Ha a most végző diákok 80%-a a jövőjét nem Magyarországon, hanem külföldön képzeli el, azt hogyan tudja megváltoztatni Magyarország kormánya?
Ha a most végző diákok 80%-a a jövőjét nem Magyarországon, hanem külföldön képzeli el, azt hogyan tudja megváltoztatni Magyarország kormánya?
(Egy Forbes kutatás szerint, amit itthon nem igen híresztelnek.)
A mostani tanártüntetés is rátett szerintetek egy lapáttal? Az elmúlt 12 év kormányzása nem szimpatikus a fiataloknak vagy csak a nagyobb pénzért mennek ki?
Ezzel az is a gond, hogy pont az az értelmiségi, tanult szakemberek mennek ki, akik nagyban tudnák az országot felvirágoztatni.
Maradunk tovább (+10-20 évig) bedolgozó üzemország?
#29-#30
"Mi nem konkrét ezen?"
Az, hogy tartomány szerint vannak besorolva az országok, nem konkrét értékkel. Mi 5-10% között vagyunk, de az nem derül ki, hogy 5,1%, vagy 9,9%, ezért nem konkrét.
"Ne dugjuk már a homokba a fejünket, mindenki pontosan tudja, hogy egy létező és egyre szélesebb körben jelentkező jelenség az, hogy fiatalon külföldre mennek a magyarok..."
Egyre kevésbé széles körben jelentkező jelenség, hisz egyre kevesebben mennek külföldre. A kivándorlás 2006 és 2012 között tetőzött, 2013 óta a kitelepülők száma stagnál, 2016-tól pedig csökkenésnek indult, sőt 2018-tól már a visszavándorlásban tapasztalható némi növekedés.
"Minél több magyar megy ki, annál több fő fog kint családot alapítani. Aki meg kint alapít családot, az nagyon jó eséllyel nem jön vissza. De ha mégis, akkor is évekig vagy évtizedekig kint dolgozik, kint gyarapít, kint adózik."
Ez benne van, és minden más ország esetén is így van. Ez egy természetes folyamat, hisz az Unió tagjai vagyunk, amely lehetővé teszi a szabad munka erőáramlást. Mi lenne a megoldás szerinted, hogy ne vándoroljanak ki?
Legyen osztrák, vagy cseh életszínvonal? De hát ott még többen vándorolnak ki!
"Továbbá ne tegyünk úgy, mintha itthon nem nyugati áron lenne már régesrégen minden."
Te ne tégy úgy, mintha nyugati áron lenne minden. :)
"És hidd el, hogy ez a társadalom munkaképes részéből hiányzik és ez baromi sok."
Akkor mit szóljon Lengyelország, ahol majdnem kétszer annyi a kivándorlók száma? Talán mégsem olyan baromi sok, hanem ez egy normálisnak tekinthető szám.
Egyáltalán nem bonyolult a dolog: Pénz.
Amíg külföldön ugyanazzal a munkával többszörösét keresi addig menni fog.
Diákként ha engem megkérdeztek én sem itthon képzeltem el a jövőmet. Határozottan külföldön képzeltem el a jövőmet.
Aztán ráeszméltem, hogy külföldön sem egyszerű jó életet leélni szaktudás nélkül. Kétségtelenül többet keres egy konyhai kisegítő vagy mosogató külföldön, mint Magyarországon, de ezzel még jelentősen elmarad a fizetése az ottani átlagtól, tehát átlagon aluli életszínvonalat tud élni a célországban. Ahhoz, hogy kényelmes életet éljen az ember külföldön egy erős szakma és nyelvtudás szükséges.
Magyarországon elvégeztem villamosmérnök BSc képzést, utána ráeszméltem, hogy frissdiplomásként / pályakezdőként szintén nem egyszerű külföldön elhelyezkedni, csak x év szakmai tapasztalat után kell az ember a cégeknek.
Ezért, hogy piacképes legyek és jó bérért, jó helyre vegyenek fel külföldön tapasztalt mérnökként, Magyarországon kezdtem el tevékenykedni egy multinál, ahol gyűlt a tapasztalat és a munkával eltöltött idő. Közben lehetőségem nyílt hybrid munkavégzésre is egy másik cégnél magasabb bérért, HO-ból dolgozom javarészt, egy hónapban 1-2x látogatom meg a telephelyet.
