A rezsicsökkentés egy bődületes nagy átverés volt? Valójában a bukott baloldal idején volt valódi rezsicsökkentés?
Ha megnézzük a hivatalos statisztikákat 2 hónap kivételével minden "rezsicsökkentéses" hónapban ami nagyjából 70-80 hónap volt, alacsonyabb volt az energia világpiaci ára mint amiért a Fidesz a lakosságnak és a vállalatoknak adta. Most meg hogy felmentek az energiaárak, egyből sokszorosát kérik, ráadásul már azóta visszacsökkentek a szankciók előtti árakra, de a Fidesz nem csökkentette vissza az árakat a világpiacnak megfelelően, és nem is tervezi.
Igen ám, de ez a fajta energia árrobbanás mint ami most is volt, pont ilyesmi volt 2008-ban is, többszörösére felugrott az energia ára világszerte. De Gyurcsány mégis csak 25%-kal emelte a gázárakat.
Mégis a magyarok ezt egy nagy megszorításnak tartották akkoriban. Most meg nincs károgás, nem is használjuk azt a szót, hogy "megszorítás", hanem "rezsicsökkentés csökkentés" mert az jobban hangzik.
De akkor mi a valóság? Valójában még a baloldal idején volt valódi rezsicsökkentés, amikor az állam valóban átvállalta az energiaárak jelentős részét a lakosságtól?
#10
De itt most nem erről van szó, hanem a világpiaci árról. Az fix.
Ha már a mi 35,74-es értékünk is a világpiaci ár fölött van, és a kormány átverése/lehúzása, akkor a németek 77-je, franciák 87-je az micsoda? Az nem csak a piaci ár fölött van, hanem annak többszöröse. Milyen alapon adják az ő kormányaik ilyen drágán a gázt?
11: de ne feledjük, hogy nálunk ezt rezsiCSÖKKENTÉS néven adták el, mintha megvédtek volna a magasabb ártól, holott a piaci ár általában ez alatt volt
Ha máshol csak simán van egy gázár, aminél a piacihoz képest vett különbséget másra elkölti a kormány, az azért más, mert ott nem harsogták mellé, hogy ez csökkentett gázár.
Ha pedig vásárlóparitáson még kisebb részét is tette ki a fizetésüknek az adott árral, mint nálunk, akkor még csak nem volt olcsóbb nálunk a fizetés arányában.
#12
Lengyelországban is jelentősen drágább a gáz, pedig ők hasonló anyagi szinten vannak, mint mi. Szlovákiában, Romániában is drágább.
Valamiféle rezsicsökkentés csak van, ha nálunk valamiért ennyire olcsó.
Az meg, hogy gáz világpiaci ára: ezenfelül lehet még más költségek is hozzátevődnek a világpiaci áron felül, ami miatt mégis drágább, pl. szállítási díj.
"Valamiféle rezsicsökkentés csak van, ha nálunk valamiért ennyire olcsó."
Extra adót rónak ki a cégekre nálunk, amiből finaszírozzák a rezsicsökkentést, az extra adók beépülnek az árakba, növelik az inflációt, vagyis praktikusan plusz adót rónak ezzel ki az emberekre, és aztán ezt beszedve eladják rezsicsökkentésként, ami nem kicsit szemfényvesztés.
Mind Szlovákiában, mind Romániában jóval kisebb is az infláció, mint nálunk.
#16
A linkemen a 2020-as lakossági gázárak vannak. Ekkor még kanyarban nem volt az extraprofit adó.
#17 2010 óta egy rakás új adót, és meglévő adók emelését sunyították be a narancsbolsik: [link]
Érdekes még az alján az összesítő kalkulátor, amibe a bruttó fizetést, és a havi elköltött pénzt beírva kiszámolja hogy körülbelül mennyit költesz az államra (láthatóan a fizetés szuperbruttójából, amit a cég fizet, és abból lesz a bruttó).
Tehát kiderül belőle hogy egy átlagos emberre költött munkabér több mint 50%-a az államnál köt ki ilyen olyan közvetlen, és közvetett adók által.
#18
Nem tudom miért térünk el az eredeti témától. A rezsicsökkentésről és a lakossági gázárakról volt szó.
"2010 óta egy rakás új adót, és meglévő adók emelését sunyították be a narancsbolsik:"
Akkor mi az oka, hogy az elmúlt 10 évben csökkent az adóteher mértéke?
Az Eurostat jelentése szerint Magyarországon 34%-ra javult a GDP-arányos adóterhelés 2021-ben, ezzel szemben az uniós átlag a 42%-ot közelíti.
Hiába lett bevezetve egy rakás új adó, köztük olyanok is, mint a "Bányajáradék", ami érinti az emberek 0,0001%-át. Nem az adónemek száma a lényeg, hanem hogy ezek milyen mértékben terhelik az emberek jövedelmét.
"Érdekes még az alján az összesítő kalkulátor"
Érdekes az is, ami az összesítő kalkulátor kiír: "Világrekorder ÁFA, no komment" Ezek szerint a kalkulátor készítéjő még azzal sen volt tisztában, hogy nem nálunk a legmagasabb a világon az ÁFA.
"láthatóan a fizetés szuperbruttójából, amit a cég fizet, és abból lesz a bruttó"
És amit a cég fizet utánad annak is csökkent a mértéke 2010 óta, csak szólok. 2021-ben ez 17%, 2010-ben még 28,5% volt.
"Tehát kiderül belőle hogy egy átlagos emberre költött munkabér több mint 50%-a az államnál köt ki ilyen olyan közvetlen, és közvetett adók által."
És? A többi országban hány % köt ki az államnál? Európai viszonylatban mennyire számít magasnak ez az 50%?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!