktől.

2023. febr. 21. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 anonim ***** válasza:
69%

1. Aránytalan, egy fordulós rendszer van, 25%-os eredménnyel is nyerhetsz, ha van legalább négy ellenjelölted szerez ennél kevesebbet (pl. 24,23,22,6).


2. A körzeteket átszabták a korábbi választások eredményei szerint, úgy, fideszes többségű körzetből sokkal több legyen mint ellenzékiből.


3. A mandátumok többségét körzeteknek osztják (a 199 helyből 106-ot), csak a kisebbségét osztják listásan (93 mandátumot).


4. Bevezették a világon egyedülálló GYŐZTESKOMPENZÁCIÓT - azaz a töredékszavazatok elosztásánál, a mándátumkalkulációnál szegény győztest "kompenzálják" a leginkább, amiért olyan peche volt, hogy győzött csórikám. :-))) Ez valódi hungarikum!


5. A választási csalások, láncszavaztatások már csak hab a tortán (de valójában nem azok miatt nyer ekkorát a Fidesz, hanem a mandátumkalkuláció révén kreálnak a szavazatok 52%-ból 69%-nyi mandátumot maguknak).

2023. febr. 21. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/41 anonim ***** válasza:
100%

18as ezt azért nezegesd


[link]


Listas szavazatok es mandatumok aranya reszt.


A regi rendszer sem volt jo es igazsagos, mert olyan nincs. 90ben es 94ben sokkal rosszabb volt a felülreprezentáltás

2023. febr. 21. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 anonim ***** válasza:
100%
Mert így van megcsinálva a választási rendszer pl egy egy helynek többet ér a szavazata illetve ha magasabb a szavazati arány a Fideszre akkor is több mandátumot kapnak és így szépen összeadódik meg hasonló nyalánkságok
2023. febr. 21. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!