Mi értelme a nemzeti konzultációknak, úgy általában?
A mindenkori kormány feladata elvezti az országot úgy, hogy annak - és egész népének - a lehető legjobb legyen. Aztán ez vagy sikerül, vagy nem, de alapvetően ez (kell, hogy legyen) a feladatuk.
Ez szakértői döntéseket igényel.
A nemzeti konzultációk rákérdeznek olyan dolgokra, amikhez a nép egyszerűen nem ért. Persze a véleményét elmondhatja, meg hogy tetszik-e neki vagy sem, de igazából szakmai szempontból ez teljesen céltalan.
Mivel a nép érdeke nem mindig egyezik azzal, ami a népnek szimpatikus, ezért igazából ilyen szakmai kérdésekben a vélemény sokadlagos dolog.
Pl hiába szeretnék minden este étteremben enni ha egyszer tisztában vagyok azzal, hogy ez anyagilag elég megterhelő és jobban járok, ha kicsit visszábbveszek a költekezésből. Nem tetszik a dolog, úg yérzem valamitől elestem, de összességében az én érdekem szolgálja az éttermezés megszüntetése vagy legalábbis visszafogása.
Akkor meg mi értelme? Összetett, szakértelmet kívánó kérdésekben hol számít a laikusok véleménye?
Lenne értelme, ha normális, tisztességes lenne.
A problémák:
1. Már a kérdéseknél eleve determinálják, hogy mit kell választani. Tudom, biztos hazaáruló libsi vagyok hogy ezt írom. Túlzás nélkül állítható, hogy a fideszesek azt is rendben lévőnek találnák, ha már előre kitöltve kapnák meg és csak vissza kellene küldeni.
2. Nem hivatalos. Semmire nem jogosít fel senkit az eredmény. Egy népszavazás az lenne. Ma már meg lenetne részben olnine is rendezni a népszavazásokat. Habár meg lehetne, de nem akarják biztonságosan megoldani az online szavazásokat. A legutóbbi ilyen online kérdőíveket annyiszor töltöthette ki egy ember, ahányszor akarta. Ezt demonstrálta az egyik programozó aki írt egy programot, ami több ezerszer kitöltötte.
3. Nem ellenőrizhető. Online legalább vissza is lehetne ellenőrizni, hogy nem-e szavazott már valaki a nevünkben és statisztikákat is lehetne nézni (bárkinek).
2, én ezt értem, de ha még ki is küszöbölnék azokat a hibákat amiket írsz, akkor is kb annyira célszerű az egész, mintha én a 3 éves gyerekemet kérdezném meg, hogy hogyan osszuk be a család jövedelmét.
Egyébként anno én is felsírtam azon amikor Google kérdőív volt a konzultáció:D Önként dalolva küldjük ki a magyar lakosság évleményét Amerikába:D Ha én cisnálnék ilyet a munkahelyemen, felkötnének az adatvédelem tlejes hiánya miatt:D
Az az értelme, hogy egyrészt egy csomóan megtömik a zsebüket, hiszen a szervezés, a rengeteg papír, mind pénz amiért annyit kérnek el, amennyit nem szégyellnek, senki nem csap a kezükre, ha többszörösen túláraznak is. Másrészt ha megvan az "eredmény", akkor Viktorék döngethetik a mellüket, hogy na már megint legyőzték brüsszelt. Akinek kettőnél több agysejtje van, azt nem lehet ezzel átb_szni, de nem is az a cél. Ez az átlag fidesz szavazónak szól, hogy fenntartsák azt a képet amit évek óta építgetnek, hogy Viktor papa nélkül itt már semmi nem lenne, de ő a hős és újra és újra megment minket. Ezt benne kell tartani a köztudatban folyamatosan. Így működik az agymosás.
Látod pl a népszavazás az óvodások átoperálásáról érvénytelen lett. Előtte a csapból is az folyt, hogy így-úgy megvédik a gyermekeket, utána ezt mintha elvágták volna. Nem olyan eredmény jött ki, ami az ő narratívájukat szolgálja, így nem volt értelme többet beszélni róla.
