Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi az oka annak, hogy tovább...

Mi az oka annak, hogy tovább nőtt a szakadék Mo. és Nyugat között, valamint a V4-es országok is elhúztak fölöttünk, mi meg leszakadtunk balkáni szintre?

Figyelt kérdés

A kormány inkompetens szar gazdaságpolitikája és a korrupció az oka?

Csak viszonyításképpen, régebben még Kelet-Németország volt "félig nyugat" nekünk. Mára az teljesen Nyugat lett, tökéletes volt a felzárkóztatás. Most a többi V4-es visegrádi és a balti országok lettek magyar szemmel nézve a "félig nyugat". Mi leszakadtunk róluk.

Csak reménykedni lehet abban, hogy a jövőben Románia nem lesz számunkra Nyugat és ezt a kérdést pár év múlva senki nem ismétli meg Romániát behelyettesítve a V4 helyére..



#leszakadó ország
2022. szept. 3. 19:57
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
38%
Elég volt mára a telexből kérdező, menj, feküdj le.
2022. szept. 3. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
45%
Már megint egy hazugság kérdésnek álcázva.
2022. szept. 3. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
79%

Aztán csodálkoznak, mikor ötödszörre is buknak. :D

Bár eltűnne az összes libállat nyugatra!

2022. szept. 3. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
9%

Én Romániában élek, de munkám miatt sokat utazom, főleg Közép-Európán belül. Azt látom, hogy Magyarország, bár fejlődött a kedvező gazdasági konjunktúra idején, de már inkább elmarad Csehország, Szlovákia mögött (Lengyelországban csak párszor voltam, azt nem tudom).


Közben meg a mindennapi életemben érzem, hogy egyre kisebb a különbség mondjuk Magyarország és Románia között, szinte nincs is érdemben, hacsak nem Nyugat-Magyarország egyes részet vagy Budapestet vesszük alapul.


Gyakorlatilag a pénz reálértéke már ugyanannyi, a béreink egyre versenyképesebbek.


Azt hiszem, valamit nagyon rosszul csinálnak nálatok, mert 10-20 éve csak áhítoztunk, hogy megközelítőleg úgy élhessünk mi is. Kb. úgy néztünk rátok, mint ti az osztrákokra, csak mi lassan utol is érünk titeket, ti pedig az osztrákokat 100 éven belül sem, úgy néz ki...


Borzalom, ami "unortodox gazdaságpolitika" címen ott ment, és még csak most omlik rátok igazán a "gyümölcse", mert a valutátok beszakadt, az inflációtok a térség egyik legnagyobbja, nincsenek elégséges devizatartalékaitok, nem kaptátok meg az EU-s tőkeinjekciót sem, az energiaháztartásotok majdnem 100% orosz gázra épül, volt egy durva aszályotok, amit a kormányotok rosszul (inkább sehogy sem) kezelt, emiatt durva élelmiszerhiányotok van, a mélyrepülésben zuhanó forinthoz képest drága euróban kell majd kifizessétek az élelmiszerimportot, épp kezdődik egy ingatlanhitelpiaci válság, a kormány által előidézett infláció megfékezésére most több lépcsőben, brutálisan növelik majd az alapkamatot, fizethetetlenné válnak a személyi kölcsönök, hitelek, stb.


Szóval óriási gázban vagytok.

2022. szept. 3. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
20%

És hogy a kérdező alapkérdésére válaszoljak, hogy MIÉRT van így: a kormányotok által "unortodox"-nak nevezett, valójában PROCIKLIKUS gazdaságpolitikátok eredménye.


Elmagyarázom: a gazdasági konjunktúra CIKLIKUSAN változik, a növekedési időszakokat stagnáló időszakok és/vagy recesszív időszakok követik.


A 2010-es évek egy hihetetlenül hosszú, példátlanul jó időszak volt, a gazdasági konjunktúra olyan kedvező volt és olyan hatalmas mennyiségű EU-s pénz áramlott be, hogy a térség minden országa óriási gazdasági növekedést könyvelhetett el.


A különbség a ti "unortodox" és a többiek ANTICIKLIKUS gazdaságpolitikája között kb. a tücsök és a hangya meséjével leírható.


Ti nyomtátok a gázt tövig, lejtőn lefelé, könnyített pályán, a környező országok pedig TARTALÉKOLTÁK az üzemanyagot a nehezebb terepre.


Most durva, kanyargós emelkedő jön, nektek meg nincs már üzemanyagotok - a többieknek pedig vannak TARTALÉKAIK. Pl. a cseheknek DUPLA annyi devizatartaléka van, mint nektek!


De a legnagyobb baj, hogy amikor a kormányotok politikai haszonszerzés céljával csak úgy öntötte a pénzt a gazdaságra, akkor nem pusztán eltapsolta a jövőtöket, nem csupán elmulasztott tartalékolni nehezebb időkre is - ilyen értelemben rosszabb volt mint a tücsök a meséből!


