Mi az oka annak, hogy tovább nőtt a szakadék Mo. és Nyugat között, valamint a V4-es országok is elhúztak fölöttünk, mi meg leszakadtunk balkáni szintre?
A kormány inkompetens szar gazdaságpolitikája és a korrupció az oka?
Csak viszonyításképpen, régebben még Kelet-Németország volt "félig nyugat" nekünk. Mára az teljesen Nyugat lett, tökéletes volt a felzárkóztatás. Most a többi V4-es visegrádi és a balti országok lettek magyar szemmel nézve a "félig nyugat". Mi leszakadtunk róluk.
Csak reménykedni lehet abban, hogy a jövőben Románia nem lesz számunkra Nyugat és ezt a kérdést pár év múlva senki nem ismétli meg Romániát behelyettesítve a V4 helyére..
19-es, részben pont ebből! A lakosság óriási hányada Nyugaton dolgozik, nyugati bérekért. Lásd itt: [link]
Hatalmas tőke áramlik be az országba külföldről, folyamatosan. Egyszerűen küldik haza a rokonoknak, azok meg itthon elköltik lejben, pörgetik a gazdaságot vele.
A különbségek amúgy messze nem olyan jelentősek, de még fennállnak. Én nem is azt mondtam - csak azt, hogy csökkennek, érezhetően zárkózunk fel.
Most így néz ki:
Az elsőt érdemes figyelni inkább, az a vásárlóerőparitáson számolt GDP, reálisabb adat!
Persze az igaz, hogy Kelet-Románia, Moldva, Havasalföld nagyon lehúzza az átlagunkat (elég nagy is a feszkó ebből: Erdély és a Bánát tartja el Romániát jóformán).
Viszont Erdély sok területe már rég lehagyta Kelet- és Észak-Magyarországot. Egy Szeben, Kolozs, Bihar, Arad megye már messze a Kelet-Magyarországi szint fölött teljesít, Temes megye Nyugat-Magyarországi szinten fölül van!
Autópályában viszont igazad van, abban nagy a lemaradás és még mindig túl lassan haladnak, sajnos. Ha az az egy meglenne, már ennyi különbség sem volna a két ország között!
22-es, dehogyis, rosszul emlékszel! A válság 2009-ben kezdődött, robbanás-szerűen, a legdurvább időszakával. 2011 környékén már kifelé tartott belőle a világ, mert működött a bankok állami feltőkésítésének módszere. 2013-14-ben lezajlottak az utolsó stabilizációs reformok is és beindult a növekedés. Az évtized második fele pedig egyenesen dübörgött, nagyon jó konjunktúra volt és a térségünknek a legkedvezőbb EU-s költségvetés, ami soha korábban nem látott külső tőkeinjekciót pumpált a közép-kelet-európai térségbe (az új hét éves ciklus már nem lesz ilyen rózsás!).
Politikától teljesen függetlenül, a térség minden tagállama szárnyalt, óriási gazdasági növekedés volt. Csak mások tartalékoltak is belőle - ti meg nem.
ma 21:48
ez a nagy hazautalás 135 eurót jelent fejenként évente, ugye nem gondolod te se hogy ebből élnek meg a románok?
Míg ha mondjuk a fizetéseket nézed akkor 1 személyre 89 100 forint jut +4 500 forint hazautalás havonta.
Magyarországon ugyanez 165 700 forint.
Ez a vásárlóerő paritás mennyire korrekt a románoknál? Csak mert erről évek óta cikkeztek, hogy valami bűzlik Dániában ami azért nem is lenne meglepő.
Tehát akkor ha a fővárost nézzük meg Temesvárt, Kolozsvárt akkor ott 3 millió ember már jobb szinten él mint Magyarországon az átlag? Ennek mi értelme van, ha Budapestet nézzük akkor ők meg jobb szinten élnek mint az EU átlag.
Minden országban vannak fejlett és kevésbé fejlett régiók de ha arról akarsz meggyőzni hogy hol jobb élni akkor átlagot, mediánt kéne nézni, abban meg Romániában eléggé nagy a lemaradás, mert pl. felső ötöde a nyugdíjasoknak ugyanannyit kap mint az alsó 80%. De ugyanilyen egyenlőtlenségek vannak fizetések terén is.
WC-kel hogy állnak a sulikban? Mert mintha azokkal is bajok lettek volna, hogy csomóban csak pottyantós volt.
Legyünk már realisták, rengeteget fejlődtek és rendre jó kilátásokat vázolnak fel számukra nyugaton de azért még mindig nem egy bezzeg ország Románia.
Magyarország meg simán régiós átlagon fejlődik az utóbbi 10 évben, sőt ha marad ez a tendencia akkor V4-ek között akár fel is jöhet Csehország mögé stabil másodiknak.
ma 22:08
2010-ben 29,6%-on, 2014-ben 39,2%-on, 2018- 34,7%-on, 2019 35,2% állt a román államadósság.
Ugyanez Magyarországon 2010-ben 80,6%, 2014-ben 76,8%, 2018-ban 70,2%, 2019 66,3%.
Szóval érdekes módon Magyarországon csökkent a covidig az államadósság, bezzeg Romániában meg nőtt.
Szlovákia 41%-ról 48%-ra ment fel, Csehország 37,4%-ról 30,8-ra, Lengyelország 53,5%-ról 46%-ra.
Magyarországon csökkent a legtöbbet a GDP arányos államadósság 2010-2019 között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!