Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az MSZMP miért nem tiltotta...

Az MSZMP miért nem tiltotta be pár év után a maszekolást, amikor látta, hogy milyen káros hatása van a társadalomra?

Figyelt kérdés

Magyarország 1980-ban nagyon nehéz gazdasági helyzetbe került, ezért, hogy felpörgesse a gazdaságot, az MSZMP engedélyezte a magánszektor erősebb térhódítását, bevezetett pár kapitalista elemet a gazdaságba, megjelentek a vállalkozók.


Csakhogy ezt azt eredményezte, hogy egy csomó ember elkezdett másod-harmadállásokat vállalni, túlhajszolni magát, hogy minél több pénzt keressen és minél jobban hasonlítson az élete arra, amit az amerikai filmekben látott. Emiatt robbanásszerűen terjedni kezdett az alkoholizmus, az öngyilkosság, a családok szétszakadása. Jó korabeli film ami bemutat egy ilyen kapitalista családot pl. a Csók Anyu.


1985-86 fele miért nem látták be Kádárék, hogy nem éri meg a magyar emberek életét feláldozni a jobb gazdaságért, és nem tiltották be újra a magánszektort, hogy csóróbban, de szocialista nyugalomban éljünk, mint a szovjetek vagy a kelet-németek?



2023. febr. 16. 18:08
 1/5 mindentudó99 ***** válasza:
96%
És a szovjetejnél nem volt alkoholizmus?
2023. febr. 16. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
97%
Mert így kevésbé utálták a rendszert az emberek. Volt egy kis piacgazdaság.
2023. febr. 16. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
92%

Mert már akkor sem volt normálisan, önállóan gondolkodni a nép. Az az irány jó lehetett volna, ha a társadalom - és nem a politikától várni a megoldást mindenre - kialakított volna egy önszabályozó hozzáállást, amit a rendszerváltás során továbbcsiszolhatott volna a társadalom.

A magyarral ez a baj, hogy mindig mindent egy felsőbb vezetéstől várna el.

2023. febr. 16. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 AxumFlyer ***** válasza:

A maszekolásnak milyen káros társadalmi hatása volt? Az emberek hajtottak, mert volt látszata, a maszek emeletes házat épített, nyugati kocsit, színes tévét vett. Nem volt idejük alkoholizálni meg öngyilkosnak lenni.

Amúgy a szocializmus működésképtelen gazdaságilag, mert a jól teljesítő cégektől elvonják a pénzt és odaadják a lustáknak. A szocializmus mindig akkor működött, mikor volt benne egy kis kapitalizmus: maszek, háztáji, kisszövetkezet, BC számla. Aztán annyi kapitalizmus lett benne, hogy meg is szűnt.

2023. márc. 12. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A "maszekolás" rengeteg hasznos dolgot hozott. A maszekok sok embernek adtak munkát, rengeteg olyan szolgáltatást, terméket állítottak elő, amit a nagyipar nem tudott előállítani. Ilyen volt például Kádár koporsóján a bronz fogantyú. Azt egy iparművész készítette a Villányi úton (mivel a koporsó drága volt, kis szériában).

Rengeteg egyedi és kis szériás termékeket állítottak elő. A rádió és TV- , az akkor még divatos szőrme termékek- javítása is olyan szolgáltatások voltak, amit az állami és szövetkezeti szektor nem tudott teljesen lefedni.

Sokan túlhajtották magukat, de még többen az akkor körülmények között viszonylag jól megéltek belőle.

Az Aszódi Ferromechanikai szövetkezet például Ausztriába gyártott réz és bronz dísztárgyakat. Az "alkalmazottak" gyakorlatilag maszekok voltak. Egymástól szinte függetlenül dolgoztak. A melósok bementek az irodába, felvették az alap- és segéd- anyagokat, a saját műhelyükben (amik láttán már az akkori munkavédelmisek is megugrották volna a hátraszaltót) elvégezték a munkát, majd a kész (vagy félkész) terméket visszavitték. A hónap végén elszámoltak.

A maszekok élete nem volt annyira gondtalan, mint manapság mesélik. Az adózás első körben bevallással ment. Ha ez a tanácsi (ma önkormányzat) tisztviselőnek nem tetszett jelképes indoklással "kivethették az adót" (hasra ütve mondtak egy befizetendő összeget).

Volt olyan vadhajtás is, hogy a 70-es évek végén nagy csindratattával letartóztattak és bebörtönöztek egy maszekot, aki sok embernek adott munkát (első sorban rokkantaknak). Valakinek "csípte a szemét", ezért a maszekot lesittelték, a munkatársak mehettek isten hírével (igazából a munka nélkül maradt rokkantak miatt került az ügy nyilvánosságra). Az adott maszekba azzal szálltak bele, hogy ő csak az üzleteket kötötte és a munkát másokkal végeztette el.

A "maszek" egy nagyon heterogén fogalom. Volt, aki a napi betevőért gürizett, de voltak olyanok is, akiket ma középvállalkozónak hívnánk.

Az alkoholfogyasztás viszonylag jelentős gond volt, de pont a maszek világban a munkaidőben sokkal alacsonyabb volt, mert ott az elvégzett munkát fizették, nem a jelenlétet.

A rendszerváltás után hivatalban dolgoztam. Az asztalok alatt rengeteg üres üveg volt...

júl. 28. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!