Hanem mindezeken túl ELSZABADÍTOTTA AZ INFLÁCIÓT. Nem megyek a részletekbe, de közgazdaságtudományi alapvetés, hogy ha olyan mennyiségű pénzt öntessz rá a piacra, amit az nem tud felszívni (pl. munkaerőhiány vagy infrastrukturális, technológiai hiányosságok miatt), akkor az beindítja az inflációt. Ha emellé még a nemzeti valutát is hagyod gyengülni, az pedig felpörgeti, gyorsítja a beindult inflációt.


A kormányotok pontosan ezt tette. Nem azért, mert rosszat akart nektek, hanem mert magának akart jót. Önző, politikai haszonszerzésből, szavazatmaximalizálásból tette.


Már rég nagy volt a baj, amikor a választási kampány miatt még egy óriási pénzmennyiséget ráöntött a piacra, kiosztogatott egyszeri juttatásként a népnek, hogy rá szavazzanak.


Tudták jól, hogy hatalmas bajt idéznek vele elő, inflációrobbanást és a forint beszakadását, de kellett a szavazatotok. Úgy voltak vele, majd megoldjuk megszorításokkal, ha kormányra kerültünk, most csak szavazzanak le ránk a birkák.


Csakhogy egy tekintetben nagyon elszámolták magukat és a baj még nagyobb lett, mint gondolták: az EU-s pénz nem jött meg!

Márpedig csak az tudna valamennyire segíteni a helyzeten, anélkül esélyetek sincs, recesszióba fordultok és elfogynak a devizatartalékaitok.

2022. szept. 3. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
62%

Hogy mi az oka hogy szarban vagyunk?


Orbán Viktor és bandája

2022. szept. 3. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
41%
Azt nem tudom, hogy ez most is így van-e, de a legfőbb oka a 2002 és 2010 közti MSZP-SZDSZ "kormányzás", aminek a károkozását 100 év alatt is nehéz lenne rendbe hozni.
2022. szept. 3. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
20%

17-es, ez egyáltalán nem igaz.


A 2010-es évektől kezdve nagyon kedvező konjunktúra volt a térségben és soha nem látott mértékben áramlott be az EU-támogatás.


Hatalmas gazdasági növekedés volt nálatok is, dübörgött is a sikerpropaganda. A 2010 előtti korszak problémáit már pár év alatt kiheverte a gazdaság és nagyon nagy növekedés volt (tudod, ebből finanszírozták a rezsicsökkentést is).


A probléma ott volt, hogy az orbán-kormány unortodox, azaz PROCIKLIKUS gazdaságpolitikát folytatott és ahelyett, hogy tartalékokat képezett volna a nehezebb időkre (mint pl. ami most kezdődik), eltapsolta a jövőtöket.


Ráöntötték a pénzt a piacokra, osztogattak, hogy szavazatokat szerezzenek - de ezt olyan mennyiségben tették, felelőtlenül, ami már elszabadította az inflációt (ha túlzott mértékben árasztod el pénzzel a piacot és nem tudja felszívni - munkaerőhiány miatt pl. vagy infrastruktúra, technológia hiánya miatt -) abból infláció keletkezik.


Kizárólag orbán viktor, Matolcsy György és Varga Mihály tehet arról, hogy úgy álltok, ahogy.

2022. szept. 3. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
84%

ma 20:42

Kedves Romániában élő barátom, elmagyaráznád nekem hogy mégis miből van az a nagy jólét nálatok amikor egy 19 milliós országban 5,7 millióan dolgoznak?

[link] román cikket linkeltem, mert nyilván kened vágod a románt ha ott élsz.


[link] itt az átlagkereset.

3565 lej, a rekordgyenge forint mellett is 297 ezer.


Miközben Magyarországon 4,7 millióan dolgoznak és 342 ezer az átlagkereset.


[link] Itt lehet arról olvasgatni, hogy mégis mennyivel olcsóbb is pl. a bevásárlás Romániában.


Vagy ha már arról a nagy jólétről beszélünk, akkor kb. hány kilométer autópálya van Romániában? Nyilván ha ott élsz akkor te is tudod milyen jól megy az EU-s források lehívása.


Romániában az egy főre eső GDP 9 380 euró, Magyarországon 13 660. Tényleg mindjárt utol fognak érni.

2022. szept. 3. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
67%

ma 21:27

2002-2007 között nem volt konjunktúra? Halkan jegyzem meg Magyarországot leszámítva az összes többi V4-es ország 2002-2010 között többet nőtt mint 2010 és 2020 között.


2010-2021 között Magyarország a V4 átlaga fölött nőtt GDP/fő-ben, míg 2002-2010 között az átlag felét se tudta.


2002-2007 között amikor nem volt válság akkor folyamatosan nőtt a GDP arányos államadósság.


2010-2019 között folyamatosan csökkent a GDP arányos államadóság.


2007-2008-ban a magyar gazdaság élen járt a GDP vesztésben.

2019-2021-ben meg pont fordítva sikerült sokkal hamarabb talpra állni a covid után és most is nálunk még masszív növekedés van, miközben mondjuk a lengyeleknél már visszaesés van és a szlovákok, cseheknél is csak minimális növekedés van.

2022. szept. 3. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!