Messze a 2008-as. A magyar baloldal mindent megtett, hogy a magyar emberek fizessék meg a válságot és az elhibázott politikát. A magyar baloldal vállalkozásokat és életeket tett tönkre. Amikor a baloldal volt hatalmon abban az időben akkor az emberek fizettek meg minden elhibázott döntést amit a bukott baloldali politikusok hoztak. A bukott baloldal egyáltalán nem tud válságot kezelni. Szinte páratlan amit akkor a baloldal csinált.
Ezzel szemben a mostani válság sikeresen van kezelve. Az emberek olcsón tankolhattak több mint 13 hónapon át, az olajszabkció bevezetéséig amivel Brüsszel szétverte a benzinárstoppot. A rezsicsökkentés is él, a Beüsszeli szankciók ellenére is. Az infláció nem szabadult el, az euró stabil.
Amikor a baloldal kormányozott 200 ezer forint volt az átlagbér is, ma 540 ezer. A baloldal idejében nem volt benzinárstop, nem volt rezsicsökkentés, és a baloldal idejében az euró is naponta romlott, arról nem is beszélve, hogy amikor a baloldal “kezelte” a válságot naponta drágult minden.
A probléma nagyságát tekintve ez a mostani a nagyobb válság, mert minden országot érint a környezetünkben, egymásra rakódik a pandémia okozta válság, az energiaválság majd a háború és a szankciók okozta válság is. Olyan hatásai vannak amik majd még most fejtik ki igazán a hatásukat, hiszen eddig volt lehetőség a kőolaj és gáz vásárlására az oroszoktól - mostantól ez nem lesz, vásárolhattak még a meglevő szerződéseik szerint alapanyagokat az ipar számára és ez sem lesz a jövőben.
Tehát nem csak pénzügyi válság van kialakulóban, amiben eladósodnak egyre jobban az országok, hanem hiány is lesz az ipar számára szükséges alapanyagokból, termékekből, ami munkahelyek megszűnéséhez, további áremelkedésekhez fog vezetni sajnos. Február-márciusra kezd majd igazán látszani mit is fog még okozni.
Ha viszont arra vagy kíváncsi, hogy Magyarország, mint állam, mint gazdaság számára melyik válságidőszak volt rosszabb, akkor egyenlőre a 2009-es válság a rosszabb. Akkor az ország a válság kezdetekor rossz állapotban volt, nagy volt az államadósság és épp a devizaadósság nőtt meg aminek elment az árfolyama. Akkor már magas volt a munkanélküliség, már mentek a cégek között a körbetartozások, mert az állam nem tudott fizetni és így egymásnak sem tudtak fizetni, adózni, béreket fizetni viszont időben kellett. Sok cég már csődközelben volt, az önkormányzatok már eladósodtak a válság kezdete előtt is. Most szerencsére az adósságállomány bár magas és emelkedett is, de a szerkezete jobb, az árfolyamváltozás kevésbé hat rá. Az önkormányzatok nem voltak eladósodva, a beruházások tovább folynak, nem megszűnnek munkahelyek, hanem újak jönnek létre - egyenlőre. Az infláció az ami szörnyű és emiatt a lakosság egyből érzi a válságot. A devizaválságban ez késleltetett volt, mert először csak a devizahiteleseket érte és később érte a lakosság többi részét.
2008-as mert az még valódi volt a mostani 80% a kamu meg blöff!
A 2008-as özzeomlásban nem építkeztek meg beruházak úton útfélen, most meg azért meg lehet nézni, hogy sokan nem sajnálják a pénzt semmire!
A 2008-as méretű válsàg azért nagyon ritka, max. az 1933-as, hasonlítható hozzá, bár az sem teljesen, de jelenleg azért közelében sem járunk egy hosszú éveken keresztül tartó, magas munkanélküliséggel járó válságnak.
Recesszió van és lesz még egy ideig, de ez önmagában még nem nevezhető válsàgnak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!