Rájöttem időközben, hogy számomra a kényelem, nyugalom többet ér a pénznél, jelenleg nettó 600 000 keresek és a saját házamból végzem a munkát. Nyilván többet keresnék tapasztalt villamosmérnökként külföldön, de amire szükségem van nekem arra bőven elég a fizetésem, félre is tudok tenni belőle. Valószínű, hogy nem leszek sosem milliomos de nálam nem az az elsődleges, hogy nyugdíjas koromra villában éljek és luxusautókat vezessek addig pedig kidolgozzam a belemet, fontosabb, hogy egy boldog, kiegyensúlyozott életet éljek fiatalon is ami biztosított számomra a jelenlegi életkörülmények között. Ha mégis nagy baj lenne (amit még nem érzek) akkor szerencsére 6 éves villamosmérnöki tapasztalatommal már külföldön sem okozna gondot az elhelyezkedés (több külföldi cég is megkeresett + relocation ajánlatot is kaptam).
Persze nyilván ha valaki külföldön találja / találta meg a számításait azzal sincsen semmi gond, de nem olyan egyszerű ott egy stabil, kényelmes életet kialakítani, mint amennyire elsőnek gondolná az ember.
" és a saját házamból végzem a munkát. "
Tudod ez a szerencséd. A saját házadból. Ha nincs saját házad, mert a szüleid nem vettek, akkor nettó 600-ból mire raknál össze egy saját házat most? :)
Most nyilván én is csak a saját környezetemből tudnék példákat hozni, ami nem reprezentatív, de önerőből 20-30 körül csak olyan ismerősöm vett lakást, aki külföldön melózott előtte évekig. Kamionos, vendég látós, programozó (!), gyári munkás, mind, mind Németországban, Ausztriában vagy Angliában dolgozott és abból lett itthon valamije (már aki egyáltalán hazajött).
"Azért önerőből 20-30 évesen a nyugati orszàgokban sem sokan tehetik meg,hogy sajàt lakàst vesznek."
Nem bizony, de az ottani fizuból itthon már nagyobb eséllyel.
No meg a magyar albérletpiac egy vadnyugat a némethez vagy az osztrákhoz képest. Nem tudom mennyit laktál albérletben életedben, de:
- Számla, kifizetési elismervény, bármi, na az nincs.
- Bejelentkezni állandó lakcímre sose fogsz.
- Gyereket nem vihetsz, háziállatot sem.
- Ha gyereked születne, akkor fel is út, le is út.
- Ha kiköltözéskor a tulaj úgy dönt, hogy ő márpedig nem adja neked vissza a több százezres kauciódat mondva csinált okkal, akkor kb. nem létezik hatóság, amihez fordulhatnál, polgári pert indíthatsz, ha győzöd pénzzel.
- Kint egy átlagos (nem London belvárosáról beszélek) albérletre nem fogod elkölteni egy elvileg top 20%-ban lévő fizetés felét... :)
- Bármiféle asszimmetrikus felmondási időről hallani sem akarnak a bérbeadók. (Tehát hogy a bérbeadó felmondási ideje hosszabb, mint a bérlőé, hiszen új bérlőt könnyebb találni, mint mondjuk egy megfelelő albérletet, ami kvázi az ember otthona.)
Összefoglalva: kint lehetséges az életet leélni, a családalapítástól a halálig albérletben/albérletekben, itthon meg ha lehetséges is, akkor is ezerszer nehezebben.
"Azokban a munkakörökben,aniben a legtöbb nyugaton dolgozó elhelyezkedik a kereset kb 1300-2000 euro netto;orszàgtòl függően,nagy vàrosban ha nagas bérelsz egy àtlagos 1,5 szobàs lakàst ott is ràmegy a fizetèsed 40-50%-ka,ha esetleg màsokkal közösen berelsz akkor is 3-500 euro a ràdeső rész,tehàt kb a fizetés harmada."
Ja, csak ezekben a munkakörökben itthon (főleg vidéken) adnak egy kövér minimálbért, de mindenképpen nettó 200 körül maximum. Ebből nemhogy a fizetésed 40-50%-a megy egy másfél szobás lakásra, hanem még több is, de mindenképpen több pénzed marad kint. Itthon maradna mondjuk nagyon jó esetben egy 100 ezer forintod (250 euró se), kint meg ennek a többszöröse. És ne próbáld meg megmagyarázni, hogy kint annyival drágább (manapság inkább már olcsóbb) minden, hogy nem éri meg 250 euró helyett 1000 euróból élni...
Érdekes azért,hogy az angliai,németorszàgi,ausztriai csoportok heti szinten tele vannak a következő ès hasonlò megosztàsokkal: "Fodràszt,pedikőrüst,könyvelőt,nyelvtanàrt,tolmàcsot,szerelőt,ügyvédet stb keresek nem horror àron"
Mit értenek horror àr alatt? Vagy a horror fizetésükből nem tudjàk finanszírozni az ottani szolgàltatàsok àràt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!