"kb annyira célszerű az egész, mintha én a 3 éves gyerekemet kérdezném meg, hogy hogyan osszuk be a család jövedelmét"
A szavazók ennyire nem döntésképtelenek. Teljesen igaz, hogy van egy tájékozatlan, vagy egy manipulált réteg, de a többség azért az őt is érintő kérdésekben tud valamilyen döntést hozni aszerint, hogy neki mi a jól felfogott érdeke. Sok olyan téma van, ami közvetlenül is érinti az embereket, vagy a pénzügyeiket, vagy a mindennapi épetüket, társadalmi komfortjukat.
Nem csak erre a témára értem, amivel kapcsolatban éppen most készülnek újra konzultálni.
Én így gondolom. Szerintem a képviseleti demokrácia felett már eljárt az idő, amely még a telekommunikáció és az internet megjelenése előtt jött létre, jobb híján.
A 4 évenkénti szavazással is lényegében azt döntjük el, hogy melyik ház (párt) adja az uralkodókat, akik a következő 4 évig már saját ízlésük szerint döntenek szinte mindenben. Ha valamivel nem értenek egyet az emberek, akkor még nekik kell népszavazást kezdeményezniük, ha egyáltalán sikerül.
Mert mindez most csak féldemokrácia. Nem csak nálunk, hanem mindenhol máshol is jelenleg.
A 100%-os, ideális demokrácia az lenne, ha a legtöbb, őket is érintő kérdésben a társadalom tagjai dönthetnének, szavazással.
Előbb, vagy utóbb úgyis ez lesz a következő lépcsőfok (talán már 50-100 év múlva).
Akkor még mindig ott lesz a lehetősége a média manipulációjának (akinek erősebb a médiája, annak a véleménye érvényesül), erre is biztosan érkezni fog valamilyen megoldás.
6, "a többség tud döntést hozni aszeirnt, hogy mi az ő éreke"
Igggen, ez igaz, de itt összességében kell nézni a dolgokat. És az egyének jelenlegi érdeke nem feltétlen egezik a jövőbeli érdekével.
Csak egy példa:
Akarok többet fizetni? Nem. Miért akarnék?
És ha hosszútávon ezáltal az ország függetlenebb lesz és a későbbi krízishelyzetekben jobban reagál?
Erre az emberek már nem látnak rá. Persze, biztos van pár szupertájékozott, aki tudja mennyi befektetéssel mennyi jövőbeli nyereség vagy elhárítható akadály lesz, de a lakosság maradk 99%-a nem ilyen.
Szóval a lakosság szinte teljes egésze a puszta komofort alapján fog dönteni. Márpedig ha valami pénzbe kerül vagy változást okoz, az diszkomfortos. Csakhogy a felelősségteljes döntések, akár a saját érdekünkben is, sok esetben nem járnak komforttal, mert invesztálni kell bele és változást hoznak.
A politikusok, akik a döntéseket hozzák, nem opportunisták? Ha nem lennének opportunisták, akkor nem kerülnének (kerültek volna, most aktuális) nehéz helyzetbe az egyes országok gazdaságai. Eleve egy politikusnak opportunista döntéseket kell hoznia, ha a következő választást meg akarja nyerni.
A társadalom ebből a szempontból sem hozna rosszabb döntéseket. Akkor már olyan döntést hozzanak, ami megfelel nekik.
Már régóta megfigyeltem, hogy sokan, átlagemberek és szakemberek előre megmondták, leírták, hogy mi lesz és úgy lett, sokszor az átlag polgár jobban gondolkodik előre, mint a politikusok.
Tiszta és egyenlő társadalmi párbeszédek, viták (tv-kben, egyéb médiafelületeken, fórumokban) szükségesek, ahol felvonultatnak minden véleményt pro és kontra, és akkor a társadalom döntései ezeknek ismeretében születhetnek meg. Ma ez sincs meg. Eleve sok információhoz a vezető politikusokon kívül senki más nem férhet hozzá (titkos, vagy nem mondják el, vagy csúsztatnak, vagy nagyon megnehezítik a hozzáférést). A polgároknak hozzá kell jutniuk a valós információkhoz.
Jó, igaz, én abból a feltevésből indultam ki, hogy a mindenkori kormány célja az ország hathatós vezetése, az állam és a nép érdekeinek érvényesítése.
Nem pedig az, hogy népszerűek maradjanak és megnyerjék a következő választást is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!